Çocukların Yetişmesinde Anne ve Babanın Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

03.05.2021
Çocukların Yetişmesinde Anne ve Babanın Eğitimi Nasıl Olmalıdır?

İnsanoğlunun doğasında, doğmak büyümek yetişkin olmak yaşam döngüsü vardır. Her insan doğduğu zaman ebeveynlerinden öğretilerini ve alışkanlıklarını alır. Yöresel ve toplumsal olarak eğitimlerde farklılık  gözlenebilir. Çocuklarımızın büyüdükleri zaman nasıl bireyler olacaklarını ebeveynlerinden aldıkları eğitimle belirlenir. Bu makalemizde Anne ve Babanın aldığı eğitimin çocukları üzerindeki etkisi nasıl oluyor inceleyeceğiz. Nesilden nesle aktarılan anne ve baba eğitiminin olumsuz olması çocuk için ilerde facialara neden olabiliyor. Çocukta toplumsal fobi, insan içine çıkamama ya da kişileri üzülmekten ve kırmaktan korkmama halleri gözleniyor. Çocuklarımız ilk eğitimlerini anne ve babalarından almaktadır. Bu eğitim doğru verildiği taktir de sonuçları da güzel yaşanmaktadır. Bazı anne ve babalarda çocuklarının her istediğini yaparak aşırı doyumsuz bir birey olarak büyütmektedir. Böyle bir durumda küçüklükte her istediğine rahatlıkla ulasan küçük bireylerin büyüdükleri zaman doyumsuz, tatminsiz ve yargılayıcı tavırları fazla gelişir.

Anne babaların eğitimi, çocukların hayatını oluşturur. Günümüzde bile hala eski model anne ve babalar çoğunluktadır. Ya evladını fazla üzerine titreyen yada evladını kendi ailesinden aldığı terbiye ile büyütmeye  çalışan  bireylerde çocuk yetiştirme konusunda istenmeyen sonuçlar getirebilir. Bu sebeple çocuklarımızı eğitmeden önce anne ve babaların eğitilmesi gerekmektedir.

Anne ve Babaların Eğitimi Nasıl olmalıdır?

Anne ve baba adayları henüz çocukları doğmadan önce mutlaka bilinçli anne, baba nasıl olur öğrenmelerinde fayda vardır. Kendilerinin yetiştirildiği model ile degil doğru yetiştirmeyi öğrenmeleri iyi olacaktır.

Bunun için en başta kendimizi gelişmekle evladımızın psikolojisi konusunda sağlıklı bireyler yetiştirmiş oluruz. Bu, yalnızca anne ve babayı etkileyen bir konu değildir. Bireylerin gelişimi toplumu da etkileyen bir faktördür. Bu durumda eğitimin gerekliliğine önem  verilmelidir. Çocukların eğitiminde sözlerin ve hareketlerin yeri çok önemlidir.

Anne ve babaların eğitimi ile söyledikleri sözleri tutmalı ya da tutamayacakları sözler vermemeli.  Ebeveynlerin sözlerinde doğru olmaları çocuklarının gelişimini etkilemektedir.

Çocuklar Gelişirken Neleri Öğrenir ?

Bir çocuk büyümeye evresinde sürekli eleştiriliyorsa ,kınamayı ve ayıplamayı öğrenir.

Bir çocuk kavga gürültülü birbirlerine kindar bir ailede yetişiyorsa , kavga etmeyi öğrenir.

Bir çocuk sürekli utanç duygusuyla yetişiyorsa, kendisini ayıplamayı ve suçlamayı öğrenir.

Bir çocuk büyürken ayıplanmış ve suçlamışsa, büyüdüğünde utanmayı ve sıkılmayı öğrenir.

Bir çocuk hoş görülü bir ortamda büyümüşse, büyüdüğünde sabırlı ve hoşgörülü olmayı öğrenir.

Sürekli desteklenen ve arkasında ailesinin olduğunu bilen çocuk , kendisine güvenmeyi öğrenir. Anne babasının övgüsü ile büyümüşse, çevresindeki olayları ve kişileri takdir etmeyi öğrenir.

Ailesi çocuğun hakkını saygı göstermişse bu çocukta çevresindeki kişilerin hakkına saygı duymayı öğrenir.

Bir çocuk yetişirken yaptığı  ile kabul görmüşse,  yaşadığı toplumda mutlu olmayı öğrenir.

Bir çocuk büyüdüğü ailede ona güven duymuşsa, o çocuk inançlı olmayı öğrenecektir.

Bu yüzden çocuğunuza şu problemler var demeden önce çocuk gelişiminde neler verdiğinize bakın. O zaman doğru adımlar atılmış olacak. Gelecekte güzel ve bilinçli, mutlu çocuklar yetiştirmek ailenin görevidir.

YAZAR BİLGİSİ
Web Hane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.