Çeşme’deki yangın kısmi olarak denetim altına alındı

14.07.2022
Çeşme’deki yangın kısmi olarak denetim altına alındıİzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, Çeşme’de çıkan yangının kısmi olarak denetim altına alındığını bildirdi.

Geçtiğimiz yıllarda olduğu benzer biçimde bu senede de Türkiye, orman yangınlarıyla savaşım etmeye devam ediyor.

Muğla’nın Datça ilçesinde çıkan yangın, hemen hemen tam olarak denetim altına alınamazlen dün İzmir’in Çeşme ilçesindeki bir çiftlikte çalışan işçilerin kaynak yapmış olduğu esnada çıkarttığı kıvılcım yangına sebep oldu.

Karaköy Mahallesi Karahisar mevkiinde başlamış olan orman yangını, akşam saatlerinde Çeşme’nin Ovacık bölgesindeki site alanlarına kadar ulaştı ve sitelerdeki vatandaşlar önlem amacıyla tahliye edildi.

Öteki taraftan İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger, yangınla ilgili yeni gelişimleri aktardı.

Yangın kısmı olarak denetim altında

Yavuz Selim Köşger, çıkan yangının kısmi olarak denetim altına alındığını, soğutma çalışmalarının devam ettiğini bildirdi.

Çeşme’deki yangın kısmi olarak denetim altına alındı


Emekler devam ediyor

İzmir Valisi Yavuz Vali Köşger, “Dün 13.20 itibariyle başlamış olan yangına orman teşkilatımız 9 dakika içinde lüzumlu müdahaleyi yapmış ve muhteşem bir gayretle şu ana kadar yangın söndürme faaliyetlerini sürdürmüş bulunmakta.

Bu süre zarfında 117 vasıta ve 750’nin üstünde personel, 7 helikopter, 4 uçakla yangına müdahale edildi. Orman bölge teşkilatımız, jandarma, AFAD, itfaiye, mahalli yönetimler eş güdüm içinde yardım etti. Bölge halkı da burada yangın söndürme çalışmalarına etken olarak katkı sağlamış oldu.

Bu eş güdüm ve koordinasyon çerçevesinde personelimizin muhteşem gayretleri neticesinde şu an itibariyle tüm negatif şartlara, şiddetli rüzgara karşın hem Ovacık’taki hem de Zeytineli-Karaköy arasındaki yangını kısmi denetim altına almış bulunmaktayız.

Soğutma emekleri devam ediyor. Tüm araçlar herhangi bir parlamaya karşı sahada faaliyetlerini devam ettirecek.” dedi.

Çeşme deki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı #1

“120 hektarlık makilik ve ormanlık alan ziyan oldu”

Meteorolojik verilere bakılırsa 10.00-11.00 arası şiddetli rüzgar ihtimalinin devasa yükseklikte bulunduğunu vurgulayan İzmir Valisi Köşger, “O sebeple hala risk geçmiş değil. Başka alanlarda da risk olma ihtimali var. Bu sebeple vatandaşlarımızı uyarmak istiyoruz. Rüzgar ve kuru hava ormanlarda yangın riskini artırıyor.

Toplam 120 hektarlık makilik ve ormanlık alan ziyan oldu. Bunun haricinde bir mal kaybı bulunmamakta. Genel itibariyle makilik ve çalılık alanlar olduğundan ciddi bir orman kaybı söz mevzusu değil oldukça şükür.” sözlerine yer verdi.

Çeşme deki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı #2

“Çekince geçmiş durumda”

İlk yangın suç duyurusunun 13.20’de geldiğini hatırlatan Yavuz Selim Köşger, “9 dakikada teşkilatımız intikal edip müdahaleyi başlattı. 18.05’te ise Ovacık yangını çıktı ve 2 dakikada intikal edildi. Herhangi bir süre kaybı olmadı. Başarının arkasında bu seri müdahalenin faydası var. Tahliye edilen sitelerde de yurttaşlarımıza ikametlerine dönebileceklerini söyledik.

Çekince geçmiş durumda. Onların ikametlerine tehdit eden bir sorun söz mevzusu değil. Sadece dün gece itibariyle ciddi bir çekince atladı. Yangın, iki siteye sirayet edecek şekilde sertliğini artırmıştı.

Rüzgar tribünlerinden de etkilenen tribün yok fakat hem rüzgar tribünleri hem de yüksek gerilim hattı, havadan orman yangına müdahaleyi zorlaştırıyor. Bu şekilde de bir güçlük vardı. Bunlara karşın bu başarı yakalanmış oldu” diye konuştu.

Çeşme deki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı #3

7 şüpheliden 2 şahıs gözaltında olmaya devam ediyor

Karaköy yangınında gözaltına alınan 7 şüpheli ile ilgili de informasyon veren Vali Köşger, “7 şüphelinin ifadelerine başvuruldu. 2’si gözaltında olmaya devam ediyor. 5’i özgür bırakıldı. Kaynak icra eden ve dikkatsizliği bulunan 2 şahıs gözaltında. Savcılık soruşturması devam ediyor.

Ovacık’taki yangın da yüksek olasılık elektrik kontağından, yüksek gerilim hatlarından kaynaklanmış. Teller kopmuş, birbirine çarpmış. Yangının başlangıç noktasında elektrik kontağı söz mevzusu.” bilgisini verdi.

Çeşme deki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı #4

Çeşme deki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı #5

Çeşme deki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı #6

Çeşme deki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı #7

Çeşme deki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı #8

Çeşme deki yangın kısmi olarak kontrol altına alındı #9

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.