Bugüne kadarki en iyi şehir kurma oyunları

08.03.2022
Bugüne kadarki en iyi şehir kurma oyunları


Şehir kurma oyunları, hayal gücümüzdeki şehri oyuna aktarabildiğimiz en iyi yapımlardandır. Bildiğiniz suretiyle bu şekil oyunlarda şehir içinde pek oldukca sorun çıkar. Bu sorunları çözmek de bir belediye başkanı olarak size düşüyor. Bu hem acil durum esnasında karar verme kabiliyetinizi geliştirirken hem de mantığınızı çalıştırıyor.

Şehir kurma oyunları dediğimizde aklımıza pek fazla oyun serisi gelmiyor. Ikimiz de bu aşamada sizlere bugüne kadarki en iyi 10 şehir kurma oyununu bir araya getiriyoruz.

Snake.io benzeri en iyi oyunlar


Snake.io benzeri en iyi oyunlar

İnternet alemini kasıp kavuran ve her gün milyonlarca oyuncu tarafınca oynanan Snake.io benzeri oyunlara değiniyoruz.

En iyi şehir kurma oyunları

Tropico 6

El Presidente, bu sefer aynı anda birden fazla talibi yönetebileceğiniz şekilde geri dönüyor. Bu şehir kurma oyunu adanın ekonomik talepleri ve vatandaşlarınızın mutluluğu şeklinde şeylerle ilgilenmenizi gerektiriyor. Buna ek olarak, denizaşırı ülkelerle de dış ilişkiler kurarak çeşitli anlaşmaları gerçekleştirmenizi istiyor.

bugune-kadarki-en-iyi-sehir-kurma-oyunlari

Tropico 6, her senaryoda genel hedefinizin değişmiş olduğu bir oyundur. Bu biçim şeyleri şart neyi gerektirirse gerektirsin gerçekleştirmeniz gerekiyor. Bu aşamada dengeyi oldukca iyi sağlamalısınız. Tüm grupları ve şehir sakinlerini doyurucu bir halde yönetmeniz şart.

Frostpunk

Frostpunk, kendi ahlakınızı tekrardan tekrardan sorgulamanıza niçin olacak türden bir şehir kurma oyunu. Bu aşamada görevimiz, büyük don başlamadan ilkin yarım kalan steampunk destekli, korunaklı bir şehirde erken buz çağlarında hayatta kalmak oluyor.

bugune-kadarki-en-iyi-sehir-kurma-oyunlari

En iyi hayatta kalma oyunlarında olduğu şeklinde, Frostpunk tamamen şehri ayakta tutmak için kaynakları etkin kullanmakla ilgileniyor. Aslolan endişeniz fırını beslemek oluyor. Diğeri şehir kurma oyunlarından değişik olarak bu yapım, hükmetmek yerine hayatta kalmayı mevzu alıyor.

SimCity 4

SimCity serisi uzun süredir piyasanın içinde yer ediniyor. Şehir kurma oyunları içinde da bir dönem oldukça popülerlik yakalamıştı. Sonrasında seride meydana gelen bazı sıkıntılar ve kendini geliştirememesi sebebiyle tarihe karıştı. Onun yerini de şu an en oldukca malum ve Paradox Interactive tarafınca geliştirilen Cities: Skylines aldı.

bugune-kadarki-en-iyi-sehir-kurma-oyunlari

SimCity 4, 2003 senesinde oyuncuların karşısına çıktı. Oyun, tür için bilhassa yenilikçi bir şey sunmadı. Gene de oyuncular için doyurucu bir yapıya sahipti. Cities: Skylines‘a benzer şekilde, hakkaten tek bir hedefiniz var. O da hayalinizdeki şehri oyuna dökmek.

Anno 1800

Anno 1800, şehir kurma serisini zamanı köklerine geri döndürüyor. Tecim yapmış olup imparatorluğunuzu birkaç çiftlik ve depodan dünyanın özendiği gelişen bir endüstriyel metropole çevirebiliyorsunuz. Böylece, Sanayi Devrimi’nde bir şirket lideri olarak kendinizi konumlandırabilirsiniz.

bugune-kadarki-en-iyi-sehir-kurma-oyunlari

Anno 1800, öykü, oldukca oyunculu ve korumalı alan modlarıyla oyuncuya üç değişik seçenek sunuyor. En iyi 4X oyunlarında olduğu suretiyle, Anno 1800’ü kazanmak için servet ve yatırımcı biriktirmekten, ziyaretçi çekmek ve diplomatik bağları güvence altına almaya kadar oldukca çeşitli yolları var.

