Christine Lagarde’dan faiz uyarısı

12.02.2022
Christine Lagarde’dan faiz uyarısıAvrupa Merkez Bankası Christine Lagarde, süratli faiz artırımının, enflasyon sorununu yapamayacığını ve ekonomik toparlanmayı tehlikeye atabileceği mevzusunda uyarılarda bulunmuş oldu.

Dünya piyasalarında, bilhassa de ABD ve Avrupa Merkez Bankası’ndan faiz artırımı beklentisi hakim.

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Christine Lagarde, mevzuya ilişkin, Alman medya ağı Redaktionsnetzwerk Deutschland’a (RND) açıklamalarda bulunmuş oldu.

Lagarde, bu yıl faiz artışının yüksek petrol fiyatlarına ve enflasyonu artıran arz dar boğazına çözüm olmayacağı mevzusunda uyarılarda bulunmuş oldu.

“FAİZ ARTIŞI PROBLEMLERİ ÇÖZMEZ”

“Bu (faiz artışı) mevcut sorunların hiçbirini çözmez. Şimdi fazlaca acil hareket edersek, ekonomilerimizin toparlanması mühim seviyede ivme kaybedebilir ve istihdam risk altında olabilir.” ifadesini kullanan Lagarde, ECB’nin negatif faiz oranlarını sadece kademeli olarak pozitife döndüreceğini ve ekonomik verilerin izin vermesi durumunda bunu yapacağını belirtti.

“ENFLASYONUN TAHMİNİMİZDEN YÜKSEK ÇIKMASI MUHTEMEL”

Lagarde, faiz artırımının zamanlamanın ilişkin ise “Şu anda tahminimize dahil ettiğimiz yükselen enflasyon rakamlarını izliyoruz. Enflasyonun aralıktaki tahminimizde daha yüksek çıkması olası. Çözümleme mart ayında olacak ve sonrasında göreceğiz.” dedi.

“EURO BÖLGESİNDE TARİHİ ENFLASYON”

Enerji geçişinden meydana gelen ilave bir fiyat artışı riskinin düşük bulunduğunu düşündüğünü ifade eden Lagarde, “Karbon emisyon ticareti yada hususi vergiler hakkında konuşup konuşmadığımızdan bağımsız olarak, karbonsuzlaştırmanın fiyatlar üstündeki mevcut tesirleri asgari düzeyde.” değerlendirmesinde bulunmuş oldu.

Euro Bölgesi’nde ocakta senelik enflasyon, enerji fiyatlarındaki artışın etkisiyle yüzde 5,1’e ulaşarak kayıtlardaki en yüksek seviyeye çıkmıştı.

Piyasalar, ECB’den 10 yıldan fazla süredir ilk kez borçlanma maliyetlerini Aralık 2022’ye kadar ortalama 50 baz puan artırmasını, mevduat faiz oranının da gelecek yıl pozitife dönmesini bekliyor.

Christine Lagarde dan faiz uyarısı #1

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.