Cayma hakkı kullananın kart limiti korunacak

23.08.2022
Cayma hakkı kullananın kart limiti korunacak


Tecim Bakanlığınca, mesafeli sözleşmelerde satıcı adına işlem meydana getiren aracı hizmet sağlayıcılara yeni yükümlülükler getirildi.

Cayma hakkı kullananın kart limiti korunacak

Tecim Bakanlığı tarafınca hazırlanan Mesafeli Sözleşmeler Yönetmeliğinde Değişim Yapılmasına Dair Yönetmelik, Resmi Gazete’de gösterildi. Yönetmelik, 1 Ekim 2022’de yürürlüğe girecek.

Yönetmelikte, 1 Nisan’da Resmi Gazete’de gösterilen Tüketicinin Korunması Hakkında Kanun İle Kat Mülkiyeti Kanununda Değişim Yapılmasına Dair Kanun ile AB direktiflerine uyum sağlanması amacıyla düzenleme yapılmış oldu.

Cayma hakkına ilişkin yükümlülüklerden görevli

Buna bakılırsa, tüketicilerin talep ve bildirimlerini iletebilmelerine ve takip edebilmelerine elverişli bir sistemi kurulacak ve bu sistem kesintisiz açık tutulacak. Aracı hizmet sağlayıcısı, ön bilgilendirmenin yapılmasından, teyidinden ve ispatından, belirli hallerde bu bilgilerin doğruluğundan, bu bilgilerin ürüne ilişkin platformda yer edinen reklamları ile uyumlu olmasından, gerçekleşen işlemlere ilişkin kayıtların tutulması ve saklanmasından, satıcı yada sağlayıcı adına karşılık eğitim etmeleri halinde teslim yada ifa ile cayma hakkına ilişkin yükümlülüklerden görevli tutulacak.

Cayma hakkı kullananın kart limiti korunacak #1

Tüketici tam bilgilendirilecek

Tüketicinin tam ve doğru şekilde bilgilendirilmesi koşuluyla, tüketicinin malı satıcıya gönderme süresi cayma bildiriminin yöneltildiği tarihten itibaren 14 güne çıkarılırken, ek olarak cayma hakkının kullanımı halinde ortaya çıkan iade masraflarının mesafeli sözleşmede kararlaştırılması imkanı getirildi.

30 günlük azami teslim süresi yükümlülüğü

AA’nın haberine bakılırsa, tüketicilerin istekleri yada kişisel gereksinimleri doğrultusunda hazırlanan mallara ilişkin sözleşmelerde tüketicinin bilgilendirilmesi ve onayı ile 30 günlük azami teslim süresi yükümlülüğünün daha uzun süreler için belirlenmesine olanak sağlandı. Böylece, üretim süreci 30 günden fazla devam eden ve sipariş sonrası kişiye hususi üretimine başlanan mallara ilişkin uygulamada karşılaşılan sorunlara çözüm getirilmesi amaçlandı.

E-ticaret

Kart limiti korunacak

Kredi kartı ile meydana getirilen ödemelerde cayma hakkının kullanılması halinde yasal olarak azami 14 gün içinde satıcı yada sağlayıcı ile aracı hizmet sağlayıcı tarafınca tüketiciye yapılması mecburi karşılık iadelerine ilişkin olarak kart çıkaran kuruluşlara aktarılan tutarın kart çıkaran kuruluşa ulaşmasını takiben kartın kullanılabilir limitine tek seferde ilave edilmesi sağlanacak. Bu hükmün 1 Ocak 2023’te yürürlüğe girmesi öngörülürken, bu düzenlemeyle tüketicilerin kredi limitlerinin haksız yere azalmasından dolayı finansmana ulaşmalarının önündeki engel kaldırılmış oldu.

Cayma hakkının kullanımından kural dışı olduğu haller

Cep telefonu, akıllı saat, tablet ve bilgisayarlar, taşıt ve drone başta olmak suretiyle ilgili resmi sicillerine kayıt ve tescili mecburi olan taşınırlar, tescil yada kayıt sonrası kullanılmamış mal olarak yeniden satışa mevzu edilememesi, kurulum yada montajı satıcı yada yetkili servis tarafınca meydana getirilen malların ilave maliyete katlanılmadan tekrardan satışa mevzu edilememesi için tüketicilerin tam ve doğru olarak bilgilendirilmesi şartı ve sözleşenlerin mutabakatı ile cayma hakkı kullanımından kural dışı tutuldu.

Kaynak israfının önlenmesi amaçlanıyor

Bu düzenlemeyle alışveriş sonucu öncesi tüketicilerin lüzumlu ve kafi araştırmayı yaparak söz mevzusu hakkın gereksiz ve tadı kullanımının niçin olduğu kaynak israfının önlenmesi, çoğunluğu ithal olan bu malların niçin olduğu ithalat giderlerinin azaltılması, çevreye verilen zararın engellenmesi, sürdürülebilir tüketim ve yeşil dönüşüme katkı sağlanması amaçlandı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.