Bunama vakaları, 2050’de 3 katına çıkacak

07.01.2022
Bunama vakaları, 2050’de 3 katına çıkacak195 ülkenin verilerini inceleyen araştırmacılar, artan demans riskine dikkat çekti.


Araştırma: Bunama vakaları, 2050'de 3 katına çıkacak

Demans, sağlığı ciddi şekilde tehdit eden hastalıklardan biri konumunda.

Lancet tıp dergisinde gösterilen araştırmada bilim adamları, demans hastalığını sağlıksız yaşam seçimi, yaşlanan ve artan nüfusu baz alarak değerlendirdi.

195 ÜLKENİN VERİLERİNİ İNCELEDİLER

Halk içinde “bunama” olarak tanımlanan “demans” hastalığının önüne geçilmesi için devletlere destek vermeyi amaçlayan çalışmada, 195 ülkenin verileri incelendi.

Çalışmada ek olarak aşırı kiloluluk, diyabet, sigara ve hareketsiz yaşam tarzlarının artan oranlarının demans riskini artırdığı açıklandı.

2050’DE 153 BİNİ GEÇEBİLİR

Araştırmacılar, dünyanın dört bir yanında bunama vakalarının sayısının aynı düzeyde artmayacağının altını çizerek, 2019’da tespit edilen 57 bin bunama vakasının, 2050 yılına kadar 153 bini aşabileceği değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Araştırma: Bunama vakaları, 2050 de 3 katına çıkacak #1

AFRİKA, ASYA, AVRUPA

Çalışmada, Doğu Sahra Altı Afrika’da bunama vakalarının, ortalama 660 binden 3 milyonun üstüne çıkabileceği, Şimal Afrika ve Orta Doğu’da, 3 milyondan ortalama 14 milyona yükselebileceği öngörüldü.

Öte taraftan bunama vakalarının Asya Pasifik bölgesinde 4,8 milyondan 7,4 milyona, Batı Avrupa’da, 8 milyondan ortalama 14 milyona, Birleşik Krallık’ta ise 907 binden 1,6 milyona çıkabileceği kaydedildi.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.