CHP’li Seyit Torun’un sözlerine İçişleri Bakanı Süleyman Asil’dan videolu cevap! ‘Bu devletin hiçbir kanunsuz işi olmaz’

12.08.2022
CHP’li Seyit Torun’un sözlerine İçişleri Bakanı Süleyman Asil’dan videolu cevap! ‘Bu devletin hiçbir kanunsuz işi olmaz’


İçişleri Bakanı Süleyman Asil, CHP’li Seyit Torun’un “İçişleri Bakanlığı CHP’li belediyeler için hususi bir birim kurdu” iddiasına ilişkin Twitter hesabından bir video yayınladı. Asil videoda, “Bu devletin hiçbir kanunsuz işi olmaz. Esasen devlet olmanın da, demokrasinin de, hukukun da temeli budur. Paylaştığımız bu gerçekler ışığında, karacılık sahiplerini özür dilemeye, dürüstlüğe, samimiyete ve devleti itibarsız hale getirmek için karacılık atmamaya ve devlete saygı duymaya çağrı ediyorum.” diye konuştu.

Screenshot_3

İşte İçişleri Bakanı Süleyman Asil’nun açıklamaları:

“Birkaç zamandır CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve yardımcıları bir ekip iddiaları dile getiriyorlar. İddialarına gore İçişleri Bakanlığı bünyesinde bir tek CHP’li belediyelerin açıklarını aramak için hususi bir birim kurulmuş. Güya bu sözde birime yönerge verilmiş, hatta açık bulamayanlar için ceza ile tehdit edilmiş. İçişleri Bakanlığı’nda rastgele kanunsuz, mevzuatsız bir birim kurulamaz. Hiçbir devlet memuruna da kanunsuz, gelişigüzel ceza verilemez. İddianın sahibi bir ihtimal bilmez fakat bu ülkede yönetimsel hukuku diye bir disiplin vardır. Buna ilişik mahkemeler ve bir hukuk vardır. Yurttaşlarımız bu tip kurumlarda, yada belediyelerde, mahalli yönetimlerde görmüş olduğu bir ekip kanun dışılıkları hem valiliklere, hem kaymakamlıklara, hem İçişleri Bakanlığı’na, mesela CİMER’e, her türlü noktaya ve Cumhuriyet Başsavcılıklarına yakınma de bulunabilirler. Bu vatandaşımızın en doğal hakkıdır. Valilik ve Cumhuriyet Başsavcılığı, ilgili kurumlar bu şikayetler doğrultusunda İçişleri Bakanlığı’ndan soruşturma onayı isterler. İçişleri Bakanı, uygun görmesi halinde ilkin araştırma ve ön araştırma yapar. Sonrasında soruşturma izni verir ve dosya savcılığa intikal ettirilir.

İçindekiler

RAKAMLARI AÇIKLADI

Peki iddia ve karacılık edilmiş olduğu şeklinde hakkaten CHP’ye yada herhangi bir partiye hususi bir ayrımcılık var mıdır? Bunu en iyi anlatacak olan herhalde verilen soruşturma izinlerinin ve araştırma ön araştırma onaylarının sayısıdır. Son mahalli seçimlerden, doğrusu 31 Mart 2019 tarihinden 8 Ağustos 2022 geçmişine kadar araştırma ve ön araştırma onay sayıları toplam 2 bin 428. Araştırma ve ön araştırma onayları için de yüzde 34’ü AK Parti’li belediyelere, yüze 41’i CHP’li belediyelere, yüzde 10’u MHP’li belediyelere, yüzde 5.9’u da HDP’li belediyelere aittir. Bunun bir aşama sonrasında da verilen araştırma onayları çerçevesinde soruşturma izinlerinin sayısı ve dağılımı da toplam 583 onay, yüzde 33.3’ü AK Parti, yüzde 35’i CHP, yüzde 11’i MHP, yüzde 14’ü HDP şeklinde bir dağılım söz mevzusudur. Soruşturma izni verilmemesi kararlarını da paylaşmak isterim. Yüzde 36.7 AK Parti, yüzde 43.4 CHP, yüzde 9.15 MHP, yüzde 3.4 İYİ Parti, yüzde 3.9 HDP şeklinde bir dağılım mevcuttur.

‘GÖRMEZDEN Mİ GELSEYDİK?’

