Çetmi Şelalesi nerededir? Çetmi Şelalesi nasıl bir yerdir?

Konya’nın Taşkent ilçesinde doğanın harikulade güzelliğini yansıtan Çetmi Şelalesi, gezi rotanızı oluştururken mutlaka listenizde olması gereken …

23.08.2021
Çetmi Şelalesi nerededir? Çetmi Şelalesi nasıl bir yerdir?

Konya’nın Taşkent ilçesinde doğanın harikulade güzelliğini yansıtan Çetmi Şelalesi, gezi rotanızı oluştururken mutlaka listenizde olması gereken yerlerden biri. Peki, Çetmi Şelalesi nerededir? Çetmi Şelalesi nasıl bir yerdir? İşte merak ettiğiniz tüm soruları sizler için yanıtladık…

Türkiye, geçmişten günümüze pek çok doğa harikasına ev sahipliği yapmaktadır. Her köşesinde benzersiz manzaralara kucak açan bu topraklar, doğusundan batısına adeta  görsel bir şölen niteliğindedir. Mevlana’nın huzur dolu şehri Konya’ya doğru rotamızı çevirdiğimizde; köklü tarihi dokuları ve derin kültürel izleriyle bizleri karşılayacaktır. Mimarinin göz alıcı güzelliğine şahit olabileceğiniz Konya’da doğanın zenginliğine de rastlamanız mümkündür. Her yıl on binlerce yerli ve yabancı turiste kapılarını aralayan bu özel şehrin Taşkent ilçesinde ise Çetmi Şelalesi cazibe merkezine haline gelmektedir. Gelin, görenleri hayran bırakan Çetmi Şelalesi’ne doğru ufak bir yolculuğa çıkalım.

ÇETMİ ŞELALESİ NEREDEDİR?

Çetmi Şelalesi, İç Anadolu’nun en güzel şehirlerinden biri olan Konya’da yer almaktadır. Taşkent ilçesine bağlı olan şelale,  Ayboğazı Kanyonu ve ortasından akan çay sonucunda meydana gelmiştir.

HARİKA BİR DOĞAL GÜZELLİK

Bozulmamış doğal güzelliğiyle pek çok ziyaretçinin uğrak noktası haline gelen şelale, şırıl şırıl akan suyuyla masalsı bir manzarayı ayaklarınızın altına sermektedir.

Yaklaşık 50 metre yükseklikten dökülen şelaleyi Sarp Dağlar çevrelemektedir. Taşkent Belediyesi tarafından büyük bir özenle korunan şelalenin çevresi, mesire alanı olarak düzenlenmiştir.

Aynı zamanda çayın diğer tarafına kütüklerden yapılan köprüyü kullanarak geçmeniz mümkündür.

Çetmi Şelalesi, Toros Sıra Dağlarının en tepe noktasında biriken karların erimesi sonucu şuan ki halini almaktadır. Eriyen kar sularının yolculuğu şelaleyi geçtikten 150 metre sonra Akdeniz’le kavuşmaktadır. 

Her mevsim ayrı bir güzellikle karşımıza çıkan şelaleye özellikle yaz aylarında gitmenizi tavsiye ederiz. Yoğun iş temposu ve şehrin keşmekeşliğinden uzaklaşıp, sakin ve huzurlu bir atmosferi solumak için burası eşsiz bir fırsat oluşturmaktadır.

Özellikle fotoğraf tutkunları ve doğa severler için muhteşem bir imkan sunan Çetmi Şelalesinde, aileniz ve sevdiklerinizle yemyeşil ağaçların arasında piknik yapabilirsiniz. 

ETİKETLER: ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.