Çin’den Starlink’e rakip geliyor: İlk fırlatma başarı göstermiş

08.03.2022
Çin’den Starlink’e rakip geliyor: İlk fırlatma başarı göstermiş


Elon Musk’ın SpaceX şirketinin uydu web hizmeti Starlink’e Asya’dan büyük bir rakip geliyor. Çin, kendi ülkesinin uzaydan geniş bant web ağını oluşturmak için GalaxySpace firmasına ilişik altı küçük telekomünikasyon uydusunu fırlattığını deklare etti.

Pekin’de GalaxySpace adlı hususi bir uydu şirketi tarafınca tasarlanan uydular, Long March 2C roketiyle birlikte Sichuan eyaletindeki Xichang Uydu Fırlatma Merkezi’nden averaj 500 km yüksekliğe fırlatıldı ve yörüngeye başarıyla oturdu.

Elon Musk’tan Starlink uyarısı: ‘Uzak tutun’


Elon Musk’tan Starlink uyarısı: ‘Uzak tutun’

Ukrayna’ya web desteği sağlamak için Starlink terminalleri gönderen Elon Musk, hizmetin kullanımına ilişkin önemli uyarıda bulunmuş oldu.

Çin’in uzaydan interneti GalaxySpace ilk uydularını gönderdi

Long March 2C roketiyle uzaya gönderilen paketin içinde altı tane telekomünikasyon uydusu yer alıyordu. Bu yapay uydular; bir transponder ve röle vesilesiyle radyo telekomünikasyon sinyallerini güçlendirecek. Dünya üstündeki çeşitli konumlardaki kaynak verici ile alıcı içinde kontakt kanalı oluşturacak.

500 km yüksekliğe fırlatılan altı uydunun her biri averaj 190 kilogram ağırlığında ve değişik bantlarda saniyede 40 gigabayt hızında aktarım kapasitesine haiz.

SDNShiftdelete.net

İlk olarak Ocak 2020’de gün yüzüne çıkan uydular, Mini Spider Constellation adlı pilot telekomünikasyon ağı oluşturmak ve ülkenin geniş bant web teknolojilerini güncellemek için GalaxySpace 1 isminde uydu paketiyle birlikte çalışacak.

Çinli mühendislere bakılırsa bu deneysel ağda, kullanıcılar cep telefonları ve dizüstü bilgisayarlar şeklinde terminaller ve yer istasyonları vesilesiyle uydu sistemlerine her bağlandıklarında, 30 dakikalık kesintisiz geniş bant web erişimine haiz olacak.

Beşinci nesil mobil ağ yada 5G kabiliyetine haiz ilk uydu olarak kabul edilen GalaxySpace 1, yörüngede yer istasyonlarıyla çeşitli deneyler yapmış ve AR-GE çalışmlarını başarıyla tamamlamıştı. GalaxySpace 1 ek olarak Çin’i Dünya’ya yakın en güçlü kontakt uydusu ve Çinli şirket tarafınca oluşturulan en büyük uzay aracı olma özelliğine haiz.

Yakın gelecekte GalaxySpace, küresel çapta geniş bant web ve diğeri telekomünikasyon hizmetlerini sağlamayı planlıyor.

Çin tarafınca sunulacak GalaxySpace web hizmeti hakkında düşüncelerinizi yorumlar kısmında ya da SDN Forum‘da bizimle paylaşabilirsiniz.


Kaynak: teknolojipusulasi.com

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

winbir