Bülent Arınç’tan fazlaca konuşulacak ‘altılı masa’ çıkışı! “Cumhurbaşkanımız artık ‘helalleşelim’ diyebilmelidir”

26.09.2022
Bülent Arınç’tan fazlaca konuşulacak ‘altılı masa’ çıkışı! “Cumhurbaşkanımız artık ‘helalleşelim’ diyebilmelidir”


AK Parti’ye yönelik çıkışlarıyla bazen gündeme gelen Bülent Arınç, gene fazlaca konuşulacak açıklamalarda bulunmuş oldu. Arınç, parti liderlerinin çıkışlarıyla hareketli günler yaşayan ‘altılı masa’ için “Elbet birbirinden değişik 6 partinin, liderlerinin bir araya gelmesi politika açısından kazanım, Türkiye demokrasisi açısından kazanım” ifadelerini kullandı ve “6 partiyi bir araya getirmek anlamlıdır, önemlidir” dedi. Kılıçdaroğlu’nun adaylığını “Hakkaniyet Yürüyüşü’nden bu yana söylemleri ile politika yapma pratikleri ve partiyi dönüştürme çabasını ben Türkiye için fazlaca yararlı görüyorum. Bakın bu bir tek CHP için değil daha fazlaca Türkiye için yararlı” sözleriyle değerlendiren Arınç, AK Parti’nin helalleşmeye ihtiyacı bulunduğunu söyleyerek “Artık helalleşelim diyebilmelidir cumhurbaşkanımız. Bu yapılırsa kesinlikle oy vermem diyenler bile oy verir” şeklinde konuştu. İşte Arınç’ın o açıklamaları…

“İYİ BİR MUHALEFETE DE İHTİYAÇ VAR”

Arınç, Politikyol’dan Murat Aksoy’un “6’lı masanın bir araya gelmesi siyasal açıdan anlamı var mı?” sorusuna şöyleki cevap verdi:

“Elbet birbirinden değişik 6 partinin, liderlerinin bir araya gelmesi politika açısından kazanım, Türkiye demokrasisi açısından kazanım. Zira demokrasinin iyi işleyişi için iyi bir iktidar kadar iyi bir muhalefete de gerekseme vardır. O da seviyeli karşıcılık yapmak, doğruya doğru, yanlışa yanlış demek. Hatası gösterirken de bunun doğrusu budur demekle olur. Yalnız iktidar eleştirisi karşıcılık değildir. Bunu yapıyorlar, yapmıyorlar onu kamuoyu takdir edecektir.

“6 PARTİYİ BİR ARAYA GETİRMEK ANLAMLIDIR”

Bu açıdan onları değerlendirmem yanlış anlaşılabilir fakat bir gözlemci olarak şunu açıklayalım. 6 partiyi bir araya getirmek anlamlıdır, önemlidir. Sonuçta yeni sistemde ittifaklar var. Bir yanda Cumhur İttifakı var diğer yanda Millet İttifakı. Şimdi bu 6’lı masa ile bu ittifak genişlemeye çalışıyor. Ve bir adayda uzlaşmak durumundalar.”

1

“KILIÇDAROĞLU PARTİYİ DÖNÜŞTÜRÜYOR”

CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘altılı masa’da bir adım önde görülmesini değerlendiren Arınç şunları söylemiş oldu:

“Kemal Bey’i ben 2002’den beri tanıyorum. Onun bilhassa son beş yılda, Hakkaniyet Yürüyüşü’nden bu yana söylemleri ile politika yapma pratikleri ve partiyi dönüştürme çabasını ben Türkiye için fazlaca yararlı görüyorum. Bakın bu bir tek CHP için değil daha fazlaca Türkiye için yararlı. Sonuçta bizim kesimde bir CHP, bir CHP zihniyeti algısı var. Bizim siyasal ömrümüz bu zihniyetle mücadeleyle geçti.

Biz tek parti döneminde CHP’nin yaptıklarını özetleyen dergilerle, kitaplarla büyüdük. Şimdi o devrin CHP’sini savunacak azca sayıda isim çıkacaktır fakat bu bizim kesimler için bir gerçek. Bence bu gerçeği Kemal Bey fazlaca iyi görmüş oldu ve partisini dar bir kitle partisi olmaktan çıkarıp daha geniş kesimlerle barıştırmayı hedefledi. Ki doğru da yapmış oldu.

Bu ülkede fazlaca eski değil 2007’de Cumhuriyet Mitingleri yapılmış oldu, e-muhtıra verildi, 367 rezaleti yaşandı. Tüm bunların geride kalması gerekiyor ve şimdi Kılıçdaroğlu o partiyi dönüştürüyor.

