Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

04.05.2021
Borderline Kişilik Bozukluğu Nedir ve Tedavisi Nasıldır?

BORDERLİNE (SINIRDA) KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDİR?

Borderline kişilik bozukluğu sınırda yer alan duygu, düşünceler ve davranışlar ile kişinin kişilerarası ilişkilerini olumsuz etkileyen bir bozukluk olarak tanımlanmaktadır. Borderline kişilik bozukluğunda kişiler gerçek ya da imgesel terk edilmeden kaçınmak istedikleri için kendilerine zarar verici davranışlarda ya da intihar girişimlerinde bulunurlar (Daha sonra bunların aptalca olduğunu düşünür). Aynı zamanda  borderline kişilik bozukluğuna sahip bir birey kendisinin neyi öldürmeyeceğini çok iyi bilirler ve zarar verme davranışını o anda yaşadıkları duygu değişiminin uç noktasında yaşayarak zarar verirler.

BORDERLİNE (SINIRDA KİŞİLİK BOZUKLUĞU ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Borderline kişilik bozukluğuna sahip kişiler genellikle kendilerine zarar verici davranışlar içeren çeşitli uç davranışlar sergiler. Olayları aşırı abartabilir ya da yerin dibine sokabilir. Bunlara ek olarak;

 • Olayları uç duygularda yaşamanın nedeni ile tutarsız ilişkiler geliştirme,
 • Kolay öfkelenip manüplatif davranışlar sergileme,
 • Tutarsız kimlik ve benlik,
 • Hayatın birçok alanında dürtüsel davranışlar sergileme örneğin çok para harcama, madde kullanma, tıkanırcasına yeme gibi,
 • Yineleyen intihar girişimleri
 • Kendine zarar verici  ve göz korkutmak için yapılan davranışları vardır.

Tüm bu özelliklerin çoğu borderline kişilik bozukluğunda bulunmaktadır. Sınırda kişilik bozukluğun sahip kişilerin en belirgin özelliği ise daha önce de belirtildiği gibi belli bir olay ya da durum kaynaklı meydana gelen aşırı tepkilerden kaynaklanan kendine zarar verme davranışıdır. Bu davranış sık sık kendini tekrar eder. Özellikle borderline kişilik bozukluğu terk edilme korkusu yaşadığı zamanlarda intihar ve kendine zarar verme davranışını sergilemektedir.

BORDERLİNE (SINIRDA) KİŞİLİK BOZUKLUĞU NEDENLERİ NEDİR?

Kişilik bozukluklarının her hastalık ya da ruhsal bozuklukta olduğu gibi temelinde yatan çeşitli etenler mevcuttur. Sınırda kişilik bozukluğunun da oluşmasında çeşitli nedenler yatmaktadır. Sınırda kişilik bozukluğu nedenleri ise;

 • Beyin hasarı
 • Ensefalit, kafa travması ve beyin hastalıkları.
 • Ailede sömürü görmüş olma,
 • Terkedilme (çocukluk yaşantısında)
 • Ana-baba kaybı ihmalkarlık, madde kötüye kullanımı gibi durumlar borderline kişilik bozukluğunun nedenleri arasında olabilmektedir.

 

BORDERLİNE (SINIRDA) KİŞİLİK BOZUKLUĞU TEDAVİSİ NASILDIR?

Borderline kişilik bozukluğu tedavisi için en sık ve mutlaka kullanılması gereken tedavi yöntemi psikoterapidir. Aynı zamanda psikiyatristin vereceği çeşitli ilaçlar da borderline kişilik bozukluğunun tedavisi olarak destekleyici niteliktedir.

BORDERLİNE (SINIRDA) KİŞİLİK BOZUKLUĞU OLAN KİŞİLERE NASIL DAVRANIMALIDIR?

Borderline kişilik bozukluğu ile yaşamak hem bozukluğa sahip olan kişiler hem de yakın çevresi için zorlayıcı bir durum olabilmektedir. Ancak borderline kişilik bozukluğuna sahip kişilere çeşitli şekilde yaklaşarak ve davranarak mevcut durum daha yapıcı hale de gelebilmektedir. Sınırda kişilik bozukluğu olan kişilere;

 • Borderline kilişik bozukuğu olan kişilere duygular açıkça ifade edilmeli,
 • Aşırı yakın ya da aşırı uzak ilişkiler kurulmamalı. Aşırı yakın ilişkide borderline kişilik bozukluğuna sahip kişi kendini boğuluyor gibi hissederken, aşırı uzak ilişkiler terkedilme ve yalnız bırakılma korkularını tetikleyerek zarar verme davranışına neden olur.
 • Kişilere kendisini anlatma fırsatı verin ve yakından dinleyin.
 • Bu kişilere empati yapmaya ve onları anlamaya çalışın.

 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.