Küçüklere yaptırılan bilinçsiz rejimler gelişimlerini negatif etkileyebilir

18.12.2021
Küçüklere yaptırılan bilinçsiz rejimler gelişimlerini negatif etkileyebilir


Çocuklara yaptırılan bilinçsiz diyetler gelişimlerini olumsuz etkileyebilir

Ebeveynlerin evlatlarının beslenmesinde ekmek, makarna benzer biçimde gıdaları yasaklayarak yada porsiyonları aşırı kısıtlayarak kilo kontrolü sağlamaya çalışmalarının kısa vadede kilo süratli kilo kaybı sağlamanın yanında çocuklar üstünde kısa ve uzun dönemde gelişme ve gelişmenin duraklaması, vitamin ve mineral yetersizliklerinin oluşmasının yanı sıra çocuklarda beslenme davranışlarının bozulmasına da yol açıyor. Çocukluk çağlarında bilgisizce meydana getirilen dengesiz diyetlerin çocuklar üstündeki bazı tesirleri şunlardır:

1. Kemik büyümesi düzgüsel şartlarda 20 yaşa kadar devam etmektedir. Çocukluk döneminde protein, enerji, kalsiyum ve fosfor dengesine dikkat etmeksizin bir pediatri diyetisyeni tarafınca yürütülmeyen rejim sürecinde çocuğunuzun kemik gelişimi dolayısıyla da boy uzaması durabilir. Evladınız kemik erimesi, kemik yumuşaması benzer biçimde ileri dönem kemik hastalıklarına yatkın olabilir.

 2. Karbonhidratlar insan vücudundaki birincil enerji deposudur ve yetersiz alındığında vücuttaki yağ ve protein depoları enerji için harcanır. Yağ dokunun, vücutta tıpkı tiroid bezi, böbrek üstü bezi benzer biçimde endokrin organı işlevi vardır. Bundan dolayı yağ dokusunun ani ve dengesiz kaybı hormon dengesini de bozabileceğinden çocuklar süratli kilo kayıplarına karşı yetişkinlere kıyasla daha hassastır. Çocuklar yetişkinlere oranla oldukca daha yavaş bir halde ayda 2-3 kilo kaybetmelidir. Alınan enerji ile harcanan enerji içinde büyük bir enerji açığı olmamalıdır. Bir pediatri diyetisyeni, ufaklıklara uygun bir beslenme programı hazırlarken buna da ehemmiyet verir.

3. Yetişkinlerde olduğu benzer biçimde çocuklarda da fazla kilo yada aşırı kiloluluk durumunda ilk kısıtlanan gıda grubu karbonhidratlardır. Sadece karbonhidratları kısıtlamak hem lif hem de B grubu vitaminlerinden yetersiz beslenmeye niçin olur. Buna ek olarak değişik tahıllar değişik mineraller açısından da mühim birer kaynaktır. Çocuk beslenmesinde kilo kontrolü olsa da karbonhidrat grubu tek başına kısıtlanmamalı; öğünlerde dengeli bir halde tüketilmelidir.

4. Çocuklarda rejim süreci ruhsal olarak daha kırılgan ilerlemektedir. “Rejim, engelleme, yasak” benzer biçimde kelimeler yerine “sıhhatli beslenme, porsiyon kontrolü” benzer biçimde kelimeler seçilmelidir. Küçüklere yasakların ve yenilmemesi ihtiyaç duyulan gıdaların değil tüketilebilecek sıhhatli besinlerin vurgusu yapılmalıdır. Sadece devamlı sıhhatli vurgusu yapmak ve her besini ‘’sıhhatli’’ ‘’sağlıksız’’ şeklinde etiketlemek de doğru değildir. Beslenme mevzusunda tüm aşırı davranışlar buluğluk ve yetişkinlik döneminde beslenme bozukluklarına yol açabilir.

5. Bir çok erişkin sıkı rejimlerle, yasaklarla dolu listelerle motive olmaktadır bu sebeple çocukluk çağlarında sıhhatli beslenme bilinci oluşturulamamıştır. Çocuklarda ise diyetisyen takip edeni ile kilo kontrolünün yanı sıra sıhhatli beslenme alışkanlıkları da kazandırıldığı için bu zamanda verilen kilo genel anlamda kalıcı olmaktadır ve kilo problemi çocukla birlikte yetişkinliğe taşınmamaktadır. Ihmal etmeyin, ağaç yaşken eğilir.

6. Anne ve babada olan aşırı kiloluluk, diyabet, yüksek gerilim, yüksek kolesterol benzer biçimde metabolik hastalıklar çocuğa, beslenme alışkanlıklarına bağlı olmakla birlikte genetikle aktarılır. Bundan dolayı anne ve babası şişman yada metabolik hastalıklara haiz olan çocuklar da ilerleyen yaşlarda bu hastalıklara yatkın hale gelmektedir. Bundan dolayı şişman çocuklar, bir pediatri diyetisyeni eşliğinde sıhhatli beslenerek olması ihtiyaç duyulan ağırlığa gelmelidir.

 Çocuklar için fizyolojik aktivitenin azlığı, TV-Tablet-bilgisayar benzer biçimde ekran sürelerinin arttığı obezojenik bir dünyada sağlıkla büyüyen çocuklar için sıhhatli beslenme gerçekliği göz ardı edilemeyecek kadar önemlidir.

Çocuklar, bebeklik dönemlerinde ebeveynlerinden gözlemledikleri beslenme uygulamalarını, sıhhatli beslenme mevzusunda doğru bir eğitimle birleştirdikleri takdirde yetişkinlerin aksine günlük hayatlarına sıhhatli beslenme rutinlerini oldukca daha çok uygulayabilmektedir. Bundan dolayı, her yaşın gereksinimlerine uygun beslenme programı planlama mevzusunda yetkin olan çocuk diyetisyeninden gereksinim durumunda destek almaktan çekinmeyin.

ETİKETLER: , ,
YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.