Oldukça fazla domates tüketmenin 6 yan tesiri!

29.08.2022
Oldukça fazla domates tüketmenin 6 yan tesiri!


Domatesin sağlığa yararları saymakla bitmeyen ve bir çok şahıs tarafınca oldukça iyi malum bir gerçek. Sadece yaygın olarak bilinmese de oldukça fazla domates sağlığınıza ciddi zararlar verebilir.

Çok fazla domates tüketmenin 6 yan etkisi!

Bununla birlikte bir meyve olan dolgun kırmızı sebze, dünya genelinde birçok mutfakta kullanılmaktadır. Yalnız bu değil, bununla beraber yazları güzellik bakımlarının ve bronzlaşmanın bir parçası olarak da kullanılır. Domatesler, kuvvetli antioksidan özellikleri sebebiyle de tercih edilir ve ek olarak güneşten gelen tehlikeli UV radyasyonlarına karşı koruyucu güçleri olduğuna inanılır.

Çok fazla domates tüketmenin 6 yan etkisi! #1

Domatesler yemeklerinize lezzet katar ve ek olarak cildinizi yumuşak ve esnek hale getirebilir. Domates, dünya genelinde temel bir besindir. Sadece domateslerin bile görmezden gelemeyeceğiniz bazı yan tesirleri bulunduğunu biliyor muydunuz?Büyüklerimizin sık sık tekrarladığı benzer biçimde, “Her şeyin fazlası zararlıdır”, domates fazla tüketildiğinde sağlığınız üstünde tehlikeli etkisinde bırakır bırakabilir. Sindirim problemlerinden ishale, böbrek problemlerine ve hatta vücut ağrılarına kadar, aşırı domates tüketimi vücudunuza ciddi zararlar verebilir.

GEREĞİNDEN FAZLA DOMATES TÜKETMENİN BAZI YAN ETKİLERİ

1. Asit Reflü

Domatesler, midenizi aşırı asidik meydana getiren malik asit ve sitrik asit ihtiva eder. Oldukça fazla domates yiyecek midede aşırı mide asidi üretimi sebebiyle kalp yanmasına yada asit reflüsüne niçin olabilir. Sık sık sindirim stresinden muzdarip olan yada GÖRH (gastroözofageal reflü hastalığı) semptomları olan kişiler, domatesleri hafife almak isteyebilirler.

Çok fazla domates tüketmenin 6 yan etkisi! #2

2. Alerjiler

Domatesler, deri döküntülerine yada alerjilere neden olabilen histamin adında olan bir bileşik ihtiva eder. Domates alerjisi olan kişilerde tüketimi ağız, dil ve yüzde şişme, hapşırma, boğaz tahrişi benzer biçimde ciddi semptomlara yol açabilir.

3. Böbrek Taşları

Şaşırtıcı görünebilir, sadece oldukça fazla domates yiyecek vücutta böbrek taşı oluşumuna niçin olabilir. Bunun sebebi, domateslerin vücutta fazla bulunduğunda kolayca metabolize edilmeyen yada vücuttan atılmayan kalsiyum ve oksalat bakımından varlıklı olmasıdır. Bu elementler vücutta birikmeye adım atar ve böbrek taşlarının oluşumuna neden olur.Domateslerde kalsiyum ve oksalat bulunur ve bu da böbrek taşı oluşumuna niçin olabilir.

Çok fazla domates tüketmenin 6 yan etkisi! #3

4. Eklem Ağrısı

Aşırı domates tüketimi eklemlerde şişlik ve ağrıya niçin olabilir. Bu, solanin adında olan bir alkaloidin varlığından meydana gelmektedir. Bu bileşik, dokularda kalsiyum birikmesinden mesuldür ve bu da iltihaplanmaya niçin olur.

5. Likopenodermi

Bir kişinin kanındaki aşırı oranda likopenin cildinin renginin değişmesine niçin olabileceği bir durumdur. Likopen çoğu zaman vücudunuz için iyidir sadece günde 75 mg’dan yüksek miktarlarda tüketildiğinde likopenodermiye yol açabilir.

6. İshal

Domatesleriniz ishalden görevli olan salmonella bakterisini taşıyor olabilir. Bununla beraber, domates intoleransı olmayan insanlarda ishal oldukça ender görülür. Birçok insan, dünyanın her yerinde kolayca bulunabilen likopen takviyeleri alır. Sadece bunlar bazı çalışmalarla kanıtlandığı benzer biçimde sıhhat problemlerine niçin olabilir. Günlük yiyebileceğiniz domates sayısı sorusuna ulaşınca, cevabı için uzman bir beslenme uzmanına danışmalısınız. Ek olarak genel olarak domates yada likopen intoleransınız olup olmadığını öğrenmek de oldukça önemlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.