Çift başlı kurt kimdir? Çift başlı kurt kimin simgesi? Çift başlı kurt gerçekte var mı? Çift başlı kurt pençesi anlamı nedir?

28.12.2021
Çift başlı kurt kimdir? Çift başlı kurt kimin simgesi? Çift başlı kurt gerçekte var mı? Çift başlı kurt pençesi anlamı nedir?


Çift başlı kurt kimdir? Çift başlı kurt kimin simgesi? Çift başlı kurt gerçekte var mı? Çift başlı kurt pençesi anlamı nedir?

Ebru Şahin, Edip Tepeli ve Selim Bayraktar’ın başrollerinde yer almış olduğu Destan dizisinin son bölümünde çift başlı kurt ve pençesi gündem oluyor. İzleyiciler çift başlı kurdun neyi temsil ettiğini sorguluyor. İşte çift başlı kurt ile ilgili bilgiler…

Çift başlı kurt kimdir?

Çift başlı kurt Türk tarihini özetleyen destanlarda yer verilmiştir. Bozkurt ve Ergenekon destanlarında bir kurttan bahsedilmektedir. Çift başlı kurttan türeyen bu destanlar Türklerin inanç sisteminde mühim yere haizdir. 

Çift başlı kurt ve kurt simgesi Türklerde mühim yere haizdir

Kurt simgesi, tarihte kaya resimlerinde, şaman ve kam aletlerinde ve elbise üstünde yer almıştır. Zaman içinde ise kurt; devlet, hükümdarlık ve yiğitlik kavramlarıyla ilişkilendirmiştir. Öte taraftan Türk freskolarında ki kurt başlı bayrak tasvirleri görülmektedir.

Çift başlı kurt destanı tarihte var mı?

MS VI. yüzyılın ikinci yarısı ve VII. yüzyıl başı arasındaki dönemde yazılmış Çin vakayinamelerinde, bir harp sonucunda kavminin hayatta kalan tek üyesi olan çocuğun bir kurt tarafınca büyütülerek ölümden kurtulması ve soyunu devam ettirmesi anlatılır. Çin kaynaklarına bakılırsa Göktürkler bu soydan gelmektedir.
Bu öykü hemen sonra Ergenekon destanı çerçevesinde anlatılmıştır. Gene VI. yüzyıla ilişik Çin kaynaklarında Türklerin esir kaldıkları bir mağaradan ya da dağlarla çevrili bir vadiden kurtuluşları öyküsü aktarılmaktadır. Sadece bu anlatılarda “Ergenekon” adı yer almamaktadır.
“Ergenekon’dan Çıkış” öyküsü, XIII. yüzyıl sonunda İlhanlı saray görevlilerinden Reşidüddin Hamedani’nin Cami’üt-Tevarih’inde (cilt I, bölüm I) anlatılmıştır.
Sadece bu metinde anlatılan öykünün kahramanı Göktürkler değil, Moğollardır. Bu metinde Ergenekon vadisinden çıkış öyküsü ağırlık taşır, “kurttan doğan çocuk” motifi yer almaz.

 

 

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.