Çocuklarda aşırı ekran süresi erken ergenliğe yol açabilir

17.09.2022
Çocuklarda aşırı ekran süresi erken ergenliğe yol açabilir


Uzmanlar, mavi ışık tehlikesine dikkati çekerek, erken erişkinlik başlangıcı mevzusunda uyardı.

Çocuklarda aşırı ekran süresi erken ergenliğe yol açabilir

Çocuklar içinde gittikçe yaygınlaşan uzun süreler süresince teknolojik ürünlerin ekranlarına bakma alışkanlığı çekince arz ediyor.

Meydana getirilen bir araştırma, bu durumun erken ergenliği tetikleyebileceğini gösteriyor.

60’ıncı Senelik Avrupa Pediatrik Endokrinoloji Derneği Toplantısı’nda sunulan yeni araştırmaya bakılırsa, fareler üstünde meydana getirilen çalışmada, daha yüksek seviyelerde mavi ışığa maruz kalma, kızlarda ergenliğin daha erken başlamasıyla ilişkilendirildi.

Mavi ışık tehlikesi: Erken erişkinlik başlangıcına niçin oluyor

Emek verme ek olarak, söz mevzusu maruziyetin daha düşük melatonin seviyeleri, bazı üreme hormonlarının daha yüksek seviyeleri ve yumurtalıkların fizyolojik yapısındaki değişimler ile ilişkili bulunduğunu kaydetti.

Araştırmanın yazarı Aylin Kılınç Uğurlu, Fortune’a verdiği demeçte, “Mavi ışık, melatonin seviyelerini en fazlaca baskılayan ışıktır. Mavi ışığa maruz kalmak, melatonin düzeylerini düşürür ve ergenliğin başlangıcındaki inhibitör tesirini azaltarak erken erişkinlik başlangıcına niçin olur.” dedi.

“Hormonal mekanizma, farelerde ve insanlarda aynı”

Koronavirüs salgını esnasında uygulanan karantina dönemlerinde doktorlar, giderek artan sayıda daha çok kız çocuğunun erken erişkinlik yaşadığını bildirmişti.

Uğurlu, farelerden elde edilmiş bulgularla çocuklar için genelleme yapılamayacağını söylerken, öteki taraftan erişkinlik öncesi ve sonrası ovülasyon (yumurtlama) sürecini içeren “hormonal mekanizma”nın farelerde ve insanlarda aynı olduğuna dikkati çekti.

Çocuklarda aşırı ekran süresi erken ergenliğe yol açabilir #1

Gelecekte evlatları bekleyen çekince

Bulguların, mavi ışığın erken erişkinlik başlangıcı için bir risk faktörü olarak kategorize edilmesine yol açabileceği konuşuluyor.

Gelecek yıllarda mobil elektronik cihazların hayatımızdaki yerinin giderek artacağından dolayı evlatların daha çok mavi ışığa maruz kalacağını özetleyen Uğurlu, ebeveynlere uyarıda bulunmuş oldu:

“Mobil cihazların kullanım süreleri sınırlandırılmalı”

“Kaçınılmaz mavi ışık deposu olarak malum mobil cihazların çocukluk yaş grubunda bilhassa akşam saatlerinde kullanımının engellenmesi ve kullanım sürelerinin sınırlandırılması icap ettiğini düşünüyoruz.”

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.