Ceylanpınar’da ayçiçeği tohumları toprakla buluştu

24.03.2022
Ceylanpınar’da ayçiçeği tohumları toprakla buluştuAyçiçeği stokları gündemden düşmezken, Türkiye’nin en büyük ziraat işletmesinde ayçiçeği tohumları toprakla buluşturularak ekim alanları genişletildi.


Ceylanpınar'da ayçiçeği tohumları toprakla buluştu

Ziraat ve Orman Bakanlığı Ziraat İşletmeleri Genel Müdürlüğü’ne bağlı Ceylanpınar Ziraat İşletmesi’nde, ortalama 65 bin dekarlık alanda ayçiçeği tohumu ekiliyor.

CEYLANPINAR’DA YAĞ BİTKİLERİNİN DIŞINDA BİRÇOK ÜRETİM VAR

Ortalama 1 milyon 633 bin dekar arazide ziraat ve hayvancılık faaliyetlerinin yürütülmüş olduğu dünyanın sayılı ziraat işletmeleri içinde gösterilen ve alanında Türkiye’nin en büyüğü olan Ceylanpınar Ziraat İşletmesi’nde, hayvancılık faaliyetlerinin yanı sıra arpa, buğday, mercimek, mısır, Antep fıstığı, ayçiçeği, fiğ ve yem bezelyesi benzer biçimde birçok ürün yetiştiriliyor. Teknolojik vasıta ve gereçlerin kullanıldığı işletmede, tohumluk hububatın yanında yağ bitkileri de yetiştirilerek ülke ekonomisine ve çiftçilere ciddi katkı sağlanıyor.

Ceylanpınar da ayçiçeği tohumları toprakla buluştu #1

AYÇİÇEĞİ EKİMİ GENİŞ ALANA YAYILIYOR

Toprağın uzun seneler verimli kalabilmesi için münavebe sistemiyle (ekim nöbeti) tarlalara ayçiçeği ekiminin yapıldığı işletmede, her yıl daha çok arazi suyla buluşturularak ayçiçeği üretiminin daha geniş alana yayılması hedefleniyor.

Bu yıl 64 bin 400 dekar arazide başlamış olan ayçiçeği ekimi 45 mibzer, 120 işçi ve teknik personelle büyük bir hassasiyetle yürütülüyor.

Ceylanpınar da ayçiçeği tohumları toprakla buluştu #2

“ÜLKE EKONOMİSİNE ÖNEMLİ KATKI SAĞLIYOR”

Ceylanpınar Ziraat İşletmesi Müdür Yardımcısı Yalçın Günay, dünyanın en büyükleri içinde yer edinen işletmelerinde bir taraftan tohumların toprakla buluştuğunu, öteki taraftan da ekili alanlarda ilaçlama ve gübreleme çalışmalarının devam ettiğini söylemiş oldu.

Ceylanpınar da ayçiçeği tohumları toprakla buluştu #3

“AYÇİÇEĞİ ÜLKEMİZ İÇİN ÖNEMLİ BİR ÜRÜN”

İşletmedeki arazilerin tüm yıl verimli şekilde kullanılması amacıyla hububatın yanı sıra yazlık yağ bitkilerinin de ekimlerinin gerçekleştirildiğini belirten Günay, “Ayçiçeği hem ülkemizin yağ endüstrisi için oldukca mühim bir ürün hem de yağ ihtiyacının karşılanmasında oldukca ehemmiyet arz etmektedir. Ek olarak ayçiçeğinin yağı çıkarıldıktan sonrasında geriye kalan posası da hayvan yemi olarak kullanılmaktadır. Ayçiçeği bitkisi münavebe bitkisi olarak da oldukca ehemmiyet arz etmektedir. Her yıl üst üste aynı ürünü ekmek yerine ayçiçeği bitkisiyle münavebeye giren tarlada daha yüksek verim alınmakta, ot mücadelesi daha iyi olmakta ek olarak bir sonraki ekilişinde yaprak, kök hastalıklarıyla mücadelede yarar sağlamaktadır.” diye konuştu.

17 BİN TON REKOLTE BEKLENİYOR

Günay, geçen yıl yaşanmış olan kuraklığa karşın işletmede 17 bin ton yağlık ayçiçeği üretimi yapıldığını, bu yıl da verimli bir sürem geçirmeyi hedeflediklerini dile getirdi.

En yüksek verimi elde etmek için büyük çaba harcadıklarını vurgulayan Günay, “Bu yıl için 64 bin 400 dekarlık arazide 45 mibzerle ayçiçeği ekimine başladık. Gelecek yıllarda ayçiçeği ekimi alanlarını daha da artırmayı planlıyoruz. İşletmemizde ayçiçeği hasadı ağustos ayının ilk haftasında başlayıp 20 gün içinde bitirilmektedir. 2022 senesinde toplam 17 bin ton ayçiçeği rekoltesi beklemekteyiz. Elde edilmiş ayçiçeği ülke ekonomisine mühim katkı elde edecektir.” dedi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.