Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Moskova’da Putin ile görüşecek

17.03.2023
Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Moskova’da Putin ile görüşecek


Şi ile Putin, Ukrayna savaşının devam etmiş olduğu dönemde Moskova’da buluşacak. Ziyaretin zamanlaması dikkat çekiyor.

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Moskova'da Putin ile görüşecek

Çin Devlet Başkanı Şi Cinping, Moskova’da Rus mevkidaşı Vladimir Putin ile görüşecek.

Ziyaretin ayrıntılarına ilişkin izahat, Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hua Çunying’den geldi.

Şi’nin Rusya ziyaretinin zamanı

Hua, Devlet Başkanı Şi’nin, Rusya Devlet Başkanı Putin’in davetiyle 20-22 Mart’ta Moskova’ya resmi ziyaret gerçekleştireceğini duyurdu.

Kremlin Sarayı’ndan meydana getirilen açıklamada da Şi’nin ülkeyi ziyaret edeceği doğrulanırken, Putin ile Şi’nin görüşmesinde “Rusya ile Çin arasındaki ilişkiler ve stratejik iş birliğinin ele alınacağı” açıklandı.

Belgelere imza atılacak

İki liderin internasyonal alandaki iş birliğinin derinleştirilmesi mevzusunda da görüş alışverişinde bulunacağının aktarıldığı açıklamada, “bazı mühim belgelerin imzalanacağı” kaydedildi.

Görüşmenin zamanlaması dikkat çekiyor

Şi, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasından bu yana ilk kez Rusya’yı ziyaret ediyor. Ziyaretin, Çin’in savaştaki tutumunun tartışıldığı ve ABD ile jeopolitik rekabette Rusya ile yakınlaştığı döneme denk gelmesi dikkati çekti.

Moskova’yı kınamadı

Çin, Rusya-Ukrayna Savaşı’nın başlamasının peşinden “cenk” ve “işgal” sözcüklerini kullanmaktan kaçınmış, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’ndaki oylamalarda çekimser kalmış olarak Moskova’yı kınamayan azca sayıda ülke içinde yer almıştı.

Pekin yönetimi, her ne kadar savaşın peşinden Rusya’ya yönelik internasyonal yaptırımlara katılmasa da ABD ve Avrupa ile ekonomik ilişkilerine zarar vermemek için yaptırımların çerçevesine büyük seviyede uymuştu.

ABD’den Çin’e uyarı: Tabanca desteği verme

Öte taraftan Çin, yaptırımların Avrupa ile Rusya arasındaki alışverişleri kısıtlamasıyla yön değiştiren ticaretten kazanç sağlamıştı. İki ülke arasındaki tecim hacminin, bilhassa enerji alanında arttığı gözlenmişti.

ABD, yakın dönemde Çin’e Rusya’ya muharebede tabanca desteği sağlamaması yönünde uyarıda bulunurken, direkt tabanca satışı olmasa da Pekin ve Moskova, ortak askeri tatbikatlar da dahil askeri iş birliğini sürdürmüştü.

Çin’in en kıdemli diplomatının Moskova ziyareti

Şi’nin ziyaretinden ilkin Çin’in en kıdemli diplomatı, Çin Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Dış İlişkiler Komisyonu Direktörü Vang Yi, geçen ay Rusya-Ukrayna Savaşı’nın yıl dönümüne yaklaşan günlerde Moskova’yı ziyaret etmişti.

Çin, savaşın yıl dönümü olan 24 Şubat’ta krizin siyasal çözümü için önerilerini içeren 12 maddelik “tutum belgesi” açıklamıştı.

Pekin’den ateşkes çağrısı

Belgede ülkelerin egemenliklerine saygı gösterilmesi, meşru güvenlik kaygılarının dikkate alınması, tek taraflı yaptırımlara son verilmesi ve gerginliklerin aşamalı olarak azaltılarak ateşkesin sağlanması gerektiği vurgulanmıştı.

Ateşkes önerisi, ABD ve Avrupa Birliği’nin yanı sıra öneriyi fiili durumun kabulünün telkin edilmesi olarak algılayan Ukrayna tarafınca da kabul görmemişti.

Rusya: Sulh için şartlar oluşmadı

Kiev yönetimi, bu koşullardaki bir barışın, “savaşın dondurulması” anlamına geleceğini dile getirmişti.

Rusya da Çin’in görüşüne ehemmiyet verdiğini sadece mevcut koşullarda Ukrayna meselesinin çözümünde sulh yoluna geçişin sağlanması için lüzumlu koşulların oluşmadığını bildirmişti.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.