Bülent Arınç konuştu, kulisler hareketlendi! ‘Seçimler ertelenecek’ iddiası sonrası açıklamalar peş peşe geldi: AK Parti, CHP, İYİ Parti ve Gelecek Partisi…

25.02.2023
Bülent Arınç konuştu, kulisler hareketlendi! ‘Seçimler ertelenecek’ iddiası sonrası açıklamalar peş peşe geldi: AK Parti, CHP, İYİ Parti ve Gelecek Partisi…


Türkiye’yi yasa boğan depremler sonrası, 14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimler hakkında yeni tartışmalar hayata merhaba dedi. İktidar kanadından seçimlerin ertelenmesi yönünde değerlendirmeler gelirken karşıcılık buna karşı çıkıyor. Bülent Arınç’ın dün akşam seçimlerle ilgili yapmış olduğu izahat oldukça konuşuldu. Arınç’ın çağrısına Kılıçdaroğlu’ndan cevap gecikmedi. İYİ Parti ve Gelecek Partisinden de seçimlerin vaktinde yapılması gerektiği şeklinde söylemler sarf edilirken AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, partinin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın gündeminde seçimlerin olmadığını dile getirdi. İşte siyasilerin zelzele sonrası seçim tarihiyle ilgili değerlendirmeleri…

AKŞENER: 14 MAYIS’A YETİŞMEZ, 18 HAZİRAN’A KALMAZ

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener depremin 4. gününde Kahramanmaraş ziyareti esnasında “Seçimlerin 14 Mayıs’a yetişeceğini sanmıyorum fakat 18 Haziran’a kalacağını sanıyorum” demişti.

AA-20230211-30262988-30262982-IYI_PARTI_GENEL_BASKANI_AKSENER_HATAYDA

AK PARTİ: NE BİZİM NE DE CUMHURBAŞKANIMIZIN GÜNDEMİ SEÇİM

Dün akşam saatlerinde AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Sakarya Milletvekili Ali İhsan Yavuz, tv100’den Deniz Gürel’e yapmış olduğu açıklamada şunları kaydetti:

Ne bizim gündemimizde ne de cumhurbaşkanımızın gündeminde böyle bir durum var. Hala yıkıntı altında yardım bekleyenler bizim gündemimiz. Şu anda seçimle ilgili siyasetin düşünce yürütmesi abes ve iştigal. Türkiye bir hukuk devleti, hukuk çerçevesinde ne yapılması gerekiyorsa o şekilde seçim olacak. Şu an bazı stratejiler düşünemeyiz, insanlığımızdan utanırız. OHAL ile ilgili seçim senaryolarının kanunla hukukla alakası yok. Son söz olarak depremin ilk gününden beri sahadayım. AK Parti’nin seçim işlerinden görevli başkanı olarak sayın Cumhurbaşkanımız’la bu mevzuyla ilgili hiçbir şey konuşmadık. Aramızda bile konuşulacak bir vakit değil.

ARINÇ: BİR DEFAYA MAHSUS OLMAK ÜZERE ERTELENMELİ

Bu sırada Bülent Arınç’ın toplumsal medya hesabından paylaşmış olduğu seçim açıklaması gündem oldu. “Ne mayısta ne haziranda seçim olmaz, olması imkansız” ifadelerini kullanan Arınç, “Devlet bürokrasisinin yurttaşlarımızın yaralarına merhem olmasına odaklanması için seçimlerin ivedilikle ertelenmesi lazım” dedi.

thumbs_b_c_093d444cc6b3c334668decd82346bb95

Zelzele felaketine işaret eden Arınç, açıklamasında “Kim bilir tarihimizin en acı felaketini yaşadığımız bugünlerde, ülke bir an evvel seçim stresinden kurtulmalıdır. Buna vatandaşımızın da bürokrasinin de siyasetin de ihtiyacı var” ifadelerine yer verdi.

Arınç ek olarak “Ne olursa olsun bu yoksulluk hali dolayısıyla seçimler bir defaya mahsus olmak suretiyle tehir edilmelidir” görüşünü dile getirdi.

