Brent petrolün varil fiyatı 87,25 dolar

04.10.2022
Brent petrolün varil fiyatı 87,25 dolar


Fiyat hareketleri yakından takip edilen Brent petrolün varili, internasyonal piyasalarda 87,25 dolardan işlem görüyor.

Brent petrolün varil fiyatı 87,25 dolar

Brent varilin fiyatı, geçen hafta bulunmuş olduğu 90 dolar seviyesinden aşağıya düştü.

Cuma günü 88,64 dolara kadar yükselen Brent petrolün varil fiyatı, günü 85,14 dolar seviyesinde tamamladı.

Brent petrol 87,25 dolardan işlem görüyor

Brent petrolün varil fiyatı, bugün saat 09.45 itibarıyla kapanışa nazaran yüzde 2,48 artarak 87,25 dolar oldu. Aynı dakikalarda Batı Teksas türü (WTI) ham petrolün varili 81,53 dolardan alıcı buldu.

Fiyatlardaki yükselişte, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) ve OPEC dışı bazı üretici ülkelerden oluşan OPEC+ grubunun arzda kesinti yapacağı beklentisi etkili oldu. Yatırımcılar, OPEC+ grubunun çarşamba günü bir araya geleceği ve kasım ayına ilişkin üretim planını belirleyeceği toplantısına odaklandı.

Brent petrolün varil fiyatı 87,25 dolar #1

Üretim kesintisine gidilmesi umut ediliyor

Grubun, söz mevzusu görüşmede üretim kesintisine gitmesi beklenirken, hali hazırda hedeflenenin oldukça altında üretim yapması sebebiyle açıklanacak kısıtlı bir kesintinin fiyatlar üstünde etkili olmayacağı değerlendiriliyor. Grup, son toplantısında ekim ayı için günlük 100 bin varillik üretim kesintisi kararlaştırmıştı.

Avustralya ve Yeni Zelanda Bankacılık Grubu (ANZ) Kıdemli Emtia Stratejisti Daniel Hynes, senenin üçüncü çeyreğinde ortalama yüzde 22 düşüş kaydeden Brent petrolün varil fiyatının, OPEC+ grubunda endişeleri artırdığına dikkati çekti.

Hynes, grubun üretim kesintisine giderek fiyatlardaki düşüşe müdahale edebileceğini belirterek, Günlük 500 bin varilden daha düşük herhangi bir kesinti piyasa tarafınca görmezden gelinir. Bundan dolayı, günlük 1 milyon varillik büyük bir kesintinin olasılık dahilinde bulunduğunu düşünüyoruz. ifadelerini kullandı.

Brent petrolde teknik olarak 87,69 ile 88,15 dolar aralığının direnç, 87,23 ile 86,77 dolar aralığının ise destek bölgesi olarak izlenebileceği belirtiliyor.

Brent petrolün varil fiyatı 87,25 dolar #2

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.