Camileri boş bırakmayın, hocalarımızı rahat bırakmayın

01.10.2022
Camileri boş bırakmayın, hocalarımızı rahat bırakmayın


Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Kampüsü’nde cami açılışı icra eden Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, cemaatten camileri boş bırakmamalarını istedi.

Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Kampüsü içinde yapımı tamamlanan Üniversite Camisi’nin açılışını yapmış oldu.

Ali Erbaş buradaki programda katılımcılara hitap etti.

“Camileri boş bırakmayın”

DHA’nın haberine gore Erbaş, “Camilerimiz boş kalmasın. Camilerimiz mektep olarak, hocalarımız cami dersleri ile namaz öncesi, namaz sonrası Kur’an-ı Kerim, tefsir, hadis, ilmihal dersleri ile insanlarımıza hizmet etmeye çaba ediyorlar. Sizlere söylüyorum kıymetli kardeşlerim; hocalarımızı rahat bırakmayın.

“Hocaları bezdirin”

Hocalarımızı bezdirin. Ben ilmihal dersi almak isterim hocam, diz çökün önüne ben Kur’an-ı Kerim bilmiyorum bana Kur’an öğret deyin. Ben tefsir dersi almak isterim deyin. Hocalarımız hizmetinizde, onların adı hademe-i hayrat, şu demek oluyor ki hayır hizmetçileri.

Hademe-i hayrat bizim 1920’lerdeki ismimiz. Diyanet İşleri mensuplarının unvanı hademe-i hayrat, şimdi işte imam hatip diyoruz, müezzin, kayyım diyoruz, vaiz diyoruz fakat hepimizin adı ortak adı hademe-i hayrat, hayır hizmetçileri. Bu mevzuda hocalarımız hizmetinizde” dedi.

Erbaş’ın konuşmasının peşinden kurdele kesilerek Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Camii’nin açılışı yapılmış oldu. Açılışın peşinden camide ilk hutbeyi Diyanet İşleri Başkanı Ali Erbaş okuyup cuma namazını kıldırdı.

Ali Erbaş: Camileri boş bırakmayın, hocalarımızı rahat bırakmayın VİDEO


Ali Erbaş: Camileri boş bırakmayın, hocalarımızı rahat bırakmayın #1

İcazet törenine katıldı

Erbaş hemen sonra Karaman Müftülüğü tarafınca Lütfi Elvan Kurultay Merkezi’nde Hafızlık İcazet Merasimi’ne katılarak 54 bellek icazet belgelerini verdi.

Erbaş, “Kur’an-ı Kerim’i ezberlemek şu demek oluyor ki hafızlık Tanrı tarafınca bir insana verilebilecek en büyük nimet ve en büyük payedir. Dünyalık ne kadar unvanlarımız olursa olsun bunların hepsinden oldukca daha kıymetli oldukca daha mühim. Bu sebeple hafızlık Kur’an-ı Kerim’in tamamını aklına, kalbine nakşetmektir. Kur’an-ı Kerim de rabbimiz ‘kati olarak bilesiniz ki kitabı kuşkusuz biz indirdik’ buyuruyor.

Hafızlarımıza vereceğimiz icazetnamenin üstünde yazan ayeti kerimedir bu. Osmanlı döneminde hafızlarımıza iyi mi icazet verilirmiş arşivlerden bulduk çıkardık benzerini yaptık besmele ayeti kerime sonrasında hadisi şerif. Peygamber efendimiz buyuruyor ki ‘Kur’an-ı Kerim’i ezberleyen usulünce okuyan şahıs şerefli meleklerle beraberdir.’ Şu müjdeye bakar mısınız? hem ayeti kerimede müjde var hem hadisi şerifte müjde var. Onun için ne mutlu kardeşlerimize ki onlar bu müjdeye nail oldular” dedi.

Erbaş, konuşmasının peşinden hafızlara icazet belgelerini verdi.

Ali Erbaş: Camileri boş bırakmayın, hocalarımızı rahat bırakmayın #2

Ali Erbaş: Camileri boş bırakmayın, hocalarımızı rahat bırakmayın #3

Ali Erbaş: Camileri boş bırakmayın, hocalarımızı rahat bırakmayın #4

Ali Erbaş: Camileri boş bırakmayın, hocalarımızı rahat bırakmayın #5

Ali Erbaş: Camileri boş bırakmayın, hocalarımızı rahat bırakmayın #6

Ali Erbaş: Camileri boş bırakmayın, hocalarımızı rahat bırakmayın #7

Ali Erbaş: Camileri boş bırakmayın, hocalarımızı rahat bırakmayın #8

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.