Boris Johnson, Putin’i Ukrayna mevzusunda uyardı

02.02.2022
Boris Johnson, Putin’i Ukrayna mevzusunda uyardıİngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i Ukrayna’yı işgal mevzusunda uyararak, NATO’nun açık kapı politikasının Kiev de ilgilendiriyor bulunduğunu açıkladı.


Boris Johnson, Putin'i Ukrayna konusunda uyardı

Başbakanlık Ofisi 10 Numara’dan meydana getirilen açıklamaya nazaran, İngiltere Başbakanı Boris Johnson, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile telefon görüşmesi yapmış oldu.

Görüşmede Johnson, Rusya’nın Ukrayna sınırındaki “düşmanca faaliyetinden” duyduğu derin endişeyi dile getirdi.

“TRAJİK BİR YANLIŞ HESAP”

Hem Ukrayna’nın toprak bütünlüğüne hem de meşru savunma hakkına saygı gösteren bir yol bulunması ihtiyacına işaret eden İngiliz Başbakan, Rusya’nın Ukrayna topraklarına daha çok girmesinin ağlatısal bir yanlış hesap olacağını kaydetti.

NATO’nun açık kapı politikası uyarınca tüm Avrupa demokrasilerinin, NATO üyesi olmayı isteme hakkına haiz bulunduğunu belirten Johnson, “Bu hak tamamıyla Ukrayna için de geçerlidir.” dedi.

Johnson, NATO’nun bir müdafa ittifakı bulunduğunu da yineledi.

Görüşmede, liderler, durumun kötüleşmesinin kimsenin çıkarına olmadığı mevzusunda mutabık kalırken, Başbakan diyalog ve diplomasinin öneminin yanı sıra Ukrayna’yı da müzakerelere dahil etme gerekliliğine işaret etti.

DİĞER BÖLGESEL KONULAR DA ELE ALINDI

Liderler ek olarak, iklim değişikliği, Afganistan’daki durum ve İran’ın nükleer faaliyetlerine ilişkin antak kalma dahil bir takım mevzuyu da ele aldı.

Boris Johnson, Putin i Ukrayna konusunda uyardı #1

Hafta başlangıcında yapılması planlanan görüşme, Johnson’ın Başbakanlık binasında meydana getirilen ve Kovid-19 engellemelerinin ihlal edilmiş olduğu öne sürülen partilerle ilgili raporun arkasından parlamentoda konuşmak zorunda kalması sebebiyle ertelenmişti.

RUS SÖZCÜ İNGİLTERE YÖNETİMİNİ ELEŞTİRMİŞTİ

Görüşme öncesi Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zakharova, İngiltere yönetimini eleştirerek, “Birinin herhangi bir şeyden kurtulmaya ihtiyacı var ise, o da İngiliz politikacıların aptallığından ve cehaletinden kurtulması ihtiyaç duyulan dünya.” ifadesini kullanmıştı.

Boris Johnson, Putin i Ukrayna konusunda uyardı #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.