Screenshot_4

Resmi verilerden de açıkça görüldüğü şeklinde hiç kimseye bir ayrımcılık yapılması söz mevzusu değildir. Yurttaş yakınma etmiş, müracaatını ortaya koymuş ve devlet de gereğini asla kimseyi ayırt etmeden yerine getirmiştir. Madem biz ayrımcılık yaptık, madem bu soruşturmalar CHP’li belediyelere kasten yapılıyor, Bilecik Belediye Başkanını soruşturma kapsamında görevden uzaklaştırmamızın derhal peşinden niçin CHP’den ihraç ettiler? Keza Çanakkale Çan İlçe Belediye Başkanı hakkında soruşturma onayı verdik. Meydana getirilen incelemeler sonucunda Cumhuriyet Başsavcısı gözaltı sonucu verdi. Peki resen mi soruşturma açtık, hayır. Bizzat belediye başkanının teyzesinin oğlunun yolsuzluk suç duyurusu vardı da ondan. Bir başka örnek, Balıkesir Gömeç Belediye Başkan Yardımcısı. Bir diğeri İzmir Konak Belediyesi yakınma üstüne meydana getirilen soruşturmada bir işyar rüşvet alırken suçüstü yakalandı. Peki bu ihbarları görmezden mi gelseydik? Gözümüzü mü kapatsaydık? Gene İzmir Menderes Belediye Başkanı, Yalova’da Belediye Başkanı ve Başkan Yardımcısı, haklarında Cumhuriyet Başsavcılıklarında yürütülen ciddi delillere dayanan yolsuzluk ve rüşvet soruşturmaları sebebiyle Bakanlığımızca görevden uzaklaştırılmışlardır. Madem biz taraflı davrandık, hakkında yolsuzluk soruşturması yürütülen CHP’li Menemen Belediye Başkanı niçin ihraç istemiyle CHP disiplin kuruluna sevk edildi? Niçin bunun üstüne kendisini partiden çekilme ettirdiniz? Urla Belediye Başkanı, FETÖ sebebiyle görevden uzaklaştırıldı. CHP Adana Seyhan Belediye Başkan Yardımcısı ve CHP’li belediye meclis üyesi PKK’nın sözde Çukurova bölge sorumlusuyla görüşüyorlar, bağlantı halindeler. Belediyenin bir ek hizmet binasında PKK propagandası amaçlı toplantı icra eden bir derneğe tahsis etmişler. Tespitlerimizi araştırmasamıydık? Müdahale etmesemiydik? Göz mü yumsaydık?

‘BÜTÜN İŞLEMLER YARGIYA AÇIK’

Dağda operasyon yaptığımız PKK’lı, CHP’li belediyede çalışınca sırtımızı mı dönseydik? Kamunun bu tarz şeyleri bilmeye ihtiyacı var. Devleti itibarsız hale getirmek, yaptığımız iş ve işlemleri istismar etmeye çalışmak elbetteki kimsenin hakkı değildir. Ve bir şey daha ifade edeyim. Yaptığımız tüm işlemler yargıya açık işlemlerdir. Bu devletin hiçbir kanunsuz işi olmaz. Esasen devlet olmanın da, demokrasinin de, hukukun da temeli budur. Paylaştığımız bu gerçekler ışığında, karacılık sahiplerini özür dilemeye, dürüstlüğe, samimiyete ve devleti itibarsız hale getirmek için karacılık atmamaya ve devlete saygı duymaya çağrı ediyorum. Bilhassa kamuoyuna bu detayları vermeyi bir mesuliyet olarak addediyor, hepinizi sevgi ve saygıyla selamlıyorum.”

ANASAYFAYA DÖNMEK İÇİN TIKLAYINIZ
Cumhurbaşkanı Erdoğan açıkladı! "3 bin kişiye hizmet verecek! Türkiye'nin en büyüğü"Cumhurbaşkanı Erdoğan deklare etti! “3 bin kişiye hizmet verecek! Türkiye’nin en büyüğü”
Antalya'da tüyleri diken diken eden olay! Aç kalınca birbirlerini yedilerAntalya’da tüyleri diken diken eden vaka! Aç kalınca birbirlerini yediler
1 saate kazanıyorum, kral gibi burada harcıyorum1 saate kazanıyorum, kral şeklinde burada harcıyorumYAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.