Boris Johnson için ağır darbe! 200 senenin peşinden ilk yaşandı

18.12.2021
Boris Johnson için ağır darbe! 200 senenin peşinden ilk yaşandı


Boris Johnson için ağır darbe! 200 yılın ardından ilk yaşandı

İngiliz Parlamentosu’nda aşı pasaportuna ilişkin düzenlemeye kendi partisinden 98 milletvekilinin perşembe gün “hayır” oyu vermesi ve tasarının sadece muhalefetin oyuyla geçmesi üstüne Johnson’ın liderliği ilk kez ciddi bir yara aldı.

Lobicilik kurallarını ihlal eden Tutucu Partili Owen Paterson’ın istifasının peşinden meydana getirilen seçimde, Liberal Demokratların talibi Helen Morgan’ın açık oy farkıyla Muhafazakarların talibi Neil Shastri-Hurst’ün önünde yarışı bitirmesi Johnson için adeta son darbe oldu. Brexit (İngiltere’nin AB’den ayrılışı) taraftarlığı ile malum bu seçim bölgesinde, kurulduğu tarih olan 1832 yılından bu yana Muhafazakarlar seçimi hep önde tamamlıyordu.

Bu bölgede seçimi kazanan Liberal Demokratların talibi Helen Morgan, “North Shropshire halkı, İngiltere adına konuştu ve onlar sesli ve açık bir halde Boris Boris Johnson’a ‘partin bitti’ dedi.” ifadesini kullandı.

Boris Johnson için ağır darbe

İngiltere’deki siyasal uzmanlar, parlamento aritmetiğinde bir tek bir iskemle kaybedilmesine karşın bunun sonucunun Boris Johnson için oldukca daha ağır olacağı görüşünde birleşiyor.

Siyasal gözlemciler daha ilkin seçimler kazanılmış olduğu için hakkaten canı gönülden sevmese bile bir oldukca Tutucu Parti üyesinin, Johnson’ın arkasında durmak zorunda hissettiğini sadece son zamanlardaki gafları ve hataları yüzünden Başbakan’ın desteğinin düşebileceği yorumunda bulunuyor.

 
Seçim yenilgisi, lobicilik kurallarını ihlal eden Tutucu Partili Owen Paterson’ın parlamentoda yapılacak bir disiplin oylaması esnasında korunması girişimi hem de geçen yıl salgın engellemelerinin ihlal edilerek Başbakanlık’ta Noel partileri düzenlenmiş olduğu iddialarının peşinden geldi.

2019’da meydana getirilen seçimi 23 bin oy farkıyla kazanan Muhafazakarların şimdi ortalama 6 bin oyla kaybetmesinin, Başbakan üstündeki baskıyı çoğaltması planlanıyor.

Perşembe günü parlamentoda aşı pasaportuna ilişkin düzenlemeye kendi partisinden 98 milletvekilinin “hayır” oyu verdiği ve tasarıyı sadece muhalefetin oyuyla geçirebilen Johnson’ın liderliği daha ciddi bir halde muhafazakarlar tarafınca açıkça kritik edilmeye başlandı.

Bir hata daha Boris Johnson’ı koltuğundan eder mi?

Sadece 38 senedir Tutucu Partiden milletvekili olarak vazife meydana getiren Roger Gale, BBC Radyo 4’e verdiği demeçte, seçmenlerin Başbakanlık ve hükümetin yönetiminden memnun olmadıklarına dair oldukca net bir ileti göndermek istediğini belirtti.

Yenilginin Başbakan’ın performansına ilişkin bir referandum olarak görülmesi icap ettiğini korumak için çaba sarfeden Gale, “Aslına bakarsanız 2 çarpı aldı, biri bu haftanın başlarında Avam Kamarası’ndaki oylama ve şimdi de bu. Bir çarpı daha alırsa gider. Tutucu Parti, hedefine giderken acımasız olmasıyla malum bir üne haiz. Bir başbakan başarısız olursa o başbakan gider. ” diye konuştu.

Seçim uzmanı Prof. John Curtice, sonucun siyasal bir zelzele bulunduğunu belirterek “Evet, en azından iki hafta ilkin asla kimse, bunun olacağını öngöremezdi.” dedi.

Anketlerde geriye düştü

Kısıtlamaların çiğnendiği Noel partileri, lobi kurallarını ihlal eden Paterson’ın ilk başta korunması ve bazı Tutucu Parti milletvekillerinin başka işler yaptığına dair haberlerin etkisiyle İşçi Partisi, anketlerde 9 puan öne geçmiş durumda.

Araştırma şirketi Opinium tarafınca Observer gazetesi için meydana getirilen son olarak ankete gore, halkın yüzde 41’i İşçi Partisine, yüzde 32’si ise Muhafazakarlara oy vereceğini söylemiş oldu. Tutucu Parti, 2019’dan bu yana en düşük oranı alırken, ankete katılanların yüzde 57’si de Johnson’ın çekilme etmesi icap ettiğini belirtti. Tutucu Parti, 12 Aralık 2019’da meydana getirilen seçimde tek başına iktidara gelmişti.

 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.