Bu Yaz Tatil Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Nail Özgüneş, bu yaz tatili döneminde nelere dikkat etmemiz gerektiğini açıkladı.

31.05.2020
Bu Yaz Tatil Yaparken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Koronavirüs salgınında süreç; hepimizin de bildiği gibi ülkemizde, halkımızın lehine ilerliyor. Pandemi sürecinde; vaka artışı hızı ve ölüm oranları, bütün dünyada kabul edilen kriterlerdir. Alınan tedbirlerin neticesi olarak; vaka ve ölüm oranlarının azalması, beklenen bir durumdur. Şimdi önemli olan bu değerlerin, sıfıra yaklaşması veya sıfır olmasıdır. Bunun için bazı fedakarlıklarda bulunarak, önlemleri her açıdan uygulamak, bir hayli gereklidir. İnsanlarımızın büyük çoğunluğu, Sağlık Bakanlığımızın bildirdiği bu önlemlere uyum sağlamış ve tecrübe kazanmıştır.

Bu korunma metotları, artık bir alışkanlık haline gelmektedir. Elbette her toplumda, aykırı davren temeln kişiler çıkacaktır. Bu durum, önlemlere ve yasaklara ciddi bir biçimde ayak uyduran, maske kullen temeln, kalabalık ortamlara girmeyen, el hijyenine özen gösteren, gerekmedikçe sokağa çıkmayan insanlarımızı; moral olarak olumsuz etkilememelidir. Unutulmamalıdır ki; yüksek oranda uyum, genel olarak tam başarıyı getirir. İnsanlarımız için bunun karşılığında alabilecekleri en büyük ödül, normale yakın bir hayat sürecine kavuşmaktır.

Peki bu yaz süreci nasıl geçecek?

Yaz mevsimine yaklaştığımız şu sıralarda; tatil yapabilecek miyiz veya nasıl ve ne şekilde geçirebileceğiz sorusu, herkezin aklına gelmektedir. Tatil çoğunlukla, bulunduğumuz yerin dışına çıkmak anlamı da taşır. Buna göre evvela, nasıl bir ulaşım sağlayacağımız önemlidir. Ulaşım hangi şekilde olursa olsun; ister uçak otomobil biçiminde, ister özel otomobille tecrübelerimiz esas yani en temel önlemler ile örtüşebilmelidir. Hangi yolla amaçladığımız yere gidersek gidelim, yanımızda bulunan kişilerden belli ölçülerde uzak duracağız.

Ailemiz ile beraber bir seyahat söz konusuysa; bu konu da biraz daha hoşgörülü olunabilir ancak, ailemiz dışındaki yakın olmak mecburiyetinde kaldığımız insan topluluklarına, mümkün olduğunca kısa süreli ve belli bir mesafede kalmaya çalışmalıyız. Seyahat ile alakalı işlemlerimiz sırasında; mümkün olduğu kadar az eşya veya objeye temas etmeli, en kısa bir süre içinde işlemlerimizi bitirerek, o bölgeden uzaklaşmalı ve bu işlemler tamamlandıktan sonra en yakın lavaboya giderek iyice ellerimizi yıkamalıyız. Özel aracımız ile seyahate giderken de, mümkün olduğunca konaklama yerlerindeki insanlardan uzak durmalıyız. İhtiyaç olduğu kadar yakınlaşmalı, ihtiyaç olduğu kadar alışveriş yapmalı ve fazla temasta bulunmamalıyız.

Havuz ve denizler koronavirüste risk taşımıyor!

Denizden yararlanılacak bir tatil bölgesine gidiyorsak; bulunduğumuz ortam neresi olursa olsun, plajlar dahil insanlara belirli bir mesafede (bildiğimiz gibi bu iki metreye kadar olabilir) uzak durmak durumundayız. Olağanüstü büyük olan deniz suyu, virüsler için bir depo olamaz. Bu bakımdan deniz suyundan, hatta havuz sularından; koronavirüsün insanlara ulaşması mümkün değildir.

Esasen bu gibi virüsler; aşırı nem ve ıslaklığa karşı duyarlıdırlar ve onlar için bir avantaj değildir, tam tersine bu bizler için avantajdır. Bu bakımdan denizlerden yararlanmanız için bir engel yoktur. Tatilimizi geçirdiğimiz sürede; sağlığımızı bozacak davranışlardan kaçınır, sosyal mesafe kuralına uyar, iyi beslenir ve kendimize iyi bakarsak bu zorlu virüse karşı daima, daha avantajlı durumda olacağımız bir gerçektir.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.