Bursa’da köylü hanımefendiler yılda 6 milyon liralık tohum yetiştiriyor

02.05.2022
Bursa’da köylü hanımefendiler yılda 6 milyon liralık tohum yetiştiriyorTohum ihracatında mühim bir ağırlığı olan Bursa’da bu işle görevli köylü kadınlarının titiz ve çoğun emek vermesi neticelerini veriyor.


Bursa'da köylü kadınlar yılda 6 milyon liralık tohum yetiştiriyor

Bursa’nın Orhaneli kazasının Başköy’ündeki köylü hanımefendiler, yılda 6 milyon liralık tohum üretimi yaparak, tohumları yurt dışına ihraç ediyor.

Tohumlar serada yetişiyor

Orhaneli ilçesi Başköy’de hanımefendilerin yüzde 90’ı çiçek tohumu yetiştiriciliği yapıyor. Bir şirket tarafınca köye kurulan 16 serada yetiştirilen çiçeklerden tohum elde ediliyor. Bir seradan yılda 10 kilo tohum elde edilirken, köyde yılda 160 kilo çiçek tohumu hasat ediliyor.

Bursa’da köylü hanımefendiler yılda 6 milyon liralık tohum yetiştiriyor ViDEO

Tohumun kilosu 5-40 lira içinde

Hasat edilen tohumların kilosu cinsine nazaran 5 ila 40 bin lira içinde değişen fiyatlarda satılıyor. Seralarda hep bir arada çalışan kadınlardan hepimiz bakabileceği kadar saksı yetiştiriyor. 400 saksı çiçek yetiştiren bir karı yılda 4 kilo tohum elde ederken, firmadan yetiştirdiği 4 kilo tohum karşılığında 30 bin lira alıyor. Köydeki hanımefendilerin yüzde 90’ı çalışırken, kazandıkları parayla aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Bursa

“Çiçeklere bebek şeklinde bakıyoruz”

Uzun yılladır köylerinde kurulan seralarda çiçek tohumu yetiştirdiklerini ifade eden Başköylü hanımefendiler, “Köyümüzde bulunan seralarda çiçek yetiştiriyoruz. Her hanım kendi bakabileceği kadar çiçek yetiştiriyor. 400 saksı çiçekten 4 kilo tohum çıkıyor. 4 kilo tohum yetiştiren şahıs firmadan 30 bin lira kazanıyor. Çiçekler kasım ayında ekiliyor, mart ayında aşılıyoruz. Eylül ayında da tohumlarını alıyoruz. Çiçeklere bebek şeklinde bakıyoruz. Her gün takibini yapıyoruz.” dedi.

Bursa

“Köyümüzdeki seralarda 16 kilo tohum çıkıyor”

İHA’nın haberine nazaran, Başköy Muhtarı Hasan Acar, “Köyümüzdeki seralarda menekşe çiçeğinin çiçeklerini yetiştiriyoruz. Köyümüzde 16 tane sera var, köyümüzdeki hanımefendilerin yüzde 90’ı bu seralarda yetişiyor. Köyümüzdeki seralarda 16 kilo tohum çıkıyor. Burada yetişen tohumların kilosu yurt dışına 5 ila 40 bin lira içinde değişen fiyatlarla satılıyor.” şeklinde konuştu.

Bursa

Bursa

Bursa

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.