Çocuğa isim verirken nelere dikkat edilmeli? En güzel çocuk isimleri

Hem dünya hem de ahiret için önemli bir konu olan çocuklara güzel isim koymanın önemi ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde derledik …

26.06.2021
Çocuğa isim verirken nelere dikkat edilmeli? En güzel çocuk isimleri

Hem dünya hem de ahiret için önemli bir konu olan çocuklara güzel isim koymanın önemi ile ilgili bilinmesi gerekenleri haberimizde derledik. Peki çocuklara güzel isim koymak neden önemli? Çocuklara güzel isim verme hadisi…

Anne ve baba olma duygusunu ilk kez yaşayacak olan çiftlerin bebeklerine karşı bazı önemli sorumlulukları vardır. Bebeklerini kucaklarına aldıkları zaman ona anlamı güzel bir isim vermek, önemli vazifelerden biridir. Çocuğa güzel isim koymanın hükmü, gerek dünyada gerek de ahirette geçerlidir. Peygamber Efendimiz (SAV) yalnızca çocukların değil, yetişkin insanların isimleriyle dahi ilgilendiği için isim seçme konusu oldukça mühimdir. Yeni doğana verilmesi tavsiye edilen bazı güzel isimler hakkında bilgiler vermiş, zaman zaman bizzat kendileri çocuklara isimler vermiştir.

Çocuklara güzel isim verme durumunun önemi ile ilgili hadis-i şerifte şöyle geçmektedir:

  • “Sizler kıyamet günü isimlerinizle ve babalarınızın isimleriyle çağrılacaksınız. Öyleyse isimlerinizi güzel yapın.” (Ebu Davud, Edeb 69) Bu çağırma eylemini, Allah (c.c)’un görevlendirdiği melek Allah’ın izni ile gerçekleştirecektir. Hiçbir kul yoktur ki Allah (c.c)’un hoşlanmayacağı isimle huzuruna çıkmak istesin. O nedenle kötü olan isimlerin çocuklara verilmemesi gerekir.

ÇOCUKLARA GÜZEL İSİM KOYMANIN ÖNEMİ NEDİR?

Gaflete düştüğümüz anlarda işlediğimiz günahların sonundaki durumumuz, insanın sadece kendini niteleyen ismin değişmesinden ibaret olsaydı, fenalık olarak bu bile bize yeterdi. Bu durumu daha da anlaşılır kılacak olursak eğer; Allah (c.c)’a itaat ettiğimiz zaman iyilik ve ihsan eden, güzel davranan manasına gelen ”Muhsin” ismini alırken, itaat etmediğimiz zaman kötülük yapan, zarar veren ve iyilikten yüz çeviren ”Musi’‘ ve ”Murız” adını almak ve bu ad ile beraber bizde bırakılan etkileri kolaylıkla görebiliriz.

Bu nedenle her anne ve babanın en önemli vazifelerinden birisi de güzel bir isim seçmektir.

EN GÜZEL ÇOCUK İSİMLERİ LİSTELERİ

2. TIKLA OKU: ÇOCUKLARA MUHAMMED İSMİNİ VERMEK SAKINCALI MI?

ETİKETLER: , , , ,
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.