Çekince büyüyor! Şimal Kutbu giderek ısınıyor

12.08.2022
Çekince büyüyor! Şimal Kutbu giderek ısınıyor


İklim değişikliği, günümüzdeki en önemli problemler içinde yer ediniyor. Bilhassa son birkaç senedir tesirini daha net görmek mümkün. Bu değişimin yeni bir tesiri ise yeni çalışmalarla birlikte ortaya çıkıyor. Bilim adamları, Şimal Kutbu‘nun dünyanın geri kalanından daha fazlaca ısınmaya başladığını senelerdir biliyor. Bir tek yeni emek harcama, durumun daha kötü bulunduğunu gösteriyor.

Şimal Kutbu 4 kat daha süratli eriyor

Araştırmacılar, uzun süredir Şimal Kutbu’nun dünyanın geri kalanından iki kat daha süratli ısındığını tahmin ediyor. Finlandiya’daki araştırmacılar, perşembe günü yapmış olduğu açıklamada bu tahminleri doğruladı. Çalışmaya gore son kırk yılda bölge, küresel averajdan dört kat daha süratli ısınıyor.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/08/Tehlike-buyuyor-Kuzey-Kutbu-giderek-isiniyor-2.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

Bilim adamları, bilhassa Norveç’in kuzeyindeki Barents Denizi ve Rusya‘nın yedi kat daha süratli ısındığını söylemiş oldu. Süratli Arktik ısınmanın bir sonucu, deniz seviyesinin yükselmesine katkıda bulunan Grönland buz tabakasının daha süratli erimesi. Bir tek tesirinde bırakır, Şimal Kutbu’nun oldukca daha ötesine uzanıyor. Şimal ABD ve daha başka yerlerde aşırı yağış ve ısı dalgaları benzer şekilde hava koşullarına kadar tesiri var.

NASA, Ay’a iPad gönderiyor! İşte nedeni


NASA, Ay’a iPad gönderiyor! İşte sebebi

NASA, Artemis 1 görevi için geri sayıma başladı. İddialara gore uzay ajansı, uzay aracında bir iPad’e de yer verecek.

Başyazar Mika Rantanen, bu çalışmada, araştırma ekibinin Şimal Kutup Dairesi süresince 66,5ºN enlemiyle ‘Şimal Kutbu’nu doğru bir halde tanımladığını’ ve uydu verilerinin kullanıma sunulmuş olduğu 1979 ile 2021 arasındaki eğilimleri hesapladığını söylemiş oldu.

Ek olarak Rantanen yapmış olduğu açıklamada, açık denizin buzla kaplı olandan daha karanlık bulunduğunu ve bundan dolayı yüzeye daha fazlaca güneş radyasyonu emildiğini belirtti. Bilim adamları, Avrupa’nın değişen hava kirliliği seviyelerinin de iklim değişikliğinde etkili bulunduğunu düşünüyor.

https://i0.wp.com/shiftdelete.net/wp-content/uploads/2022/08/Tehlike-buyuyor-Kuzey-Kutbu-giderek-isiniyor-3.jpg?resize=1170%2C658&ssl=1

Kullanılan veri kümesine gore Şimal Kutbu, 3,7 ile 4,1 kat daha süratli eriyor. Yeni araştırmaya dahil olmayan Internasyonal Arktik Araştırma Merkezi’nden bir Arktik klimatolog olan Richard Thoman açıklama yapmış oldu. Deniz buzu ve deniz buzu kalınlığındaki süratli kayıplar ve kısalan kış mevsimlerinin araştırma bulgularını noktaladığını söylemiş oldu.

Peki, siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Sizce iklim değişikliğinin en büyük sebebi ne? Görüşlerinizi yorumlar kısmından bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.