Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, konutunu yıkıp halka açıyor

07.10.2022
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, konutunu yıkıp halka açıyor


62 senelik başkanlık konutunun yıkılacağını ve ekim sonu konuttan taşınacağını belirten Başkan Aktaş, 28 bin metrekarelik alanın millet bahçesi olacağını deklare etti.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, konutunu yıkıp halka açıyor

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Çekirge semtinde 62 yıl süresince başkanlık konutu olarak kullanılan villanın ve etrafındaki alanın yıkılarak, Süleyman Çelebi Türbesi’nin bulunmuş olduğu bölgeye yeni bir millet bahçesi ve külliye inşa edileceğini deklare etti.

Türbe ziyareti meydana getiren Başkan Aktaş, müjdeyi burada verdi.

İHA’nın haberine gore; bu ay sonunda taşınacağını belirten Başkan Aktaş, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Peygamber Efendimizin dünyaya teşriflerinin sene-i devriyesindeyiz. Biliyorum ki bundan önceki günden itibaren, Türkiye’nin değişik şehirlerinde bu sevgiyi ilgili göstermek için etkinlikler düzenleniyor. Bilhassa bu akşam camilerimiz dolup taşacak, ikramlar dağıtılacak mevlitler okunacak. Peygamber Efendimize olan sevgimizi, ilgimizi millet olarak hep beraber göstereceğiz. Türk Milletinin bu mevzuda fazlaca ciddi bir hassasiyeti olması fazlaca sevindiricidir.

Süleyman Çelebi, Türkçenin camilere girişine vesile olan Mevlid’in yazarı

Bir ihtimal Bursa’daki birçok hemşehrimiz bilmiyor ki Mevlid’in yazarı Süleyman Çelebi, Bursa’da meftun. Ulucami’nin ilk imamıdır. Bizim tarihimizde fazlaca mühim bir yeri vardır. Ahmet Hamdi Tanpınar Bursa için ‘Maneviyatlı Kent’ benzetmesi yapıyor.

Bursa ilk altı padişahı bağrında barındırıyor. Şundan dolayı Bursa, Üftade Hazretleri’nin, Buyruk Sultan’ın, İsmail Hakkı Bursevi Hazretleri şeklinde onlarca adı bağrında konuk ediyor. Bu şekilde maneviyatlı bir şehrin mühim simalarından bir tanesi de, Ulucami’nin ilk imamı olan ve aynı vakit Mevlid yazarı olan Süleyman Çelebi’dir.

Mevlid, Türkçenin camilere girişine vesile olan, her okuduğumuzda haz aldığımız, Balkanlar’da da, Kafkaslar’da da insanların dinini, diyanetini tabiri yerindeyse tazelediği mühim bir argümandır.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, konutunu yıkıp halka açıyor #1

“62 senedir belediye başkanlarının konut olarak kullandığı alan boşaltılacak”

1422’de vefat eden Süleyman Çelebi’nin 600’üncü senesinde burada renderlerini gördüğünüz projeleri hazırlattırıp, kabrinin olduğu bu alanı Süleyman Çelebi Külliyesi olarak ihya edelim istedik. Burası 1960 yılından beri tüm belediye başkanlarımızın konutu olarak kullanılıyordu.

Bu alanda Yoğurtlu Baba başta olmak suretiyle mühim adların kabirleri var. Meydana getirilen incelemeler sonucunda bir komisyon oluşturduk. O komisyon genel sekreterimizle birlikte, buradaki çalışmalarla ilgili neler yapılabilir noktasında araştırmalarda bulunduk. Ilk olarak konutun boşaltılması gerekiyordu. 62 senedir belediye başkanlarının konut olarak kullandığı alan boşaltılacak.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, konutunu yıkıp halka açıyor VİDEO

“Güzel bir kompleksi burada ortaya çıkarmış olacağız”

Ben kendi konutumu temin ettim. Bundan sonraki süreçte belediye başkanı konutunda değil, kişisel evimde oturacağım. Bu alanda da ilk olarak konut yıkılıp, etrafındaki müştemilat Karagöz Müzesi’ne kadar bakmış olduğunuzda 28 bin metrekarelik bir alanı çerçeveliyor.

İçinde bilhassa gençlere hitap edecek olan mescidin, kitap kafenin ve bununla beraber Süleyman Çelebi Külliyesi’nin Mevlid ile ilgili araştırmaların yapılabileceği bir alan olacak. Etrafındaki tel örgülerin, sur şeklinde duvarların kaldırılıp, türbe ile tüm haline getirilmiş olduğu, güzel bir kompleksi burada ortaya çıkarmış olacağız. Dr. Mimar Hilmi Şenalp bizim proje tasarımımızı yapmış oldu. Kendisine burada fazlaca teşekkür ediyorum.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, konutunu yıkıp halka açıyor #2

“Mevlid geleneğinin daha iyi yaşatılması ve anlatılması noktasında bir ortam sağlanmış olacak”

Kendi konutunu ekim ayı sonunda boşaltacağını kaydeden Başkan Aktaş, “Oldukça yakında zamanda başkanlık konutu boşaltılarak süreç başlamış olacak. İnanıyor ve umut ediyorum ki Bursa’daki hemşehrilerimizin birçoğunun bile bilmediği bu alan, Bursa evveliyatına kazandırılmış olacak. Bununla beraber bilhassa bizi zor zamanlarda diri tutan Mevlid geleneğinin daha iyi yaşatılması ve anlatılması noktasında bir ortam sağlanmış olacak.

“28 bin metrekarelik alanın tamamı vatandaşımız kullanımına açılacak”

Burada gereksiz yapılar da var. O yapıların kaldırılıp, 28 bin metrekarelik alanın tamamı vatandaşımız kullanımına açılacak. İlla bir araştırma için buraya gelmesine gerek yok. Mescidinde namaz kılmaya, külliyede mevlid ile ilgili organizasyona gelebilir yada bahçesinde bir bardak çay içebilir. Sonunda bu alan tüm Bursalı hemşehrilerimizin istifade edeceği bir Millet Bahçesi hüviyetinde olacak.”

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, konutunu yıkıp halka açıyor #3

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, konutunu yıkıp halka açıyor #4

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, konutunu yıkıp halka açıyor #5

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, konutunu yıkıp halka açıyor #6

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, konutunu yıkıp halka açıyor #7

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı, konutunu yıkıp halka açıyor #8

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.