Böcek ilaçlarına dirençli sivrisinekler bulunmuş oldu

25.12.2022
Böcek ilaçlarına dirençli sivrisinekler bulunmuş oldu


Kamboçya ve Vietnam’da böcek ilaçlarına son aşama dirençli “süper” sivrisinekler ortaya çıkarıldı.

Böcek ilaçlarına dirençli sivrisinekler bulundu

Japonya Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’ndeki araştırmacılar, keşfin hastalıkların denetim altına alınmasına dair endişeleri artırdığını söylemiş oldu.

Aedes aegypti (A. aegypti) türü sivrisinekler sarıhumma, dang humması ve Zika virüsünün başlıca taşıyıcıları konumunda. Bu hayvanlar tropikal ve subtropikal bölgelerde yaygın şekilde bulunuyor. Hayvanların sayısı böcek ilaçlarıyla denetim altında tutuluyor.

Bu ilaçların bir çok, sinir sistemlerini hedef alarak felce ve ölüme neden olan piretroid grubunda içeriyor. Sivrisineklerde piretroide karşı oluşan direncin ne kadar büyük bir mesele olduğu tam anlamıyla bilinmiyor.

Ulusal Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü’nden Şinji Kasai ve ekibi buna bir açıklık getirmek için Gana, Tayvan, Vietnam ve Endonezya’daki A. aegypti sivrisineklerini inceledi.

Yüzde 99’unu öldürmesi ihtiyaç duyulan ilaç, yüzde 20’sinden azını öldürdü

AA’nın haberine nazaran; sivrisineklere kuramsal olarak böceklerin yüzde 99’unu öldürmesi ihtiyaç duyulan permetrin adlı böcek ilacı sıkıldı.

Bazı ülkelerden alınan sivrisineklerde ölenlerin sayısı, diğerlerine nazaran daha çok oldu. Vietnam’dan gelen örneklerin en dirençli böcekler olduğu açıklandı. Bu sivrisineklerin yüzde 20’sinden azı ilaç yüzünden öldü.

Araştırma ekibi bunun arkasından Vietnam’dan gelen iki değişik sivrisinek popülasyonunun genomlarını çözümleme etti. L982W adında olan mutasyonun, piretroid direnciyle ilişkili olduğu görüldü.

100 kat yoğun ilaca dayanabiliyorlar

L982W’yle beraber daha ilkin piretroid direnciyle bağlantılı olduğu görülen üç mutasyon daha Singapur ve Kamboçya’dan toplanan sivrisineklerde arandı.
Hakemli bilimsel mecmua Science Advances’ta piyasaya sürülen bulgular A. Aegypti sivrisineklerinin daha ilkin bilinmeyen 10 alt türünün bu mutasyonlardan minimum birini taşıdığını gösterdi.

Araştırmacılar Vietnam ve Kamboçya’dan getirilen sivrisineklerin yüzde 78’inden fazlasının bu türlerden birine ilişkin bulunduğunu bildirdi. L982W mutasyonuna haiz sivrisineklerin dayanabilecekleri piretroid miktarının normalden 50 ila 100 kat fazla olduğu açıklandı.

Böcek ilaçlarına dirençli sivrisinekler bulundu #1

“Böcek ilaçları, sivrisineklere karşı etkili olmayabilir”

Emek harcama ek olarak birden fazla mutasyona haiz sivrisineklerin dayanabilecekleri piretroid miktarının 500-1000 kat fazla bulunduğunu ortaya koydu.

Araştırmacı Kasai, “Normalde kullandığımız böcek ilaçlarının sivrisineklere karşı etkili olmayabileceğinin bilinmesi mühim” dedi.

Kasai ek olarak Çin benzer biçimde Asya’daki öteki ülkelerde böcek ilaçlarında dayanıklı sivrisineklerin yaygın olup olmadığının belirlenmesi icap ettiğini savundu.

Araştırmayı yorumlayan Liverpool Tropikal Tıp Üniversitesi’nden bilim insanı David Weetman, bulguların piretroid direnci tehlikesini gösterdiğini söylemiş oldu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.