Çin’de solunabilir koronavirüs aşısına onay verildi

06.09.2022
Çin’de solunabilir koronavirüs aşısına onay verildi


Çin’de solunum kanalıyla insan vücuduna nüfuz edebilen Kovid-19 aşısına acil kullanım onayı verildi.

Çin'de solunabilir koronavirüs aşısına onay verildi

Ulusal Tıp Ürünleri İdaresi, CanSino Biotech’in geliştirdiği dünyanın ilk “solunabilir” Kovid-19 aşısının inaktif aşılardan iki doz yaptırmış kişiler tarafınca hatırlatma dozu olarak kullanılabileceğine karar verdi.

“Convidecia Air” adında olan aşı, firmanın daha ilkin geliştirdiği tek doz Kovid-19 aşısı “Convidecia”nın solunum kanalıyla uygulanabilen bir versiyonu olacak.

DSÖ Mart’ta acil kullanım onayı verdi

AA’nın haberine nazaran; aşının enjektör ile uygulanan versiyonu, şubatta Çin Ulusal Tıp Ürünleri İdaresinden, martta ise Dünya Sıhhat Örgütünden (DSÖ) acil kullanım onayı almıştı.

Aşının solunabilir versiyonunda enjektör yerine aşı sıvısını hava kabarcıklarına dönüştüren “nebulizatör” denilen püskürtücü aygıt (fısfıs) kullanılıyor.

Çin de solunabilir koronavirüs aşısına onay verildi #1

Organik enfeksiyonla bağışıklık uyandıracak

Virüsün güçsüzleştirilmiş bir halini içeren aşının, solunum kanalıyla bulaşan virüsün organik enfeksiyon yolunu uyarması, bu yolla vücutta bağışıklık uyandırması amaçlanıyor.

Solunabilen ilk koronavirüs aşısı

Convidecia Air, Kovid-19 aşıları içinde enjektör yerine nebulizatör (fısfıs) ile uygulama edilen ilk örnek olacak.

Çin de solunabilir koronavirüs aşısına onay verildi #2

Üretim ve uygulama maliyetleri düşecek

Sprey formundaki aşılar, grip şeklinde solunum yolu enfeksiyonlarına karşı koruma sağlamak için yaygın kullanılıyor. Yöntem, aşıların üretim ve uygulama maliyetlerini düşürüyor.

Enjektör ve iğne gerektirmeyen düzeneğin sıhhat erişimin kafi olmadığı uzak bölgelerde kullanım açısından kolaylık sağlayacağı öngörülüyor.

Dipfrizde korunmasına gerek yok

Dipfrizde muhafaza edilmesi ihtiyaç duyulan enjeksiyon sıvısının aksine, solunabilir aşının sıvısı 2 ila 8 derecede kimyasal bütünlüğünü koruyarak muhafaza edilebiliyor. Bunun küresel olarak daha yaygın bağışıklık korumasına destek olacağı umuluyor.

Çin de solunabilir koronavirüs aşısına onay verildi #3

Klinik denemeler başarıya ulaşmış geçti

Solunabilir aşı için meydana getirilen, neticeleri “The Lancet” dergisinde piyasaya sürülen klinik denemelerde kuvvetli bağışıklık tepkisi uyandırdığı görülmüştü. Çin’in Jiangsu eyaletinde 420 erişkin üstünde meydana getirilen denemede aşının, daha ilkin Sinovac tarafınca geliştirilen Coronavac aşısından iki doz yaptırmış deneklerde solunum organlarının hücrelerini virüse daha dirençli kıldığı tespit edilmişti.

Acil kullanım onayının arkasından CanSino Biotech hisseleri, Şanghay Borsası’nda yüzde 10, Hong Kong Borsası’nda yüzde 7 kıymet kazanmıştır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.