Aven Colony

Aven Colony, şehir kurma türünü yollarınızı en iyi nereye kuracağınızı karar vermekten oldukca daha sıkıntılı engellerle karşılaşacağınız değişik bir gezegene taşıyor. Yeni başlayanlar için, tüm korkulu yeni uzay biyomlarının ve düşmanca atmosferin oluşturduğu zorlukları hesaba katmanız gerekiyor.

bugune-kadarki-en-iyi-sehir-kurma-oyunlari

Şehir sakinlerini cezbetmek için yeni bir dünya oluşturmak yerine, burada insanlığı tekrardan inşa etmeye çalışıyorsunuz. Baktığımızda hakkaten de, yüksek bir hedef şeklinde duruyor. Bunu yaparken atmosfere uyum sağlamaya çalışmanız, sürekli organik afetlere, oksijen eksikliğine ve hatta devasa kum solucanları şeklinde uzaylı yaşam formlarına karşı savaşmanız gerekiyor.

Surviving Mars

Surviving Mars, Frostpunk‘a oldukça benziyor. Yapım, donmuş bir cehennemden ziyade çorak kızıl gezegende olsa da hayatta kalma ve şehir oluşturmayı harmanlıyor. Mars’ın tozlu yüzeyini keşfederken, gezegen süresince genişlemeye devam edebilmek için gübrelenecek arazileri ararken, koloniciler için işlevsel, mutlu bir şehir yaratmak amacıyla ihtiyacınız olan tüm ekipmanlarla donanıyorsunuz.

Tüm süreç süresince size yardım edecek herhangi bir bilim adamı yer almıyor. Bu süreçte, pek oldukca kategoride kendinizin rehberi oluyorsunuz. Bu problemlerinizin en küçüğü. Mars’ta hayatta kalmanın üstesinden gelmek birazcık daha zor işliyor.

Cities: Skylines

Sadelik, Cities: Skylines için adeta bir başarı anahtarı oluyor. Deneyimli ya da deneyimsiz olsanız da yapım size keyifli saatler vaat ediyor. Oyun, oldukca karmaşık yapıdan çıkarak daha her insana hitap edecek bir halde karşımıza çıkmıştı. Bu kadar popüler olmasının başlıca sebeplerinden birisi de buydu.

Oyun her ne kadar oldukca keyifli olsa da, mod kurarak bunu iki katına çıkartabilirsiniz. Bu aşamada, senaryo modlarından bina modlarına kadar pek oldukca içinde ne olduğu bünyesinde barındırıyor. Böylece isterseniz Los Angeles‘in trafik sorununu çözmek için bile kendinizi adayabiliyorsunuz.

Surviving the Aftermath

Surviving the Aftermath, kıyamet sonrası bir dünyada geçiyor. Bu aşamada, çorak bir arazide sizi bir koloniyi denetlemekte görevlendiriyor. Hayatta kalanların şehrini inşa edip büyüttüğünüzde, yerleşim yerinizin organik afetlerden, haydutlardan ve yırtıcı doğadan korunmasını sağlamanız gerekiyor.

bugune-kadarki-en-iyi-sehir-kurma-oyunlari

Koloninizi mümkün olmasıyla beraber uzun süre bozulmadan tutmanız gerekiyor. Bu sırada, hayatta kalmak için zor kararlar alacaksınız. Seçimleriniz bir tek vatandaşlarınızın refahını etkilemiyor. Bunlar ek olarak, koloninizin itibarını ve diğeri toplumlarla tecim yapma kabiliyetinizi de etkiliyor.

Townscaper

Townscaper, geleneksel tarzda bir şehir kurma oyunu değil. Gene de, yapımın tek amacı bir yerleşim alanı inşa etmekten geçiyor. Renkler ve stiller için pek oldukca seçeneğiniz var. Bu da genel olarak sakin bir edinim ortamı yaratıyor.

Townscaper, ürettiği kasabaları masaüstü oyunlarında set parçaları olarak kullanmak isteyenler için bir araç haline geldi. Yapım, tam olarak ihtiyacınız olan konfigürasyonlarla istediğiniz şehri yapmanızı sağlıyor.

Cities XL

Cities XL, ilk piyasaya sürüldüğü zamanlarda oldukça iddialı bir yapımdı. Bu yüzden bu listede yer almayı hak ediyor. İlk bakışta rahat bir şehir kurma oyunu şeklinde görünüyordu. Gene de, acayip bir oldukca oyunculu seçeneğine de sahipti. Yapım ek olarak oyuncuların kalıcı bir gezegende birbirleriyle iletişime geçmesine de olanak tanıdı.

Çevrimiçi hizmet maalesef birkaç ay sonrasında kapanık oldu. Cities XL, şehir kurma üzerine dayalı bir MMO yerine bir tek tek oyunculu şehir kurma oyunu haline geldi. Buna rağmen durum, zamanında oldukça önemli bir vakaydı. O zamanlar SimCity ve Cities: Skylines, 3D şehir kurma formülünü geliştirmeden ilkin en iyi şehir kurma oyunları içinde yer aldı.

Sizler yukarıdaki listeye hangi şehir kurma oyunlarını eklersiniz? Fikirlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.