Brezilya’da başkanlık seçimini Lula kazanmıştır

31.10.2022
Brezilya’da başkanlık seçimini Lula kazanmıştır


Brezilya’da devlet başkanlığı seçiminin ikinci turunu yüzde 50,83 oy alan solcu eski Devlet Başkanı Luiz Inacio Lula da Silva kazanmıştır.

Yüksek Seçim Mahkemesinin (TSE) yayınladığı yüzde 98,9’u oluşturulan sandık sonuçlarına nazaran Lula yüzde 50,83, rakibi Devlet Başkanı Jair Bolsonaro yüzde 49,17 oranında oy aldı.

TSE’nin seçim neticelerini paylaşmış olduğu web sayfasında, seçimin matematiksel olarak tamamlandığı, açılmayan sandıkların sonucu etkilemeyeceği açıklandı.

 

Yüzde 2’den azca farkla kazanmıştır

Daha ilkin Brezilya’yı iki dönem yöneten Lula, yüzde 2’den azca farkla seçimin galibi oldu.

Lula, Twitter hesabından Brezilya bayrağını “Demokrasi” notuyla paylaştı.

Luiz Inacio Lula da Silva, 1 Ocak 2023’te devlet başkanlığını Bolsonaro’dan devralacak.

Brezilya da başkanlık seçimini Lula kazandı #1

2 dönem başkanlık yapmış oldu

Brezilya’ya 2003-2010 yıllarında iki dönem başkanlık icra eden 77 yaşındaki Lula da Silva, hakkında oluşturulan yolsuzluk davaları sebebiyle bir buçuk yıl hapiste kalmış, davaların düşürülmesiyle tekrardan başkanlık yarışına girmişti.

Sendikacı kökeniyle, İşçi Partisi’nin ilk başkanı olan Lula da Silva, uyguladığı toplumsal yardımlar yardımıyla ortalama 30 milyon Brezilyalının fakirlikten kurtulmasını sağlayarak Brezilyalıların sevgisini kazanmıştır.

Brezilya da başkanlık seçimini Lula kazandı #2

Yolsuzluk davası sebebiyle hapis yatmıştı

Lula da Silva, 31 Aralık 2010’da başkanlık görevini bırakana kadar sevilen bir önder olarak öne çıktı sadece 2011’de kendisi ve partisi hakkında çıkan yolsuzluk iddiaları adına gölge düşürdü.

Yolsuzluk davaları sebebiyle 580 gün hapiste kalan Lula da Silva’nın bu davalardan yargı giymesi, 2018’de Bolsonaro’nun kazanılmış olduğu seçimlerde aday olmasına engel oldu.

Brezilya da başkanlık seçimini Lula kazandı #3

Kasım 2019’da tahliye edilen Lula’nın, almış olduğu cezalar ve yolsuzluk davalarının, 2021’de bu davalardan görevli yargıç Sergio Moro’nun davalarda taraflı ve politik davrandığına hükmeden Yüksek Mahkeme tarafınca düşürülmesi üstüne seçimlere katılmasının önü açıldı.

Ayrıca, Bolsonaro hükümetinde, 1 Ocak 2019’dan 24 Nisan 2020’ye kadar Hakkaniyet Bakanlığı görevini yürüten Sergio Moro, aralarında çıkan ihtilaf sebebiyle çekilme etmişti.

Brezilya da başkanlık seçimini Lula kazandı #4

Brezilya da başkanlık seçimini Lula kazandı #5

Brezilya da başkanlık seçimini Lula kazandı #6

Brezilya da başkanlık seçimini Lula kazandı #7

Brezilya da başkanlık seçimini Lula kazandı #8

Brezilya da başkanlık seçimini Lula kazandı #9

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.