Cilt tahrişinin en yaygın sebepleri ve etkili 10 organik çözüm

21.09.2022
Cilt tahrişinin en yaygın sebepleri ve etkili 10 organik çözüm


Yüz yada vücut derisi birçok değişik nedenden dolayı tahriş olabilir. Peki, cilt tahrişleri iyi mi tedavi edilebilir? Cilt tahrişini önlemek için ne yapılabilir? İşte ayrıntılar…

Cilt tahrişinin en yaygın nedenleri ve etkili 10 doğal çözüm

Cilt tahrişleri yüzde, vücudun minik bölgelerinde meydana gelebilir yada fazlaca geniş alanlara yayılabilir. Sebepler çoktur ve etkili çözümler her şeyden ilkin tahrişin doğasına ve boyutuna bağlıdır.

Cilt, görsel olarak denetim edilebilen bir organdır ve problemler kolayca fark edilebilir. Cilt tahrişinin ana emareleri şunlardır:

Kızarıklık: Tahriş olmuş cilt belirtilerinin en yaygın olanıdır.

İyi olmayan görünüm: cilt fazlaca kuru ve soyulma eğilimi gösterir.

Yanma, karıncalanma yada kaşıntı: Bu rahatsızlıklar cilt sinir uçlarının etkilendiğinin göstergesidir. Daha ciddi vakalarda ağrı da hissedilebilir.

Değişimler: Cildin görünümündeki şişlik, koyu lekeler, kabarcıklar, kanama, renk değişikliği ve öteki değişimler ciddi tahrişe işaret edebilir. Bu şeklinde durumlarda dermatolog ile iletişime geçilmesi önemlidir.

Cilt tahrişinin en yaygın nedenleri ve etkili 10 doğal çözüm #1

Cilt tahrişinin en yaygın sebepleri

Cilt tahrişinin onlarca değişik sebebi vardır. İşte cilt tahrişine yol açan en yaygın durumlar:

Güneş

Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde çoğunlukla görülen cilt tahrişinin en yaygın sebeplerinden biri güneşe aşırı maruz kalmadır. Bir çok durumda eritem olarak adlandırılan kızarıklıklar ortaya çıkar.

Rüzgar ve fazlaca soğuk hava

Yalnız güneş değil, tüm çevresel durumlar cildi tahriş edebilir. Bilhassa de devamlı rüzgar ve aşırı soğukluklar cilt tahrişini tetikleyebilir. Bu durumda en fazlaca etkilenen kısımlar eller ve yüzdür.

Epilasyon

Ağdadan tıraş bıçağına, kreme kadar tüm epilasyon şekilleri cilt tahrişine niçin olur.

Folikülit

Folikülit, bakteri, dermatit, akne yada batık kılların varlığından meydana gelen cilt iltihabıdır. Bu durumlarda cilt kızarır ve tahriş olabilir.

Sakalın tıraş edilmesi

Epilasyon şeklinde sakalın kesilmesi de her yaştan erkekte yüzdeki tahriş olmuş cilt problemlerine niçin olur.

Ter

Aşırı terleme, bilhassa kırılgan ciltlerde tahrişe niçin olur. Kırmızı lekeler ve hatta bir çok vakit kaşıntı görülebilir. En sık çocuklarda ve hanımlarda görülen bir durumdur.

Sürtünme

Her türlü sürtünme, bilhassa en kırılgan, narin ve ince cilt dokularında tahriş edicidir.

Susuz kalmış cilt

Yeterince nemli olmayan ve soyulmaya eğilimli cilt, tahriş riskine daha çok maruz kalır.

Aşırı kırılgan cilt

Bu durum tüm dış uyaranlara karşı kolayca tepki veren ve bu yüzden tahrişe daha yatkın olan cilt tipidir.

Böcek ısırıkları

Hepimiz böceğin türüne ve kişisel yatkınlığa bağlı olarak, azca ya da fazlaca kızarıklık ve şişme yaşayabilir. Böcek ısırıklarından meydana gelen cilt tahrişi fazlaca yaygındır.

