Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 gıda

10.08.2022
Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 gıda


En iyi kozmetikler kullanılsa dahi sıhhatli beslenme olmadan sıhhatli bir cilt imkansızdır ve bazı besinlerin cildi ötekilerden daha çok beslediği bilinmektedir. İşte genç bir cilt için 10 gıda.

Neştersiz gençleşme: Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin

Cilt parlaklığı direkt vücudun sağlığına bağlıdır. Ve ne kadar serum ve güçlendirici, vitamin kremi ve maske uygularsanız uygulayın, cilt ana gıda miktarını içeriden alır.

Sıhhatli bir cilt için sıhhatli beslenmek şarttır. Ek olarak yaşlanma karşıtı gıdalar vardır. Bu gıdaları tertipli olarak rejiminize dahil ederseniz, pozitif yönde değişimleri derhal fark edebilirsiniz.

İşte cilde genç bir görünüm kazandıran 10 gıda:

Neştersiz gençleşme: Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin #1

Greyfurt

C vitamini, pantotenik asit, bakır ve A vitamini bolluğu yardımıyla greyfurt yaşlanma sürecini yavaşlatabilir. Emek harcamalar, greyfurtların hücre yenilenmesini ve yenilerinin gelişimini desteklediğini göstermiştir.

Neştersiz gençleşme: Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin #2

Böğürtlen

Böğürtlen bir tek birçok hastalığı önlemekle kalmaz, bununla birlikte kırışıklıklar, pigmentasyon ve ciltteki renk değişikliği ile de etkili bir halde savaşır.

Neştersiz gençleşme: Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin #3

Kivi

Kivideki beta karoten miktarı, hücre DNA’sını hasardan korur. İçerdiği antioksidanlar özgür radikallerin tesirini sınırlandıran bir etkiye haizdir ve yaşlanma sürecini yavaşlatır.

Vücudun süratli cilt yenilenmesi için çeşitli vitaminlere ihtiyacı vardır. Kivideki yüksek C vitamini, mühim bir yaşlanma karşıtı protein olan kolajen üretimini uyarır.

Neştersiz gençleşme: Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin #4

Limon

Limon gerçek bir gençlik iksiridir, bu yüzden onu tertipli olarak beslenmenize dahil etmeniz gerekir. Uygun hücre gelişimini ve beyin fonksiyonunu destekleyen mühim bir vitamin olan folik asit açısından zengindir.

Limon, yaşlanmayı yavaşlatan ve cildi besleyen eşi olmayan flavonoid bileşikleri ihtiva eder. Limonların antibiyotiklere benzer bir antibakteriyel etkiye haiz olduğu bilinmektedir.

Neştersiz gençleşme: Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin #5

Domates

Domateslerde bulunan karotenoidler cildi güneş ışığının negatif etkilerinden korur. Kızarıklığı yatıştırdıkları ve cilt yenilenmesini hızlandırdıkları için yanıklar için bir umar olarak da iyidirler.

Tomatidin, yaşlanma sürecini yavaşlatan yalnızca domateslerde bulunan kuvvetli bir bileşiktir.

Neştersiz gençleşme: Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin #6

Havuç

Havucun vücut için birçok yararlı özelliği vardır ve hem pişmemiş hem de pişmiş olarak yenildiğinde eşit derecede etkilidir. Havuç A vitamini, biotin, lif, C vitamini ve daha birçok madde bakımından zengindir. Havucun bir tek göz sağlığını iyileştirmekle kalmayıp bununla birlikte kemikleri sağlamlaştırdığı ve cilt yenilenmesini desteklediği kanıtlanmıştır.

Neştersiz gençleşme: Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin #7

Patlıcan

Yüksek protein içeriğiyle öne çıkan patlıcanlarda bulunan fenolik bileşikler, yaşlanma sürecini hızlandıran istenmeyen kimyasalları azaltmaya destek sunar.

Neştersiz gençleşme: Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin #8

Ceviz ve yağlı tohumlar

Cildi çevrenin zararı olan etkilerinden sakınan ve E vitamini ve omega 3 yağ asitleri açısından varlıklı olan ceviz cilt için harikadır. Ek olarak chia, susam, kabak yada keten tohumları da çinko bakımından varlıklı oldukları için pürüzlü cildi düzeltmeye destek sunar.

Neştersiz gençleşme: Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin #9

Avokado

Sıhhatli yaşam listelerinde ilk sıralarda yer edinen ve gerçek bir gıda deposu olan avokado, cilt sağlığı için mükemmeldir. Bu yeşil meyve, yüksek oranda E vitamini ihtiva eder ve sıhhatli cilt ve saçlar için fazlaca mühim olan antioksidanlar açısından zengindir. Ek olarak avokado, cilt hücrelerinin yenilenmesini destekleyen folik asit ihtiva eder.

Neştersiz gençleşme: Cilde genç bir görünüm kazandıran 10 besin #10

Koyu yeşil yapraklılar

Koyu yeşil yapraklı sebzeler bağırsak fonksiyonunu iyileştiren lif bakımından zengindir. Bu, cildin sıhhatli görünümünü direkt etkisinde bırakır. Yeşilliklerde bulunan antioksidanlar cilt hücrelerini hasar ve iltihaplanmadan korur ve tesirleri anında ortaya çıkar.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.