Bu 6 emare karaciğer yağlanmasını gösteriyor

27.10.2022
Bu 6 emare karaciğer yağlanmasını gösteriyor


Aşırı yağlı karaciğer sebebiyle karaciğer hücreleri devamlı ölür ve karaciğer enzim değerleri daha yüksek çıkar. Bundan dolayı çeşitli emareler ortaya çıkabilir. İşte dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 6 emare.

Bu 6 belirti karaciğer yağlanmasını gösteriyor

Karaciğerin en yaygın hastalıklarından biri yağlı karaciğer hastalığıdır. Etkilenenlerin bir çok aşırı kiloludur ve çoğunlukla diyabet geliştirir. Yağlı karaciğer (steatoz), karaciğer hücrelerinde minik yağ damlacıklarının ortaya çıkmış olduğu, doğrusu oldukca fazla yağ biriktiği oldukca yaygın bir durumdur.

Sıhhatli bir karaciğer de yağ ihtiva eder, sadece yalnızca minik miktarlardadır. Miktarı karaciğer ağırlığının yüzde 5-10’una ulaştığında problem haline gelir. Bu sorun, çoğu zaman karaciğer enzimlerinin yükselmesine ve kan trigliserit miktarının artmasına niçin olur.

Yağlı karaciğer, toksik maddelerden (mesela aşırı alkol tüketimi, bazı ilaçlar, östrojen tedavisi vb.), fazla kilo, tip 2 diyabet, metabolik sendrom ve bazı ender hastalıklardan kaynaklanabilir.

Karaciğerde aşırı yağ birikmesi sebebiyle karaciğer hücreleri devamlı tahrip olur ve yapısı değişmiş olur. Karaciğer enzim değerleri referans aralığının dışına kayar. Bu durum karaciğer kanserine yol açabilir.

Bu 6 belirti karaciğer yağlanmasını gösteriyor #1

Karaciğer yağlanması emareleri

Karaciğer yağlanması bilhassa ilk aşamalarda hususi olarak hiçbir emareye niçin olmaz. Sadece aşağıdaki karakteristik olmayan şikayetler ortaya çıkabilir:

– İştah kaybı,

– Karın ağrısı (sağ taraf),

– Tükenmişlik,

– Yüksek karaciğer enzimleri,

– Şişkinlik

– Sarılık (geç evre).

Bu 6 belirti karaciğer yağlanmasını gösteriyor #2

Yaşam seçimi değişimleri ile tedavi edilebiliyor

Karaciğer yağlanmasının tedavisi ilk olarak uygun bir yaşam tarzını izlemek ve kök sebebi ortadan kaldırmaktır. Fazla kilolardan kurtulmak, tertipli egzersiz ve tam tahıllı unlu mamüllerden, şekerden, alkolden, yağlı etlerden uzak durmak önemlidir. Kimi zaman tıbbi bir takviye lüzumlu olabilir, sadece bunlar esas olarak durumun gelişmesine neden olan altta yatan hastalığın tedavisi içindir. Karaciğerin işleyişi geri dönüşü olmayan bir hasara uğramışsa, karaciğer nakli lüzumlu olabilir.

Yağlı karaciğer başlangıçta hiçbir emareye niçin olmadığı için çoğu zaman tesadüfen keşfedilir. Başka nedenlerle meydana getirilen bir karın ultrasonu esnasında problem ortaya çıkabilir. Karaciğer yağlanması açısından daha yüksek risk grubuna ilişkin olanlarda (örn. diyabetik), ultrason taramaları tertipli olarak yapılmalıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.