Çalışan bir metabolizma için günlük su tüketimine dikkat

23.03.2022
Çalışan bir metabolizma için günlük su tüketimine dikkatDiyetisyen Aysun İpek, “Kilo veremiyorsanız, başınız ağrıyorsa, odaklanmakta güçlük çekiyorsanız, suyunuzu tertipli tüketmeyi dikkatsizlik etmeyin” dedi.


Çalışan bir metabolizma için günlük su tüketimine dikkat

Sıhhatli bir yaşamın deposu, kafi ve dengeli su tüketimidir. Vücudumuz için en mühim besinin su bulunduğunun altını çizen Diyetisyen Aysun İpek, gün içinde minimum 1 litre su tüketilmesi icap ettiğini söylemiş oldu.

Diyetisyen Aysun İpek, açıklamalarında şu ifadeleri kullandı:

“Kaslarımızın yüzde 75’i, kemiklerimizin yüzde 22’si, kanımızın yüzde 83’ü sudan oluşur. Ek olarak metabolizmamızda gerçekleşen tüm kimyasal ve enzimatik reaksiyonların, termal dengenin, ruhsal durumun bile kontrolünde su gereklidir. Tüm bu nedenlerle kafi oranda su içilmediğinde metabolizmanın yavaşlaması beklenen bir durumdur.”

SUYUN FAYDALARI

Diyetisyen Aysun İpek, gövde açısından suyun önemine değinerek suyun faydalarını ve görevlerini şöyleki sıraladı:

“Hücrelere lüzumlu oksijen ve bileşenleri taşır. Mineral ve öteki bileşenlerin vücut tarafınca emilebilir hale gelmesini sağlar. Vücut ısısını dengeler. Kalp çalışmasını destek sunar. Konsantrasyon ve beynin çalışmasında etkilidir. Cildi temizler. Böbrek ve karaciğer hastalık riskini azaltır. Vücuttan toksinlerin atılmasını sağlar. Egzersiz performansının düşmesini engeller.”

Çalışan bir metabolizma için günlük su tüketimine dikkat #1

“NORMAL KOŞULLARDA GÜNDE 1,5-2,5 LİTRE SU MUTLAKA TÜKETİLMELİDİR”

Diyetisyen Aysun İpek, birçok metabolik süreçte suyun elzem bulunduğunun altını çizdi.

Ne kadar su içilmesi gerektiği hakkında da informasyon veren Diyetisyen Aysun İpek, “Çay ya da kahve su yerine kısmen geçer. Sadece yalnız çay kahve tüketip suyu asla içmiyorsanız, sağlıksız sonuçlara yol açabilir. Gün içinde minimum 1 litre su tüketilmelidir. Su ihtiyacı kişiden kişiye değişmiş olur. Ağır spor yapmak, terlemek, emzirme şeklinde durumlarda su ihtiyacı 4 -5 litreye kadar çıkabilir. Düzgüsel koşullarda günde 1,5-2,5 litre su ne olursa olsun tüketilmelidir. Ihmal etmeyin, su depolanmaz. Her gün karşılanması ihtiyaç duyulan bir ihtiyaçtır. Kilo veremiyorsanız, sık sık başınız ağrıyorsa, eklem ağrılarınızdan yakınıyorsanız, kabızlık probleminiz var ise, odaklanmakta güçlük çekiyorsanız, suyunuzu tertipli tüketmeyi dikkatsizlik etmeyin.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.