Boeing, uçan taksi projesine 450 milyon dolar yatırım yapmış oldu!- SDN

29.01.2022
Boeing, uçan taksi projesine 450 milyon dolar yatırım yapmış oldu!- SDN


Ortaya çıkan son haberlere nazaran Boeing, uçan taksi projelerindeki yatırımlarını genişletiyor. Şirket, Google’ın kurucu ortağı Larry Page tarafınca pilotsuz tayyare geliştirmek için kurulan Wisk Aero’ya 450 milyon dolarlık (6.1 milyar TL) bir yatırım yapmış oldu. İşte detaylar…

NASA, Boeing Starliner için yeni fırlatma tarihi belirledi!


NASA, Boeing Starliner için yeni fırlatma zamanı belirledi!

NASA daha evvelde iki kez başarısız olan Boeing Starliner uzay aracı için yeni bir fırlatma zamanı belirledi. İşte tarih…

Boeing, uçan taksileri beklenenden erken getirebilir

Larry Page tarafınca başlatılan havacılık girişimi Wisk, 2019 senesinde Boeing ve Kitty Hawk Corporation içinde bir ortak girişim olarak kuruldu. O günden beri de geliştirdiği elektrik motorlu tayyare prototipleri ve uçan taksi projeleriyle kendine çizdiği yol haritasında aşama kaydediyor.

Pilotsuz bir halde kendi kendine uçabilen taksilerin geliştirilmesi için artan bir yarış görüyoruz. Sızdırılan bilgilere nazaran de Wisk, 2021’in Mayıs ayında ABD’de hava taksileri işletmek için ilk anlaşmasını imzaladı. Boeing tarafınca meydana getirilen bu son yarım milyar dolarlık yatırımla birlikte de sektördeki liderlik koltuğuna aday rakiplerini geçmek istediğini anlaşılıyor.

Wisk CEO’su Gary Gysin Pazartesi günü web sayfasında gösterilen bir açıklamada gelen yatırımla ilgili şunları söylemiş oldu:

Büyümemizin bir sonraki aşamasına girerken ve bu ek fon bizlere ana para sağlarken, temel işimize ve bir numaralı önceliğimiz olan güvenliğe odaklanmamıza izin veriyor.

Buna ek olarak ortak girişim, senelik 14 milyona yakın uçuş gerçekleştirmeyi hedefliyor. Organik değişik ülkelerde göstereceği ihtimaller içinde başarılarla birlikte bu sayı katlanarak artabilir. Yalnız ilk uçuş yada resmi faaliyete girme planlarına dair bir informasyon paylaşılmadı.

Açıklamaya nazaran Wisk’in 6. nesil eVTOL uçağı, ABD’de otonom, tamamen elektrikli ve yolcu taşıyan bir tayyare sertifikasyonuna ilk aday olacak. Mevzuyla ilgili açıklama gerçekleştiren Boeing baş strateji sorumlusu Marc Allen şunları söylemiş oldu:

Özerklik, yolcudan kargoya ve ötesine kadar tüm AAM (advanced air mobility şu demek oluyor ki gelişmiş hava hareketliliği) uygulamalarında ölçeğin kilidini açmanın anahtarıdır. Bundan dolayı direkt özerklik temel bir ilkedir.

Directional Aviation Capital müdürü Kenn Ricci’de verdiği bir röportaj esnasında, Airbus ve Embraer benzer şekilde rakiplerin de kendi elektrikli hava taksilerini geliştirdiklerini söylemiş oldu. Fakat hepsinin karşılaşmış olduğu ortak ana zorluğun, üretim sertifikası almak bulunduğunu belirtti.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.