Chrome, mobil cihazlar için önemli bir özelliği kaldırıyor!

23.02.2022
Chrome, mobil cihazlar için önemli bir özelliği kaldırıyor!


Dünyanın en popüler tarayıcılarından birisi olan Chrome, kullanıcılarına daha iyi deneyimler sunabilmek adına çalışmalarını yürütüyor. Şirket, mobil hazlarda kullanıma uygun Chrome 100’ü piyasaya sürmeye hazırlanıyor. Bu tarayıcıyla birlikte uzun süreden beri kullandığı bir özelliğin büyük bir işlevi olmadığına karar vererek kaldırmak istiyor.

Bundan 8 yıl öncesine kadar dünyanın birçok bölgesinde mobil veriler, sınırı olan kotada ve yüksek ücrette kullanılıyordu. Hal bu şekilde olunca kullanıcılar, daha oldukca mobil veri tasarrufu yapmak zorunda kalıyordu. Hal bu şekilde olunca birçok platform ve uygulama, veri tasarrufu modunu etken etti. Bunlardan içinde Google’da yer aldı.

Google, 50 bin kullanıcının indirdiği kötü niyetli uygulamayı kaldırdı


Google, 50 bin kullanıcının indirdiği kötü niyetli uygulamayı kaldırdı

Android kullanıcılarını sıkıntıya sokan o uygulama Play Store’dan kaldırıldı. İşte o virüsle ilgili tüm detaylar…

Chrome, veri tasarrufu elde eden “Rahat modu” kaldırıyor

Google, 2014 senesinde Android için Chrome tarayıcısında bir “Veri Tasarrufu” modu eklemişti. Bu özellik geçen süre zarfında birçok kullanıcı tarafınca kullanıldı. Şirket, bu özelliği birkaç yıl ilkin “Rahat Mod” olarak tekrardan adlandırıldı.

Yalnız gelişen teknoloji ve yatırımlarla bilhassa gelişmiş ülkelerde yüksek kotalı ve süratli olarak kullanılmaya başlandı. Bu sebepten dolayı şirket, mobil cihazlarda kullanılacak Chrome 100’de Rahat Mod hususi durumunu kaldırmayı planlıyor. Chrome 100, gelecek ay piyasaya sunulacak. Mevzuyu Chrome’un Destek Yöneticisi Craig, şu sözlerle deklare etti.

29 Mart 2022’de Chrome M100’ün güvenli kanalda yayınlanmasıyla birlikte, 2014’te Chrome Veri Tasarrufu olarak kullananların telefonlarında daha azca mobil veri kullanmasına destek olmak için tanıttığımız Android için bir Chrome özelliği olan Rahat modu kapatacağız.

Son yıllarda birçok ülkede mobil veri maliyetinde bir düşüş gördük ve veri kullanımını daha da azaltmak ve web sayfası yüklemesini iyileştirmek için Chrome’a ​​birçok iyileştirme yolladık. Rahat mod kaldırılıyor olsa da, Chrome’un mobil cihazlarda süratli bir web sayfası yükleme deneyimi sunabilmesini sağlamaya kararlıyız.

Birçok ülkede düşük ücret ve yüksek kotalarda kullanılıyor olsa da küçümsenmeyecek sayıdaki bazı ülkelerde de hala oldukça maliyetli. Bu durumda yüksek ücretle ve düşük kotada kullanılan ülkelerdeki kullanıcı sayısında iyi mi bir fark olacağı şimdiden merak mevzusu.

Siz bu mevzu hakkında ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi SDN Forum‘da yada yorumlarda bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin!


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.