Uygun olmayan kozmetiklerin kullanımı

Uygun olmayan ürünlerin kullanımı yada ürünlerin yanlış kullanımı ciltte tahrişe ve kızarıklığa niçin olabilir. Mesela, ürünü doğru şekilde kullanmadığınız için (fazlaca uzun maske uygulama süreleri, fazlaca sık ovma vb.) yada yalnız o ürün bir yada daha çok bileşen ihtiva ettiği için cilt tahriş olabilir. Bu tür tahriş en sık yüzde oluşur.

Yukarıdakilerin tümü cilt tahrişinin patolojik olmayan nedenleridir. Sedef hastalığı, atopik dermatit, akne ve alerji şeklinde patolojik nedenler de cilt tahrişine niçin olur.

Cilt tahrişinin en yaygın nedenleri ve etkili 10 doğal çözüm #2

Cilt tahrişine karşı etkili 10 organik ilaç

Tahriş olmuş cilt için en etkili çözümler tahrişin türüne bağlıdır. İşte cilt tahrişine karşı 10 organik çözüm:

Aloe vera jeli

Aloe vera jelinin ana faydası, çeşitli türlerdeki cilt tahrişlerini yatıştırmaktır. Bilhassa güneş ve rüzgar şeklinde dış etkenlerin tahrişe niçin olduğu durumlarda, kızarıklık, kaşıntı ve yanmayı azaltarak canlılık hissi verir. Gerektiğinde etkilenen bölgelere jel tamamen emilene kadar masaj yaparak uygulanır.

Sarı kantaron yağı

Sarı kantaron yağı, sarı kantaron çiçeklerinin bitkisel yağda yumuşatılmasıyla elde edilmiş bir yağ türüdür. Güneş yanığı yada folikülite bağlı cilt tahrişlerinde faydalıdır. Bu tür durumlarda antibakteriyel tesiri ile çay ağacı yağı ile karıştırılması tavsiye edilir. Ufak kızarıklıkları yatıştırır ve cildin tekrardan nemlenmesine destek verir. İhtiyaca nazaran etkilenen bölgeye azca oranda sürülerek kullanılır. Işığa duyarlı olduğundan kullandıktan sonrasında güneşe çıkmamaya dikkat edin.

Aynısafa

Nemlendirici, yumuşatıcı ve yatıştırıcı özelliklere haiz aynısefa bazlı bir merhem kullanabilirsiniz. Duyarlı cilt durumunda bile aşırı kızarıklık, güneş yanığı, böcek ısırıkları şeklinde çeşitli türlerdeki minik tahrişleri tedavi etmek için yararlıdır. Problem çözülünceye kadar günde birkaç kez uygulanabilir.

Kuşburnu yağı

Kuşburnu yağı, soğuk preslenmiş kuşburnu tohumlarından elde edilmiş saf bir bitkisel yağdır. Yatıştırıcı, nemlendirici, yumuşatıcı ve parlaklık verici özelliklere haizdir. Organik cilt onarım sürecini destek sunar ve var ise kaşıntıyı azaltmaya destek verir. Günlük kullanıma uygundur ve kozmetik alanında bilhassa kırışıklıklara ve minik yara izlerine karşı yaygın olarak kullanılmaktadır. Hafifçe cilt tahrişi yada güneş yanığı durumunda, tedavi edilecek alana saf olarak uygulayın ve hafifçe masaj yapın.

Buğday tohumu yağı

Buğday tohumu yağı, organik bir E vitamini deposudur. Bu yüzden cilt ve saçta birçok faydası vardır. Nemlendirici ve besleyici bir üründür. Güneş sonrası olarak kullanıldığında, nemlendirici ve besleyici özellikleri yardımıyla cilt tahrişini yatıştırır. Oldukca kırılgan bir üründür ve evlatların cildinde çeşitli türlerde minik tahrişleri tedavi etmek için de uygundur. Cildi daima nemli ve sıhhatli tutmak için günlük kullanıma uygundur.