Ben tüm bu tarz şeyleri CHP’den fazlaca Türkiye’de siyasal iklimin yumuşaması için zamanı önemde görüyorum. Bu dönüşüm oya iyi mi yansıyacak bilmiyorum fakat önemsiyorum. Örneğin onun helalleşme çağrısı…

AA-20220920-28949006-28949003-CHP_GENEL_BASKANI_KILICDAROGLU_ELAZIGDA_PARTISININ_GRUP_TOPLANTISINDA_KONUSTU

KILIÇDAROĞLU’NUN HELALLEŞME ÇAĞRISI: HEPİMİZİN BUNA İHTİYACI VAR

Bence fazlaca kıymetli. Türkiye için fazlaca pozitif yönde. CHP’nin kendi tarihiyle yüzleşmesi kadar, toplumsal barışma için de pozitif yönde. Elbet bu 1946 öncesi CHP’nin yaptıklarını kapsayacak bir helalleşme olmaz fakat en yakın tarihten başlayarak geriye giden bir davet olabilir. Ki bu yapılıyor. Başörtülülerle buluşuyor, hatalı siyaset izledik diyor. Kürtlerle buluşuyor, muhafazakârlarla buluşuyor. Kılıçdaroğlu’nun yapmış olduğu helalleşme çağrısının toplumda karşılık bulduğunu, il ziyaretlerinde görüyoruz. Ki bizim toplumun aslı de bu. Biz evden ayrılırken helallik isteriz, uçağa binerken helallik isteriz. Özetle toplumum her kesiminin birbiriyle helalleşmeye ihtiyacı var.

Tam bu aşamada parti içinden gelen helalleşme değil hesaplaşma, yargılama çağrıları o çağrıyı yapanı zorda bırakır diye düşünüyorum. Bu söylemler kararsızları tekrardan Tayyip Bey’e yönelmesine yol açabilir. Elbet kabahat var ise hukuki süreç işleyecektir fakat Türkiye’nin artık yakın geçmişteki travmalarla yüzleşmesi ve helalleşmesi lazım. Siyasetçisinden iş insanına hepimizin buna ihtiyacı var.”

“YANLIŞLARIMIZ DA OLDU, KÖTÜ YAPTIKLARIMIZ DA”

AK Parti’nin de helalleşmeye ihtiyacı bulunduğunu belirten Arınç şöyleki devam etti:

“Bunu bizim de yapmamız lazım doğrusu sayın cumhurbaşkanımızın, cumhurbaşkanımız adına konuşmaya ya da hükümet icraatı yönetmeye talip olan insanların yapmaları ihtiyaç duyulan iklim değişikliği söylediğim budur. Evet AK Parti döneminde iyi şeyler kadar son dönemde bazı olumsuzluklar da var. İşte helalleşme bu tarz şeyleri kabul etme ve topluma el uzatmaktır. Topluma, bu kadar güzel şeyler yaptık fakat yanlışlarımız da oldu, fena yaptıklarımız da.

“BU YAPILIRSA KESİNLİKLE OY VERMEM DİYENLER BİLE OY VERİR”

Sen beni yüzde 50’lere getirdin, 21 senedir beni iktidar yaptın gel artık helalleşelim diyebilmelidir cumhurbaşkanımız. Bu yapılırsa kesinlikle oy vermem diyenler bile oy verir. Ben milleti tanıyorum, elli senedir siyasetin içindeyim. Bunlar yapılmayacak şeyler değil.

Bunu şimdi CHP lideri yapıyor, eleştirmek yerine pozitif yönde yanlarını görmekte fayda vardır. Biz birbirimize düşman olamayız. Bu yüzden bir tek helalleşme değil acıma de lazım. Acıma ve helalleşmek. Şu andaki toplumdaki en büyük noksan merhamettir. Helalleşmenin en büyük tamamlayıcısı merhamettir. Helalleşmek isteyen insana acıma edecekseniz, helal olsun diyeceksiniz.”

3

“CUMHURBAŞKANIMIZIN O SÖZLERİ BENİ ÇOK İNCİTTİ AMA…”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a kırgın olup olmadığı sorulan Arınç, şöyleki konuştu:

“Doğrusu ben Cumhurbaşkanımızın bazı sözlerinin haricinde bir vefasızlık görmedim. O sözleri beni fazlaca incitmiştir fakat biz kardeşlik hukuku içinde bu tarz şeyleri devamlı hallediyoruz. Sanıyorum yeni AK Parti’yi yeni simalarla yeni bir sistem içinde götürmeye çalışıyor.

Son bir yıl içinde cumhurbaşkanımız 21. senesinde parti ilk günden itibaren beraber olduklarını fakat partide kalanlardan –ki, bir tek ben varım- yararlanmak, onlara saygı duymak, onlara çevresinde gene bir akil insanoğlu olarak bulundurmak niyetinde. Bazı görüşmeler yaptığını biliyorum: Ben bazen görüşüyorum. İşte son olarak Manisa’ya çağrı ettiğinde de gitmiştim.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Şok 'Ümit Özdağ' iddiası! "15-20 kişi ağzını burnunu kırdı"Şok ‘Umut Özdağ’ iddiası! “15-20 şahıs ağzını burnunu kırdı”
Antalya'daki drift festivalinde skandal görüntüler! Demre Belediyesi'nden açıklama geldi...Antalya’daki drift festivalinde skandal görüntüler! Demre Belediyesi’nden izahat geldi…
Önemli bir dışa bağımlılık daha sona erdi! Türkiye'de ilk... Nüfuz edici bombaların teslimatı başladıMühim bir dışa bağımlılık daha bitti! Türkiye’de ilk… Nüfuz edici bombaların teslimatı başladıYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.