Çin, Rusya’dan Ukrayna savaşını ertelemesini istedi

03.03.2022
Çin, Rusya’dan Ukrayna savaşını ertelemesini istediUkrayna’da çatışmalar şiddetlenirken, çarpıcı bir iddia öne sürüldü. Çinli yetkililerin hücum planlarını bilmiş olduğu ve Moskova’dan erteleme talebinde bulunmuş olduğu kaydedildi.


NY Times: Çin, Rusya'dan Ukrayna savaşını ertelemesini istedi

Rus güçlerinin Ukrayna’daki saldırıları ve başkent Kiev’e doğru ilerleyişi devam ediyor.

Çatışmalar 8’inci gününe girerken, ABD basınından New York Times gazetesi, “ABD’li yetkililer, Çin’in Rusya’dan Ukrayna savaşını Olimpiyatlar’dan sonraya ertelemesini istediğini söylemiş oldu” başlıklı haberinde çarpıcı bir iddia ortaya attı.

“SALDIRIYI OLİMPİYATLAR SONRASINA ERTELEYİN”

Haberde, üst düzey Çinli yetkililerin, şubat ayı başlarında üst düzey Rus yetkililere Pekin’deki Kış Olimpiyatları sona ermeden Ukrayna’yı işgal etmemeleri talebinde bulunmuş olduğu öne sürüldü.

“ÇİN RUSYA’NIN NİYETİNİ BİLİYORDU”

Bazı haber alma raporlarına işaret edilerek, üst düzey Çinli yetkililerin operasyondan ilkin Rus ordusunun hücum planlarını ve bu konudaki niyetlerini bilmiş olduğu kaydedildi.

İsmi verilmemiş mevzuyla ilgili bir kaynağın, Çin’in saldırının ertelenmesiyle ilgili talepte bulunduğunu doğruladığı ifade edildi.

İDDİALAR REDDEDİLDİ: ÇİN’İ KARALAMAK İSTİYORLAR

Sadece Çin’den iddialara yalanlama geldi. Çin’in Washington Büyükelçiliği’nden Sözcü Liu Pengyu, “Raporlarda yer edinen iddialar, hiçbir dayanağı olmayan spekülasyonlardır ve bunlar, Çin’i suçlamaya ve karalamaya yönelik.” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Merkezi İstihbarat Teşkilatı (CIA) ve Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi hemen hemen bir izahat yapmadı.

NY Times: Çin, Rusya dan Ukrayna savaşını ertelemesini istedi #1
NY Times: Çin, Rusya dan Ukrayna savaşını ertelemesini istedi #2

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.