Güney Kore’den Tesla’ya yanıltıcı veri soruşturması

17.02.2022
Güney Kore’den Tesla’ya yanıltıcı veri soruşturması


Kore Adil Tecim Komisyonu (KFTC), Tesla’ya firmanın bazı modellerin menzilinde yanıltıcı olduğundan soruşturma açtı. Resmi verilerin yalnız belirli koşullarda sağlanabildiğini belirten KFTC, şirkete ceza kesmek için soruşturmayı genişletecek.

Otomobil üreticileri, bir çok vakit optimum koşullara nazaran hesaplama yaparak teknik veri elde ediyor. İçten yanmalı motorlarda yakıt tüketiminin de benzer şekilde hazırlanarak averaj tüketimin hesaplandığı biliniyor.

Tesla, kaç adet otomobil sattığını açıkladı!


Tesla, kaç tane otomobil sattığını deklare etti!

Dünyanın en büyük elektrikli otomobil üreticilerinden Tesla, 2022 yılının Ocak ayında Çin’de iyi satış rakamlarına ulaştı.

Tesla, Güney Kore’de yanıltıcı veri soruşturması ile karşı karşıya

Adil Etiketleme ve Reklamcılık Yasasını ihlal etmiş olduğu iddia edilen Tesla, Model 3’ün teknik verilerinde aracın 528 km menzile haiz bulunduğunu belirtiyor. Bir tek KFTC, sıcaklığın donma noktası altına düştüğünde elektrikli aracın menzilinin azalacağına dikkat çekiyor. Menzilin, resmi veriler ile pratikte farklılık göstereceğini belirten komisyon, şirkete para cezası kesecek.

Tesla, Güney Kore'de yanıltıcı veri soruşturması ile karşı karşıya

Firmanın bazı modellerdeki pil performansını abarttığını belirten KFTC, soruşturmanın bu yüzden açıldığını deklare etti. Ajans, cezaları belirlemek ve Tesla’nın ihlallerini kapsamlı incelemek için bir toplantı düzenleyecek.

KFTC, şirkete para cezası verilip verilmeyeceğini belirlemek için Tesla’nın mevduatını da inceleyecek. Güney Korede’ki elektrikli ürün satın alma yönetmeliğine nazaran, müşteriler çevrimiçi sipariş için 83 dolar depozito ödemek zorunda. Depozito ücretlerinin Tesla mevduatlarında durup durmadığı araştırılıyor.

Musk, 2021’de 16.4 milyar dolar değerinde toplam 15.7 milyon Tesla hissesi sattı. Bağışlanan hisse senerleri dahil, toplam 20.7 milyon hisseyi elinden çıkardı. Şu anda 172.6 milyon Tesla hissesine haiz olan Musk, yüzde 17 hisse oranı ile firmanın en büyük bireysel hissedarı konumunda.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.