CSR Kodu Nedir? CSR Nasıl Oluşturulur?

28.06.2020
CSR Kodu Nedir? CSR Nasıl Oluşturulur?

CSR kodu ile birlikte web siteleriniz daha güvenilir bir  hal alacak. Nasıl mı? CSR kodu oluşturma adımlarını izleyerek. Kod oluşturma adımlarına geçmeden önce CSR kodu nedir? Sorusunun cevabını vermekle başlamakta fayda var.

CSR kodu, dediğimiz şey; SSL sertifikası için gerekli bir kodtur. İnternet sitelerinin güvenli olabilmesi için SSL sertifikasının şart olduğunu biliriz. CSR kodu dediğimiz kod ise bu şartın ilk adımlarını oluşturuyor. Yani, CSR kodu olmayan SSL sertifikası çalışmıyor. Bu güven veren kod ile birlikte web sitenizi daha korunaklı yapmanız mümkün. Peki, CSR kodu nasıl alınır?

csr-kodu-nedir-csr-nasil-olusturulur

CSR Kodu Nasıl Alınır?

CSR kodu için ilk olarak hosting paneline giriş sağlamalısınız. Daha sonra ise cPanel’e girmeniz gerekiyor. Girdikten sonra SSLTLS seçeneğine tıklayın ve ‘’sertifika imzalama talebi’’ kısmına giriş sağlayın ve daha sonra SSL sertifika talebi oluşturun. Bu adımlardan sonra CSR kodu oluşmuş olacak. CSR kodu alma süreci tamamlandıktan sonra sıra oluşturma adımlarında;

CSR Kodu Nasıl Oluşturulur?

Eğer, bir e-ticaret siteniz varsa veya üyelik alan bir siteniz varsa verilerin korunması hayati önem taşıyor. Bu nedenle de devreye CSR kodu giriyor. Daha güvenli bir site için ‘’Cerificate Signing Request’’ diğer bir adı ile CSR’nin şart olduğunu hatırlatır, konuya geçmek isterim.

CSR kodu oluşturmak için ilk olarak SSL Sertifikasının sunucu türünü bilmeniz lazım. Google App Engine, Cisco, Excange Server ve CentOS gibi sertifika türleri var. SSL sertifikası kurulumu için ilk olarak cPanel’e giriş yapın. Daha sonra SSL/TLS alanına tıklayın. Burada özel anahtar ve imza istekleri oluşturabileceksiniz.

csr-kodu-nedir-csr-nasil-olusturulur

Belirtilen alana giriş yaptıktan sonra karşınıza bir CSR oluşturma seçeneği gelecektir. Buradan ‘’SSL sertifika imzalama istekleri oluşturun, görüntüleyin veya silin’’ alanını göreceksiniz. O bölümden her şeyi halledebileceksiniz.

CSR kodu aldıktan sonra ise SSL sertifikası siparişini verebileceksiniz. Böylelikle web siteniz daha güvenli bir hale gelecek.

YAZAR BİLGİSİ
webhane
Web Hane ne yapar; İlgili kaynaklardan edindiğim bilgilendirici yazıları sizler için derleyip bir araya getirerek keyif almanız için elimden geleni yapıyorum. Fikri mülkiyetinizin olduğunu düşündüğünüz yazılar, resimler, videolar yada farklı bir şey gördüyseniz kesinlikle yorum, mesaj gibi seçeneklerle dönüş yaparak mülkiyetinizi sunabilirsiniz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.