Çörek otu yağı ve olağanüstü 11 faydası; Bahar alerjilerine çörek otu yağı ile meydan okuyun

18.03.2023
Çörek otu yağı ve olağanüstü 11 faydası; Bahar alerjilerine çörek otu yağı ile meydan okuyun


Bahar ayları gelip çattığında alerjik bünyelerin ilacı aslen doğadaki bu minik kara tohumlarda gizli saklı. Çörekotu yağı ve sağlığınıza 11 olağanüstü tesiri içeriğimizde…

Çörek otu yağı ve mucizevi 11 faydası; Bahar alerjilerine çörek otu yağı ile meydan okuyun

Çörek otu tohumu yağı, iltihabı azaltmak, cilt sağlığını iyileştirmek ve kan şekerini düşürmek benzer biçimde mühim faydalarının yanı sıra zayıflamaya , bağışıklık sistemini güçlendirmeye, alerjik reaksiyonları azaltmaya, solunum sistemini optimize etmeye ve saç dökülmesini önlemeye destek verir .

Çörek otu tohumu yağı nedir?

Çörek otu tohumu yağı, Nigella sativa bitkisinden elde edilir ve yaygın olarak siyah yağ yada siyah kişniş yağı olarak da bilinir. Düğün çiçeği ailesinin bir üyesi olan bu nebat, eski Mısır’a kadar uzanan binlerce senedir mutfak ve tıbbi kullanımda kullanılan kıymetli yağı çıkarmak için preslenebilen minik siyah tohumlar üretir.

Mevcut en eski ve en kuvvetli sıhhat yağlarından biri olarak, oldukça çeşitli koşullar için her derde ilaç haline gelmesinin iyi bir sebebi var. Bu tohum yağının yararları, palmitik, stearik, oleik, linoleik ve miristik asitlerin yanı sıra timokinon, kristalin nigellon, çeşitli mineraller, vitaminler, etken bileşenler ve antioksidanlar dahil olmak suretiyle oldukça sayıda yağ asidine atfedilir.

İşte çörek otu yağının 11 olağanüstü faydası

1. Mide sorunlarını tedavi eder

Hazımsızlık, şişkinlik, aşırı şişkinlik yada öteki herhangi bir mide problemiyle savaşım ediyorsanız, çörek otu tohumu yağı, gaz giderici işlevi sebebiyle destek olabilir. Ek olarak daha verimli sindirim ve kabızlık problemininin azaltılmasına da destek verir.

2. İltihabı azaltır

Çörek otu tohumu yağında bulunan tekli doymamış ve çoklu doymamış yağlar, eklemleri yağlamak, ağrıyı yatıştırmak ve vücuttaki iltihaplanmayı azaltmakla direkt bağlantılıdır. Artritik hastaların yanı sıra solunum sorunları ve mide dokusu tahrişinden muzdarip olanlar, bu yararlı yağın ölçülü kullanımından yararlanabilir.

3. Astım ataklarını önler

Birçok emek harcama, çörek otu yağının tertipli kullanımı yada solunması ile astım ataklarının azalmasını ilişkilendirmiştir. Bu yağın birçok formundan kabul edilen burun damlalarını kullanarak, potansiyel olarak yaşam kurtarıcı olabilecek astım ataklarının sertliğini ve sıklığını azaltabilirsiniz.

4. Alerjileri önler

Astımı olmayan kişiler için aynı anti-enflamatuar etkisinde bırakır, bağışıklık sisteminin alerjenlere daha doğru cevap vermesine destek olabilir. Başka bir deyişle, bu tohum yağının tertipli kullanımı cilt iltihabı, kurdeşen, kızarıklık, mide rahatsızlığı, göğüste sıkışma ve öteki yaygın alerjik tepkiler benzer biçimde alerjik reaksiyonları önlemeye destek olabilir.

5. Cilt bakımı

Çörek otu tohumu yağında bulunan yağ asitleri ve antioksidanlar, cilt sağlığına birçok yönden yarar sağlayabilir. Nemi hapseden, bakteriyel enfeksiyonları ortadan kaldıran, çevresel stresi önleyen, sıhhatli yeni hücrelerin büyümesini teşvik eden ve hatta kırışıklıkların ve lekelerin görünümünü iyileştiren bir kalkan sağlayarak cildi nemlendirir.

6. Bağışıklık sistemini sağlamlaştırır

Antibakteriyel özelliğinden dolayı çörek otu yağı, MRSA benzer biçimde enfeksiyonları ve otoimmün hastalıkları önlemek için kullanılmıştır . Sistemin vücuda yapmış olduğu saldırıları artırmadan bağışıklık sistemini koruma mevzusundaki eşi olmayan kabiliyeti, onu otoimmün hastalıkları olan insanoğlu için oldukça coşku verici kılan oldukça sıra dışıdır.

7. Diyabet

Çörek otu tohumları, Asya, Afrika ve Avrupa’da geleneksel tıpta çeşitli kullanımlar bulur ve diyabet de dahil olmak suretiyle oldukça çeşitli durumları tedavi etmek için kullanılmıştır . Son birkaç yılda meydana getirilen çeşitli hayvan ve insan emekleri, bu eski bilgiyi doğrulamıştır.

8. Hipertansiyonu düşürür

Yağ asitlerinin, bilhassa miristik asit, oleik, linoleik ve palmitik asitlerin ana varlığı, vücuttaki kolesterol düzeylerini dengelemeye ve dolaşımı iyileştirmeye destek olabilir. Bu, kan basıncını düşürebilir ve ateroskleroz , kalp ve nüzul riskini azaltabilir.

9. Saç Bakımı

Binlerce senedir çörek otu yağı, saç büyümesini teşvik etmek ve kuru yada sağlıksız cilt görünümünü iyileştirmek için kullanılmıştır . Saç derisine masaj yapılabilir, şampuanlarla karıştırılabilir yada vücuttaki genel antioksidan seviyelerini çoğaltmak için basitçe tüketilebilir. Topikal uygulama, sırasıyla yağın nemlendirici ve antibakteriyel özelliklerinden dolayı kepek ve öteki cilt enfeksiyonlarını önlemek için daha iyidir.

10. Obeziteyi önler

Sisteminize çörek otu yağındaki linoleik ve oleik asitler benzer biçimde sıhhatli yağlar ilave ederek metabolizmayı hızlandırabilir , kullanılabilir enerjiye daha süratli erişebilir ve yağ birikimini azaltabilirsiniz. Bu, eylemsiz yağ yakımını artırabilir ve enerji seviyelerini yükselterek daha etken olmanıza ve daha çok zayıflamanıza destek olabilir!

11. Antikanser potansiyeli

Meydana getirilen araştırmalarda çörek otu tohumlarının timokinon benzer biçimde farmakolojik olarak etken bileşiklere haiz olduğu belirtilmektedir. Bu bileşiklerin kuvvetli antioksidan, anti kanserojen ve anti mutajenik özelliklere haiz olduğu düşünülmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.