Çin bir ilki başardı: Astronotlar altı ay sonrasında Dünya’ya döndü

16.04.2022
Çin bir ilki başardı: Astronotlar altı ay sonrasında Dünya’ya döndü


Çinli Shenzhou-13 uzay aracı ve üç taykonottan oluşan mürettebatı, Çin Uzay İstasyonunda altı ay kaldıktan sonrasında başarıya ulaşmış bir halde Dünya’ya döndü. Bu vazife, Çin’in en uzun mürettebatlı misyonu oldu.

Uzay aracı 15 Nisan Cuma günü, Dünya atmosferine girmeden ilkin Çin’in Uzay İstasyonundan ayrıldı ve dönüş yolculuğuna başladı. Çin İç Moğolistan bölgesindeki Dongfeng’e iniş oluşturan Shenzhou-13 uzay aracı, üç taykonotu başarıyla Dünya’ya getirdi.

Adana yine bildiğiniz gibi: Uzaya kebap gönderdiler!


Adana gene bildiğiniz şeklinde: Uzaya kebap gönderdiler!

Adanalı bir kebapçı ve ekibi, kurmuş olduğu düzenek yardımıyla helyum balonuyla uzaya kebap gönderdiler. İşte detaylar…

Çin’in en uzun mürettebatlı misyonu Shenzhou-13 başarıya ulaşmış

Shenzhou-13, Çin insanlı uzay uçuş programının sekizinci mürettebatlı göreviydi. Bu vazife Çin’in; ABD ve Rusya’nın peşinden mürettebatlı misyonlar başlatabilen üçüncü ülke olmasını elde etmiş oldu. Shenzhou-13 ekibi de dahil olmak suretiyle bugüne dek uzaya toplam 12 taykonot uçtu.

Çin’in son insanlı uzay uçuşuna da liderlik eden taykonot Zhai Zhigang, 1998’de Çin insanlı uzay uçuşu programına katılmış ve 2008’deki Shenzhou-7 görevi esnasında uzay yürüyüşü oluşturan ilk Çinli kişi olmuştu.

Hanım taykonot ve Hava Kuvvetleri albayı Wang Yaping bu görevle bazı ilkleri başardı. 2013’teki Shenzhou-10 misyonuyla uzaya uçan ikinci Çinli hanım olurken, yeni görevde ise Çin Uzay İstasyonunda giden ilk hanım olma hususi durumunu taşıyor.

Çin Ordusu Hava Kuvvetleri pilotu Ye Guangfu ise ilk kez uzaya giden tek Shenzhou-13 mürettebatıydı. 2010’da Wang Yaping ile birlikte seçildi ve Haziran 2021’de meydana gelen Shenzhou-12 görevi için yedek ekip üyesi olarak vazife yapmış oldu.

Üç taykonotu Çin Uzay İstasyonuna götürmüş olan Shenzhou-13 uzay aracı, 15 Ekim 2021’de Chang Zheng 2F roketiyle fırlatılmıştı. Bu, yeni yörünge istasyonuna meydana getirilen ikinci mürettebat ziyareti oldu ve taykonotları averaj altı süresince uzayda tuttu.

Shenzhou-13 görevinin tamamlanması, Çin insanlı uzay uçuşu programının üçüncü adımının da başarıya ulaşmış olduğu anlamına geliyor. Çin, istasyonu ABD ve Rusya ile birlikte uzayda kalıcı insan varlığını desteklemek için kullanacak.

Peki ya siz Çin Uzay İstasyonuna meydana getirilen Shenzhou-13 göreviyle ilgili ne düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi yorumlar kısmında yada SDN Forum‘da bizlerle paylaşmayı dikkatsizlik etmeyin.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.