Boşanma aşamasındaki eşine soğuk su mesajı veren adama 55 bin lira ceza

12.02.2022
Boşanma aşamasındaki eşine soğuk su mesajı veren adama 55 bin lira cezaBoşanma sürecinde eşine ‘Üstüne bir bardak soğuk su iç’ mesajı için çırakla soğuk su gönderen adama, rencide etme suçundan 55 bin TL ceza verildi.


Boşanma aşamasındaki eşine soğuk su mesajı veren adama 55 bin lira ceza

İstanbul’da yaşayan 26 senelik evli H.A.(53) karısı N.A.(51) ile karşılıklı boşanmaya karar verdi. Bir evlatları bulunan çift, 2019 senesinde avukatları vesilesiyle Anadolu Aile Mahkemesi’ne başvurarak boşanma davası açtı.

Mahkemeye dava dilekçesi sunan H.A., karısının aşırı kıskanç bulunduğunu, uzun senelerdir aralarında duygu ve fikir birliğinin sağlanamadığını öne sürdü.

Eşi N.A. ise, aşırı kıskançlık gösterdiği yönündeki iddiaların aksine kocasının sadakatsiz davranışlarına karşın evladı için katlandığını, eşinin kendisine ve çocuğuna karşı ilgisiz, sevgisiz davrandığını, birliktelikleri süresince kendisine ruhsal, duygusal ve ekonomik sertlik uyguladığını belirtti. Koca, ağır kusurlu bulunmuş oldu Davaya bakan Anadolu Aile Mahkemesi dosyayı karara bağladı.

‘ÜZERİNE BİR BARDAK SOĞUK SU İÇ’ MESAJI VERDİ

Kararda, çiftin sık sık tartıştıkları, kocanın karısına ve çocuğuna karşı ilgisiz ve soğuk davranılmış olduğu, evi terk ederek eşinin geçimi ile ilgilenmediği, ortaklaşa eve ilişik abonelikler ile eşine verdiği kredi kartını iptal etmiş olduğu ve H.A.’nın karısı N.A.’ya bakkal çırağıyla soğuk su gönderilmiş olduğu kaydedildi.

Taraflar içinde yaşanmış olan bu vakalarda insanın ağır kusurlu bulunduğunu vurgulayan mahkeme, evlilik birliğinin temelinden sarsıldığı nedeni öne sürülerek tarafların boşanmasına karar verdi.

RENCİDE ETMEKTEN 55 BİN LİRA CEZA

Boşanmaya yol açan vakalar yüzünden kadının kişilik haklarının zarar gördüğünü, insanın eşine bakkal çırağıyla soğuk su göndererek kadınlık gururunu rencide ettiğini aktaran mahkeme, kocanın 55 bin lira maddi ve içsel tazminat ödemesine hükmetti.

“EMSAL KARAR NİTELİĞİNDE”

Mahkemenin kararını değerlendiren avukat Veysel Kesat, “Aile Mahkemesi, hanım lehine içsel tazminat davasına hükmetmiştir. Hepimiz avukat olarak boşanma davalarında taraflara boşanma aşamasında herhangi bir halde kişilerin kişilik haklarına yönelik yada rencide edici bir fiilde bulunmamalarını, bilhassa evlatlarının bu süreçten yoğun bir halde etkilenebileceklerini, bu süreci saygı çerçevesi içinde geçirmeleri için tavsiyelerde bulunuyoruz. Aile Mahkemesi’nin verdiği bu karar da emsal bir karar niteliğindedir. Adamın gerçekleştirmiş olduğu bu fiilin eşine karşı onur kırıcı, rencide edici hareket olduğu kabul edilmiş, bundan dolayı da içsel tazminata hükmederek davayı karara bağlamıştır” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.