Çocuk Ebeveyn İlişkisi Nasıl Doğru Kurulur?

13.03.2021
Çocuk Ebeveyn İlişkisi Nasıl Doğru Kurulur?

Çocuk ebeveyn ilişkisi nasıl doğru kurulur?; Bir çocuk elbette anne ve babası için dünya üzerindeki en kıymetli varlıktır. Ayrıca en önemli ve en hassas.. Her anne baba çocuğunu sever. Ancak her anne baba çocuğu ile doğru ilişki kuramaz. Bunu nasıl sağlayabileceğinizi biliyor musunuz?

Çocuk Ebeveyn İlişkisi Nasıl Doğru Kurulur?

Eğer bir çocuğun davranışlarında sorunlardan bahsediliyor ise, öncelikle anne ve babanın tutumları gözden geçirilmelidir. Sağlıklı bir ebeveyn-çocuk ilişkisi için ilk kural anne ve babaların, tutarlı olmasıdır. Annenin dediğini baba onaylamıyor ise tutarlılıktan bahsetmek mümkün değildir.

Ayrıca, çocuğun süreklilik ve güven duygularının tatmin edilmesi de sağlıklı bir ebeveyn çocuk ilişkisi için gerekli şarttır. Çünkü güven duygusu, bir çocuk yaşamın en temel öğesidir. Çocuğun bu ihtiyacı karşılanmadığı takdirde hayatın ilerleyen döneminde çocuğu başka sorunlar bekliyor demektir. Ancak bu ihtiyaç giderilmiş ise çocuk sağlıklı ve mutlu bir birey olacaktır.

Çocuk Ebeveyn İlişkisi Nasıl Doğru Kurulur

Çocuk Ebeveyn İlişkisi Nasıl Doğru Kurulur

Çocuğun anneye veya babaya bağımlı olmaması da olması gereken bir başka kriterdir. Bağımlı olmak, çocuğun kendi olmasını, özgürleşmesini engeller. Hayat boyu çocuk için devasa sorunlar çıkarabilir.

Ve sevgi.. Anne babanın çocuğunu sevmemesi düşünülemez. Ancak bu sevginin nasıl ifade edildiği çocuğun ruh sağlığı için çok önemlidir. Anne babalara düşen görev, sık sık, her fırsatta hatta günde bir kaç kere çocuklarına onu ne kadar çok sevdiklerini söylemektir. Çünkü yaşı kaç olursa olsun bir çocuğun en çok bu sevgiyi duymaya ihtiyacı vardır.

YAZAR BİLGİSİ
Web Hane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.