Oldukca fazla şeker yerseniz vücudunuza ne olur? İşte dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 10 işaret…

11.09.2022
Oldukca fazla şeker yerseniz vücudunuza ne olur? İşte dikkat edilmesi ihtiyaç duyulan 10 işaret…


Fazla şeker tüketimi fizyolojik sağlığı bozar, diyabete yatkınlık oluşturur ve beyni negatif etkisinde bırakır. Bununla birlikte uyuşturucu benzer biçimde bağımlılık yapar. İşte aşırı şeker tüketiminin emareleri…

Çok fazla şeker yerseniz vücudunuza ne olur? İşte dikkat edilmesi gereken 10 işaret...

Rahat şeker tüketiminin sıhhat için fena olduğu uzun senelerdir biliniyor. Sadece oldukca fazla şeker tüketmenin niçin sıhhatli kabul edilmediğini biliyor musunuz? Ve niçin rahat şekerler bilhassa zararı olan olarak kabul edilir?

Oldukca oranda şeker tüketmenin beyin sağlığı üstünde dahi negatif tesirleri olabileceğine dair kanıtlar vardır. Bundan dolayı mümkün olduğunca uzak durmak yada en azından şeker ve tatlandırıcı tüketimini sınırlamaya çalışmak daha iyidir.

Uzmanlara gore, şeker tüketimi tıpkı bir uyuşturucu benzer biçimde bağımlılık yapabiliyor. Araştırmalar, şekerin kişiyi fena olarak görülen yağlardan oldukca daha çok kontrolsüz yiyecek arzusuna iten bir itici güç bulunduğunu göstermiştir.

Çok fazla şeker yerseniz vücudunuza ne olur? İşte dikkat edilmesi gereken 10 işaret... #1

Vücut için toksik tesir gösteriyor

Şeker, sigara yada alkol kadar toksiktir, tıpkı tuz benzer biçimde tansiyonu yükseltebilir. Kalp hastalığı riskini üç katına kadar çıkarır ve metabolizmayı negatif yönde etkisinde bırakır.

Ufak miktarlarda şeker tüketimi için endişelenmenize gerek yok, sadece bir çok şahıs şekeri fazla tüketiyor. Uzmanlar, her gün tüketilen toplam kalorinin bir tek yüzde 5’inin rahat şekerlerden gelmesini öneriyor. Sadece tatlandırıcılar (glikoz, fruktoz, bal, mısır yada akçaağaç şurubu vb.) paketlenmiş gıdaların yüzde 75’inde bulunmuş olduğu için bunu başarabilmek pek de mümkün olmuyor. Bundan dolayı paketlenmiş ürünler yerine daha naturel beslenmek şeker tüketiminin büyük bir bölümünü azaltabilir.

İşte aşırı şeker tüketiminde vücudun gönderilmiş olduğu 10 sinyal.

Çok fazla şeker yerseniz vücudunuza ne olur? İşte dikkat edilmesi gereken 10 işaret... #2

1. Konsantrasyon zorluğu

Kafi oranda şeker alımı beyin aktivitesine hakkaten destek oluyor, sadece aşırı şeker tüketiminin beyni “hiperaktif” hale getirme riskleri vardır ve konsantre olma kabiliyetinizi ciddi şekilde tehlikeye atar.

Aynı şekerler, beynin erken yaşlanmasına da niçin olacaktır. Oldukca fazla şeker hafızaya da zarar verir. Araştırmalar, kısa sürede yüksek oranda şeker tüketmenin kalıcı bozulmalara niçin olabileceğini gösteriyor.

2. Baş ağrısı ve uyuşukluk

Rahatsız edici uyuşukluk hissi ile beraber tekrarlayan baş ağrıları, oldukca fazla şeker tüketiminin ikinci bir işareti olabilir. Bu durumda sinir sisteminin yanı sıra yanlış beslenmeye negatif tepki veren damar sistemidir.

3. Aşırı açlık

Aşırı şeker tüketimi iştah artışı ile ilişkilidir. Kan şekerinin sağlıksız olması, kısaca kandaki şeker içeriğindeki ani artış iştah hissini arttırmayı amaçlayan bir takım metabolik durumu tetikler.

4. Devamlı susuzluk

Susuzluğun artması kesinlikle aşırı şeker tüketiminin en mühim ve ne yazık ki en kaygı verici emarelerinden biridir. Polidipsi olarak adlandırılan bu durum, aşırı susuzluk tesirleri ile şeker hastalığının karakteristik emarelerinden biridir.

5. Kilo alımı

Kilo alımı aşırı şeker tüketiminin en korkulan emarelerinden biridir. Vücut ağırlığındaki artış, kalori alımının ötesinde vücudun metabolik dengesindeki bir değişiklikle de ilişkilidir.

6. Ağızda fena tat

Hoş olmayan yapışkan bir ağız hissi, ağız boşluğu florasındaki değişimlerle beraber tükürük salgısındaki değişiklikten görevli olan aşırı şeker tüketiminin tipik bir emaresidir.

7. Diş çürüğü

Aşırı şeker tüketiminin en acı verici neticelerinden biri diş çürüğünün başlamasıdır. Ağız boşluğundaki bakteriler yiyeceklerle beraber verilen şekerleri çoğalmak ve dişlere zarar vermek için kullanırlar.

8. Sivilce

Aşırı şeker tüketimi birçok dermatolojik rahatsızlığı tetikleyebilir. Kısmen şekerlerle beslenen cilt florasındaki bakterilerin kontrolsüz bir halde çoğalabilmesi, kısmen de aşırı şeker tüketiminin niçin olduğu hormonal değişikliklerin büyük oranda sebum salgılamasına yol açabilmesi sebebiyle sivilceler ortaya çıkabilir.

9. Tekrarlayan sistit

Birçok üro-genital sistem enfeksiyonu, aşırı şeker tüketimi ile bağlantılıdır. Bu tür durumlarda ilk yapılacaklardan biri, tam olarak şekerlerin rejimden çıkarılmasıdır.

10. Aşırı idrar ihtiyacı

Diyabetin mühim bir emaresi olan poliüri, aşırı idrara çıkma ihtiyacıdır. Bu durum, şeker problemininin ileri bir durumda bulunduğunun bir işaretidir. Bu emare ortaya çıktığında, metabolik durum diyabet için tehlikeye girmiş anlama gelir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.