Crypto Virüs Nedir? Engellenebilir mi?

05.07.2020
Crypto Virüs Nedir? Engellenebilir mi?

Crypto Virüs nedir? Son zamanlarda verileriniz tehlikede olabilir. Veri şifreleme yöntemi ile bir problem olarak karşımıza yeni bir virüs çıktı. Crypto virüs nedir? Aramalarının artması ile birlikte bu virüsün ne olduğunu az çok anlamışsınızdır. Bu yazımızda detaylı olarak bu virüsü ele alacağız.

Son zamanlarda birçok kişinin bilgisayarında görülen ve dünya çapında giderek yaygınlaşan bir virüs türü ortaya çıkmıştır. Bu virüs türü ise Crypto virüsü olarak adlandırılmaktadır. Bu virüs türüne Webmaster aleminde ‘’Cryptolocker’’ ismi verilmektedir. Türkçe’ye uyarlandığında ise aslında amacını belli eden bir anlam çıkmaktadır. Virüsün Türkçe’deki anlamı ‘’ Fidye Virüsü’’ olarak biliniyor. Bu virüsün adından da anlaşılacağı üzere birilerinden fidye alma amacı ile bilgisayarlara yerleştiriliyor ve fidye isteniyor.

Crypto Virüsü Ocak Söndürüyor

Bir Crypto virüsü bilgisayara bulaştığı andan itibaren bütün verileri çalmaya başlar. Bu işlemi de güçlü bir algoritma ile yapar. Sizler, bu işlemi asla fark edemezsiniz. Ancak, veri çalma işlemi tamamlandıktan sonra fark edebilirsiniz.

Diyelim ki fark ettiniz. Crypto virüs temizleme sandığınız kadar basit mi? Elbette ki değil. Çünkü, hackerler verileri sizinle tekrardan paylaşmak için fidye talep ederler. Bu fidyeyi ise Bitcoin yolu ile ödemeniz istenir. Çünkü, Bitcoin ile yapılan ödemelerde kişisel bilgiler istenmez ve hacker bulunamaz.

crypto-virus-nedir-engellenebilir-mi

Crypto Locker Saldırıları Hangileri?

İnternet aleminde birçok Crypto saldırıları görülür. Bu saldırılar birçok çeşitte görülebilir. Basit bir dosya indirimde de bulaşabilir. Dilerseniz, virüs türlerine kısaca göz atlaım;

  • Rdp Hack Saldırıları
  • Phishing Yöntemi
  • Sosyal Mühendislik
  • E-posta ile Sahre Fatura Gönderim Yöntemi

Crypto Locker Nasıl Engellenir?

Crypto virüsü temizleme işleminin kolay olmadığını söylemekte fayda var. Bu virüsü silmek cidden zor ama kopyasını silmek gayet basittir. Crypto virüs engelleme konusunda ilk olarak bilmeniz gereken şey; virüsün şifreleyebildiği dosya türleridir. Bu konu hakkında detaylı bilgiler öğrenildikten sonra korunma yöntemine geçilir. Eğer, bireysel olarak yazılımsal bilginiz yoksa sakın bu işe kalkışmayın. Bunu bireysel olarak çözmeniz mümkün değildir. Mutlaka bilen birisinden destek almak zorundasınız.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.