ARINÇ’A MUHALEFETTEN ART ARDA YANIT GELDİ

Arınç’ın bu açıklamasına karşıcılık kanadından peş peşe yanıtlar geldi. Gelecek Partisi Sözcüsü Serkan Özcan, toplumsal medya hesabından Arınç’ın paylaşımını alıntılayarak şu açıklamayı yapmış oldu:

“Sn. Başkan; Evet tarihimizin en acı dönemlerinden birini yaşıyoruz. Tartışmaları körükleyerek acımızı daha da büyütecek her girişim zamanı bir hata olur. Açık Anayasa hükmüne karşın aksi yönde atılacak her adım, bizim ve milletimizin gözünde Sivil Darbe olarak değerlendirilir.”

İYİ PARTİ: SEÇİMLER VAKTİNDE GERÇEKLEŞMELİ

İYİ Parti Sözcüsü Kürşad Sıkıntılı da toplumsal medya hesabından yapmış olduğu açıklamada “Seçim tarihiyle ilgili bazı açıklamalar kamuoyuna yansımaktadır. Elbet öncelikli hedefimiz yaralarımızın derhal sarılmasıdır. İşte hem bu sürecin ve ülke sorunlarının etkin çözümü hem de Anayasamıza nazaran seçimlerin vaktinde gerçekleşmesi İYİ Partinin temel yaklaşımı olacaktır” dedi.

AA-20230208-30215708-30215707-KAHRAMANMARAS_MERKEZLI_DEPREM

“HAZİRAN SONRASI SEÇİMİ ZORLAMAK ANAYASAYI ZORLAMAK OLUR”

İYİ Parti Genel Başkan Başdanışmanı Aytun Çıray ise Cumhuriyet gazetesine yapmış olduğu değerlendirmede “Seçimin ertelenmesi için harp durumu gerekiyor. Bunun için de Meclis’ten karar çıkması gerekiyor. Bu haliyle seçimlerin erken yapılması imkanı da yok. Genel Başkanımız da aslına bakarsanız seçimlerin zamanında yapılması icap ettiğini söylemiş oldu. Yıkım bölgelerinde yapılacak oldukça şey var. Orada bir travma yaşandı. Bundan dolayı Mayısta bir seçim olmaz. Haziran sonrası seçimi zorlamak demek anayasayı zorlamak olur” ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU: NE DEMEK ‘BİR DEFAYA MAHSUS’?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da Bülent Arınç’ın açıklamasını gazeteci Murat Yetkin’e verdiği demeçle değerlendirdi. Anayasaya dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “harp olmadığına nazaran seçimin ertelenemeyeceğini” belirtti.

AA-20230212-30280246-30280245-CHP_GENEL_BASKANI_KILICDAROGLU_ISKENDERUNDA

Seçim tarihinin derhal belirlenmesi icap ettiğini korumak için çaba sarfeden Kılıçdaroğlu, “Seçimden kaçmanın zararını tüm ülke çekecektir” dedi.

Arınç’ın “Seçimler bir defaya mahsus olmak suretiyle tehir edilmelidir” sözlerine ilişkin Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“Ne demek bir defaya mahsus? Bu ifade “bir kişiye bir sefere özgü bir hukuk normu oluşturalım” anlamına gelir. Demokrasilerde bu şekilde bir anlayış yoktur. Kabile devletlerinde bile bu olmaz.”

“SEÇİMDEN KAÇMA İRADESİ VAR”

Yapılacak ilk işin ivedilikle seçim tarihinin belirlenmesi gerektiği düşüncesini dile getiren Kılıçdaroğlu açıklamasında ek olarak şunları söylemiş oldu:

“Yarından tezi yok yapılması ihtiyaç duyulan şey seçim tarihinin belirlenmesidir. Seçimin ertelenmesi taleplerinin altında seçimden kaçma iradesi var.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Kılıçdaroğlu'ndan yeni video: Asla izin vermeyeceğizKılıçdaroğlu’ndan yeni video: Asla izin vermeyeceğiz
Olası Marmara depreminde İstanbul'u bekleyen senaryo! Ihtimaller içinde Marmara depreminde İstanbul’u bekleyen senaryo!
İnşaatlar durduruldu! Valilik duyurduİnşaatlar durduruldu! Valilik duyurduYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.