Burçlar ve astroloji gerçek mi? Astroloji neye dayanır?

20.05.2022
Burçlar ve astroloji gerçek mi? Astroloji neye dayanır?class=”medyanet-inline-adv”>

Burçlar ve astroloji bilim haline gelen astronomi ile ortak bir emek verme alanında yer almıştır. Gökyüzüne bakarak ve yıldızların konumunu kullanarak burçlar ve durumları da belirlenmektedir. Burçlara birçok şahıs inanmaktadır ve özelliklerine bakmaktadır.

Burçlar ve Astroloji Gerçek mi?

Bilimsel olarak burçların ve astrolojinin herhangi bir gerçekliğinin bulunmadığı söylense de birçok şahıs tarafınca buna inanılmaktadır. Değişik birçok verinin ve anlayışın bulunması sebebiyle burçlar ve astroloji hakkında kati bir netice bulunmamaktadır.

Tamamen insanların psikolojisiyle açıklanan burçlar için gerçeklik payının olmadığı söylenmektedir. Her ne kadar sema ve yıldızların durumu dünyayı ve kişileri etkilese de bunların hepsinin ruhsal oldukları belirtilmektedir. İnsanlar genel anlamda gerçek olmasını istediği şeyleri duymak ve görmek istediklerinden burç yorumlarına bakmaktadır.

class=”medyanet-inline-adv”>

Astroloji Neye Dayanır?

Sema vakalarına bakarak gelecekte olacak vakaları kestirmek birçok toplumda gözlenmiştir. Tarihte bu duruma ilk olarak yazılı bir halde Asur ve Babil uygarlıklarında rastlanmıştır. Astrolojinin kökeni Eski Yunan’a dayanmaktadır. Eski Yunan’da sema vakaları incelenerek hava durumları tahmin edilmekteydi ve bu şekilde gök olaylarının dünyayı etkilediği kanaatine varılmıştı.

Mezopotamya gökbilimcileri bu durumu daha da ilerleterek geometri bilimiyle birleştirdiler. Ondan sonra Yunanlar bu durumu tamamen kişiselleştirerek güneşin bir yıl süresince hareketini temel alarak Koç, Boğa, Aslan, Yengeç benzer biçimde hayvan isimlerini sembolleştirdiler. Bu sayede astroloji ve burçlar ortaya çıkarken yıldız haritaları ve yıldız falı da ortaya çıktı.

Burç Nedir ve Burçlar Nedir?

İnsanların doğdukları sıradaki güneşin pozisyonunu gösteren bir alanın sembollerle ifade edilmesi burçların ne işe yaradığını açıklamaktadır. Burçlar dört gruba ayrılır ve bunlar ateş, toprak, hava ve su olarak tanımlanır. Her grubun kendine ilişkin özellikleri bulunmaktadır ve her grupta burçlar yer almıştır. Ateş grubu burçlarının içinde Koç, Aslan ve Yay bulunmaktadır.

class=”medyanet-inline-adv”>

Toprak grubunda Boğa, Başak, Oğlak; Hava grubunda İkizler, Terazi, Kova, Su grubunda ise Yengeç, Akrep ve Balık bulunmaktadır. Burçların belirlenmesi kişilerin doğum ayına ve gününe bakılırsa belirlenmektedir. Doğum tarihini yazarak burçların belirlenmesi mümkündür. Her burcun gökyüzündeki konumu ve yıldızları farklıdır. Bu yüzden burçların karakteristik özellikleri ve tesirleri de insanoğlu için değişik olmaktadır.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.