Çin’den Pfizer’ın koronavirüs ilacına acil kullanım onayı

12.02.2022
Çin’den Pfizer’ın koronavirüs ilacına acil kullanım onayıÇin, ABD’li ilaç şirketi Pfizer’ın ürettiği koronavirüs hapının acil kullanımına onay verdi.


Çin'den Pfizer'ın koronavirüs ilacına acil kullanım onayı

ABD’li ilaç şirketi Pfizer’ın koronavirüs için ürettiği ilaç olan Paxlovid’e Çin’den de acil kullanım onayı verildi.

Çin Ulusal Tıp Ürünleri İdaresinden meydana getirilen açıklamada, “Paxlovid” adlı ilaç için acil kullanım değerlendirmesi yapıldığı ve kullanımına koşullu onay verildiği bildirildi.

Açıklamada, ilacın, hastalık belirtilerinin zayıf ve orta düzeyde olduğu, belirtilerin ilerlemesinin dirimsel risk oluşturabileceği hastalar için kullanılabileceği, yalnızca yaşlı yada kronik böbrek, kalp-damar, akciğer ya da şeker hastalığı olanlara reçeteyle verilebileceği açıklandı.

“İLAÇLA İLGİLİ ARAŞTIRMALAR SÜRDÜRÜLMELİ”

İki ayrı antiviral etken madde “nirmatrelvir” ve “ritonavir”in birleşimi olan Paxlovid’i kullanan hastaların etkilerini dikkatle gözlemesi icap ettiğini hatırlatan yönetim, şirketten ilaçla ilgili araştırmaları sürdürmesini, onay için belirlenen sürelere uymasını ve araştırma neticelerini zamanında bildirmesini istedi.

Çin den Pfizer ın koronavirüs ilacına acil kullanım onayı #1

HASTANEYE YATIŞ VE ÖLÜMLERİ YÜZDE 88 AZALTTI

Pfizer, Aralık 2021’de yapmış olduğu açıklamada, ilacın Kovid-19 bulaşan kişilerde hastaneye yatış ve ölüm riskini yüzde 88 azalttığının tespit edildiğini bildirmişti.

Geçen ay meydana getirilen laboratuvar çalışmalarında hapın Kovid-19’un bulaşıcılığı yüksek Omicron varyantına karşı da etkili olduğu saptanmıştı.

ABD İlaç ve Besin İdaresi, 22 Aralık 2021’de Paxlovid’in 12 yaş ve üstü, ağır hastalık riski taşıyan hastalarda acil kullanımına onay vermişti.

Çin den Pfizer ın koronavirüs ilacına acil kullanım onayı #2

Çin den Pfizer ın koronavirüs ilacına acil kullanım onayı #3

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.