Oldukça acayip ve ender 10 hastalık

17.04.2022
Oldukça acayip ve ender 10 hastalıkBir çok kent efsanesi sanılan ve gerçek olduğuna inanılmayan hastalıklar dünya üstünde birçok değişik kişiyi etkiliyor. İşte kurt adam sendromundan fil hastalığına kadar ender görülen 10 hastalık.


Çok garip ve nadir 10 hastalık

Genetik bozukluklar ve ruhsal bozukluklar içinde, büyüleyici olmalarıyla birlikte rahatsız edici de olan bir takım hastalık vardır.

Ender görülen, acayip ve kesinlikle en fena kabuslarınıza mevzu olabilecek birçok hastalık vardır. Bir çok kent efsanesi zannedilse de ender görülen hastalıklar gerçektir ve tıp literatürüne geçmiştir.

İşte yürüyen ceset sendromundan su alerjisine kadar ender görülen 10 acayip hastalık.

Çok garip ve nadir 10 hastalık #1

1. Cotard (Yürüyen ceset sendromu)

Bu ender sendromu olan hastalar organlarının çürüdüğünü hisseder ve bazı durumlarda öldüklerine bile inanırlar. Anksiyete bozuklukları ve depresyonla ilişkilendirilen bu ciddi hastalık, hastanın bilhassa aslına bakarsan öldüğünü düşündüğü vakit kendini ölüme terk etmesine niçin olabilir.

Çok garip ve nadir 10 hastalık #2

2. Hipertrikoz (Kurt adam sendromu)

Hipertrikoz, ağrılı bir hastalık değildir, sadece gene de günlük yaşamı en engelleyici hastalıklardan biridir. Tahmin edebileceğiniz şeklinde, bu hastalığa haiz kişiler kuvvetli ve kelimenin tam anlamıyla istilacı kıl büyümesine haizdir. Hormonal dengesizlik, genetik faktörler yada bazı ilaçların alınmasından meydana gelen bu durum hem hanımefendileri hem de erkekleri etkileyebilir.

Çok garip ve nadir 10 hastalık #3

3. Pika

Pika kir, kıl, tebeşir, toprak, plastik, hatta metal ve kaya şeklinde yenmeyen şeyleri yeme dürtüsü ile karakterize bir yeme bozukluğudur. Çoğu zaman yaygın bir gelişimsel bozukluk yada otizm ile ilişkili olan bu bozukluk, çoğu zaman minik çocuklarda görülür. Bu hastalık bilhassa midede ciddi sıhhat problemlerine yol açabilir. Pika, görünmüş olduğu kadar gizemli bir halde ortadan kaybolabilen, ender görülen, tedavi edilmeyen bir durumdur.

Çok garip ve nadir 10 hastalık #4

4. Progeria (erken yaşlanma)

Progeria, evlatları doğumdan itibaren etkileyen oldukça ender görülen bir genetik hastalıktır. İlk olarak yavaş gelişme ile kendini gösteren hastalığın bir sonraki aşaması hızlanan yaşlanmadır. Saç dökülmesi, cilt yaşlanması (kırışıklıklar, zayıflama), ateroskleroz, kardiyovasküler problemler şeklinde durumlar ortaya çıkar. Bu hastalığa haiz çocuklar için averaj yaşam beklentisi 15 senedir.

Çok garip ve nadir 10 hastalık #5

5. Fil hastalığı

Fil hastalığının ana emaresi, bir uzvun yada vücudun bir bölümünün ödem sebebiyle aşırı büyümesidir. Uzuvlar devasa boyutlara ulaşabilir ve günlük yaşam etkilenir. Etkilenen uzuvlar hareket etmeyi neredeyse olanaksız hale getirir. Tedavisi günümüzde çeşitli cerrahi operasyonlar ve yaşam seçimi değişiklikleriyle yapılmaktadır.

Çok garip ve nadir 10 hastalık #6

6. Kseroderma pigmentosum

Bir cilt hastalığı olan kseroderma pigmentosum, nesilden nesile aktarılan ender bir genetik hastalıktır. DNA onarım mekanizmalarındaki bir eksikliğin niçin olduğu bu hastalık, cildin güneşe karşı aşırı duyarlılığına, göz bozukluklarına ve cilt yada göz kanseri gelişme riskine neden olur. Şu anda tedavi yoktur.

Çok garip ve nadir 10 hastalık #7

7. Yabancı el sendromu

Yabancı el sendromu, beyin hasarı yada tümörü sonucu ortaya çıkabilen oldukça ender görülen bir nörolojik bozukluktur. Adından da anlaşılacağı şeklinde hastalar ellerinden birinin kontrolünü kaybederler. Söz mevzusu el hakikaten de bir başkasının iradesi altında hareket ediyor şeklinde görünür. Bu el çoğunlukla hastanın kendisine saldırır.

Çok garip ve nadir 10 hastalık #8

8. Capgras sendromu

Sanrısal yanlış tanıma olarak adlandırılan capgras sendromu hastanın, etrafındaki insanların yerini benzerlerin aldığını iddia etmesine yol açan bir psikiyatrik bozukluktur. İlk kez 1923’te tanımlanan bu sendrom şizofreni, beyin travması yada bunama şeklinde nörolojik yada psikiyatrik bozuklukları olan hastalarda daha sık görülür.

Çok garip ve nadir 10 hastalık #9

9. Fybrodisplazi (Taş adam sendromu)

Taş adam sendromu olarak da adlandırılan fibrodysplasia ossificans progressiva, son aşama ender görülen bir genetik hastalıktır. İskelet kaslarının ve tendonların ilerleyici bozulması ile kendini gösteren hastalık, taş bir heykel şeklinde hareketlerde ciddi şekilde kısıtlamalara niçin olur. Kemik darbeleri de oldukça ağrılıdır ve hastanın yaşam beklentisi ortalama 40 yıl kadar kısalabilir. Bu ender hastalık  ortalama 2 milyonda bir kişiyi etkiliyor.

Çok garip ve nadir 10 hastalık #10

10. Su alerjisi

Bazı insanoğlu dokunulan su ile temasın niçin olduğu reaksiyonları içeren bir durum olan hidroalerjiye haiz olabilir. Reaksiyonlar kaşıntıdan şuur yitirilmesine kadar değişen geniş bir yelpazeye haizdir ve kimi durumlarda oldukça ciddi olabilir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.