Bulut yedeklemeye rakip: 18 TB’lik USB geliyor!

15.01.2022
Bulut yedeklemeye rakip: 18 TB’lik USB geliyor!


Japon teyp sürücü üreticisi Unitex, USB bağlantılı ilk LTO-9 teyp sürücüsünü tanıttı. UNITEX USB LTO-9 olarak adlandırılan teyp sürücüsü, herhangi bir bulut yedekleme hizmetinin ulaşabileceğinden oldukca daha oldukça, 300 MBps’ye varan aktarım hızı ile tek bir bantta 18 TB dahili kapasite sunuyor.

Teyp sürücü, Type-A 3.0 modeli olarak lanse edilmiş olsa da bir USB bağlantı noktasına haiz olması, dönüştürücü kullanılarak neredeyse evrensel uyumluluğa haiz olduğu anlamına geliyor.

Depolamayı yeterli bulmayanlara: En iyi hafıza kartları


Depolamayı kafi bulmayanlara: En iyi hafıza kartları

Telefonunuzun ya da tabletinizin depolama kapasitesi yetmediğinde kullanabileceğiniz en iyi hafıza kartları sıralaması hazırladık.

UNITEX USB LTO-9 teyp sürücüsü özellikleri

Aygıt, LTO-8 USB masaüstü sürücüsü olan LT80H’nin devamı durumunda ve büyük olasılıkla önemli bir fiyat pozitif yanları ile satışa sunulacak. LT80H 5.100 dolar fiyat etiketine sahipken, LTO versiyonu 6.000 dolara kadar çıkıyor. LTO-9 teyp sürücüsü ise 170 dolardan daha makul fiyatla satılacak, bu da standart bir 18 TB durağan(durgun) disk sürücüsünün averaj yarı fiyatı anlamına geliyor.

LTO-9 teyp sürücüsünü geliştiren Unitex şirket sözcüsü, fiyatlandırmanın neredeyse kesinleşmediğini de doğruladı. Bir tek acayip bir halde, firmanın Japonya’da mevcut bir hizmet olarak sunulan teyp yedekleme teklifinden bahsetti. Sözcü, “Şu anda hizmeti küresel müşterilere genişletmek için çalışıyoruz.” dedi.

Teybe yedekleme, bilhassa terabaytlarca veriyi güvenli bir yerde tutacak kuruluma haiz olmayan daha küçük işletmeler için, buluta yüklemekten daha süratli olabilir. 18 TB’lık veriyi USB üstünden yedeklemek averaj 17 saat sürebilirken, geniş bant üstünden oldukca daha oldukça zaman alabileceğini söyleyebiliriz.

Ek olarak teyp depolama, fidye yazılımı saldırıları riskini azaltan fizyolojik bir alternatif sunar. Bundan dolayı, her ay kısa bir süre için LTO-9 teyp sürücüsü kiralama olanağı göz ardı etmemek gerekiyor.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir