Çocuklarda stres emareleri neler? İşte fark edilmesi zor 12 emare ve destek olmanın yolları…

16.02.2023
Çocuklarda stres emareleri neler? İşte fark edilmesi zor 12 emare ve destek olmanın yolları…


Çocuklarda görülebilen kimi stres emareleri geç fark edilebiliyor ya da asla fark edilmeyebiliyor. Pek fazlaca çocuk yaşına, karakter özelliklerine ve başa çıkabilme yetisine bakılırsa strese değişik tepkiler veriyor. İşte çocuklarda görülebilecek 12 stres emaresi ve destek olmanın yolları…

Çocuklarda stres belirtileri neler? İşte fark edilmesi zor 12 belirti ve destek olmanın yolları...

Pek fazlaca ebeveyn çocuklarını etkileyen stresi iyi mi fark edebileceklerini merak ediyor. Aile eğer evlatların yaşamış olduğu stresin farkına vardıysa, çocuğunun stres ve endişeyle başa çıkabilmesine destek olabilmektedir. Sadece emareler eğer fazlaca fazlaysa sadece bazı çocuklarda anksiyete ve kaygı bozukluğu benzer biçimde sorunlara sebep olabilmektedir.

Çocuklarda stresi işaret eden bu emarelere dikkat!

Kaygı ve stres yaşayan çocuklarda stres görülen en belli başlı özellikler şu şekilde sıralanabilir:

-Aileden ve ya arkadaşlardan uzaklaşma

-Okula gitmeyi reddetme

-Okulda problem çıkarma

-Önemsiz benzer biçimde görünen nesneleri biriktirme

-Konsantrasyonda güçlük

-Aşırı bağımlılık, agresiflik, tahammülsüzlük ve huysuzluk benzer biçimde davranış değişimleri

-Korkular (karanlıktan korkma, yalnız olmaktan ya da yabancılardan korkma)

-Tırnak yeme

Ek olarak bunların yanında fizyolojik bazı emareler de görülebilir. Bunlar şunlardır:

-Azalan ya da artan iştah

-Karın ağrısı ya da baş ağrısı şikâyetleri

-Yatağını ıslatma

-Uyku problemleri ya da kâbus görme

Görülen bu belirtilerin ne süre ortaya çıkmış olduğu da oldukça önemlidir. Doğrusu belirli bir aktivite öncesinde  sonrasında mı bulunduğunu ve ağrı, ateş, kaşıntı ya da ishal benzer biçimde tıbbi bir problemi işaret eden fizyolojik bazı belirtilerin varlığının olup olmaması da tespit açısından önemlidir.

Çocuklarda stresin sebepleri neler?

Çocuklarda stres ve kaygıya sebep olan şeyin pek fazlaca sebebi olabilir. Çocuğun okulda başarıya ulaşmış olma ya da akranlarıyla iyi geçinebilme kaygısı benzer biçimde problemleri olabilirken, ailede meydana gelen vaka ve değişimler de bu mevzuda tesir edebilir.

Mesela boşanma, aile üyelerinden birinin ölümü, taşınma yada yeni bir kardeşin olması benzer biçimde mühim yaşam değişimleri çocuklarda strese sebep olabilmektedir. 

Bunun haricinde aile içindeki karmaşa ve gerilmiş anne babalar, bilimsel nitelikli baskı da benzer şeylere sebep olabilir. Yanlış yapmaktan çekinen yada herhangi bir şeyde yeterince iyi olamamaktan korkan çocuklarda bilhassa stres emareleri görülebilir.

Dost gruplarından dışlanan yada diktatörlük gören pek fazlaca çocukta stres emareleri görülebilir. Zorbalığa uğrayan çocuklar kendi güçsüzlüklerinin fark edileceği korkusuyla bunu ailelerinden ya da öğretmenlerinden saklayabilirler.

Bunun yanı sıra organik felaketler, terör ve sertlik içeren haberler de evlatların psikolojisi için son aşama zararlıdır. Korkulu bir film ya da bilgisayar oyunları da çocuklarda strese yol açan öteki sebeplerdendir.

Stres mevzusunda destek olmanın yolları neler?

Ilk olarak evinizi sakin, rahat ve güvenli bir yere dönüştürmelisiniz ve rahat bir aile atmosferi oluşturmalısınız.

Çocuğunuzun izlediği TV programlarını, okumuş olduğu kitapları ve oynadığı bilgisayar oyunlarına kesinlikle dikkat etmelisiniz.

Çocuğunuza sevgi gösterip ona cesaret mevzusunda destek olmalısınız. Eğer emareleri devam ederse uzman bir terapistten kesinlikle yardım almalısınız. 

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.