Shea yağı

Shea yağı nemlendirici, besleyici ve yatıştırıcı özelliklere haizdir. Oldukca hassastır ve bu yüzden kırılgan ciltler için de uygundur. Tıraştan sonrasında oluşan yada böcek ısırıklarından meydana gelen çeşitli türlerdeki minik tahrişleri yatıştırır. Günde birkaç kez tamamen emilene kadar direkt etkilenen bölgeye uygulanabilir. Ek olarak rüzgar, soğuk ve cilde zarar verebilecek öteki hava koşullarına karşı gerçek bir bariyer oluşturduğu için günlük kullanımda önleyici olarak kullanılabilir.

E vitamini

E vitamininin cilt üstünde nemlendirici, yumuşatıcı ve besleyici olmasının yanı sıra antioksidan ve irin önleyici tesiri vardır. Bu yüzden bilhassa güneş ve öteki hava durumu koşullarının niçin olduğu cilt tahrişleriyle savaşım için uygundur. Günlük olarak kullanıldığında, UV ışınlarına karşı cilt bariyerini güçlendirmeye destek verir, tahriş, cilt lekeleri ve hatta kırışıklığın azalmasını sağlar.

Uçucu yağlar

Bazı uçucu yağlar, minik cilt problemlerine karşı bilhassa iyidir.

Papatya esansiyel yağı, irin önleyici ve sakinleştirici bir etkiye haizdir ve bilhassa güneş yanığı olmak suretiyle çeşitli cilt tahrişlerini giderir. Nane esansiyel yağı, antibakteriyel ve yatıştırıcı etkiye haizdir, bilhassa böcek ısırması şeklinde kaşıntılı tahrişlerde fazlaca faydalıdır. Lavanta esansiyel yağı, muhteşem bir yatıştırıcı etkiye haizdir ve çeşitli cilt tahrişlerinde faydalıdır. Çay ağacı yağı, kuvvetli irin önleyici ve antibakteriyel özelliklere haizdir, bilhassa böcek ısırıklarının niçin olduğu cilt tahrişlerine karşı faydalıdır. Bununla beraber ciltte akne yada kırmızı lekelerin varlığında faydalıdır. Ek olarak kaşıntıyı yatıştırmak için kullanılabilir.

Uçucu yağlar çoğu zaman taşıyıcı yağda (mesela buğday tohumu yada badem yağı) seyreltilerek kullanılır ve tahrişten etkilenen bölgeye uygulanır (10 ml yağ için 2 yada 3 damla uçucu yağ ekleyebilirsiniz). Saf uçucu yağların direkt cilde uygulanmaması tavsiye edilir, bundan dolayı bunlar fazlaca konsantre ürünlerdir ve duyarlılık oluşumuna niçin olabilir.

Pirinç yağı

İçeriğindeki fitosterollerin varlığı yardımıyla yatıştırıcı ve sakinleştirici özelliklere haizdir. Rüzgar ve fazlaca soğuk hava şeklinde tahriş edici durumlardan sonrasında yada epilasyondan sonrasında tahriş olan cilt sorunlarını tedavi etmek için kullanılabilir. Pirinç yağı, uçucu yağlar için bir taşıyıcı yağ olarak saf olarak yada öteki bitkisel yağlarla karıştırılarak kullanılabilir. Bilhassa yağlı ürünleri sevmeyenler için de uygundur bundan dolayı bir yağ olmasına karşın cildi yağlı hale getirmeden yumuşatır.

Zeytinyağı

Oleik asit açısından en varlıklı yağ olan zeytinyağı, muhteşem yumuşatıcı, besleyici ve yatıştırıcı özelliklere haizdir. Çeşitli cilt tahrişlerini tedavi etmek için kullanılabilir. En kolay bulunabilen ürünlerden biridir, bu yüzden hepimiz tarafınca daima erişilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.